PDA

View Full Version : Lajme nga SportiPages : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10

kaka
15-01-11, 16:08
Cassano: Milan, etapa e fundit
14/01/2011 15:45

Cassano: Milan, etapa e fundit
Antonio Cassano, sulmuesi barez i Milanit, ėshtė prezantuar sot zyrtarisht si futbollist kuqezi.

Nė konferencėn pėr shtyp tė organizuar me kėtė rast, Cassano u shpreh se aventura kuqezi do tė jetė e fundit pėr tė si futbollist.

“Shpresoj qė tė luaj sa mė gjatė tė jetė e mundur. Kjo do tė jetė eksperienca ime e fundit. Kam arritur nė majė, mė lart se Milan nuk ka”, ėshtė shprehur talenti barez.

Mė tej, Fantantonio shtoi: “Nėse bėj gabime edhe tek Milan, atėherė jam pėr tu shtruar nė ēmendinė. Nėse do tė punoj mirė, kthehem nė kombėtaren italiane.”

“Kam bėrė shumė gabime, por nuk pendohem pėr asgjė”, pėrfundoi Cassano.

kaka
15-01-11, 16:08
Juve, dėmtohet Luca Toni
14/01/2011 18:50

Juve, dėmtohet Luca Toni
Juventus duhet tė bėjė pa sulmuesin Luca Toni pėr njė muaj.

Qendėrsulmuesi i sapombėrritur nė Torino u largua dje nga fusha gjatė ndeshjes sė Kupės sė Italisė qė Juventus luajti ndaj Catania-s.

Futbollisti italian ėshtė dėmtuar nė ligamentin e gjurit tė djathtė dhe sipas klubit bardhezi pritet tė rikthehet pas 25-30 ditėsh.

kaka
15-01-11, 16:08
Ronaldinho, 45 milionė euro tek Flamengo
14/01/2011 19:10

Ronaldinho, 45 milionė euro tek Flamengo
Kontrata qė ka firmosur Ronaldinho me Flamengo do tė jetė mė fitimprurėsja pėr njė futbollist nė historinė e futbollit brazilian.

Sipas shtypit sportiv brazilian, ish-futbollisti i Milan do tė fitojė rreth 45 milionė euro nė katėr vitet nė tė cilat do tė luajė pėr Flamengo.

Nė kėtė shifėr llogariten edhe fitimet nga kontratat qė futbollisti do tė nėnshkruajė me sponsorat e ndryshėm.

kaka
15-01-11, 16:09
Beckenbauer: Mourinho, i paedukatė
14/01/2011 20:10

Beckenbauer: Mourinho, i paedukatė
Franz Beckenbauer, president nderi i Bayern Munchen, ka sulmuar trajnerin e Real Madrid, Jose Mourinho.

Nė njė artikull tė publikuar nė agjensinė ‘GMS’, legjenda e futbollit gjerman ėshtė shprehur: “Mourinho ėshtė i vrazhdė dhe i paedukatė.”

Beckenbauer shpjegoi se “kapitenėt dhe trajnerėt e kombėtareve vlerėsuan se Mourinho arriti rezultatet mė tė mira me lojtarė mė pak cilėsorė se tė tjerėt, por ai ka qenė shumė i vrazhdė dhe i paedukatė nė arritjen e sukseseve tė vitit tė kaluar”.

kaka
15-01-11, 16:09
Dortmund mposht Leverkusenin
15/01/2011 00:00

Dortmund mposht Leverkusenin
Borusia Dortmund e nis Bundesligėn pikėrisht aty ku e la nė vitin 2010. Nė supersfidėn e javės sė 18 tė kampionatit gjerman, kryesuesit mposhtėn nė transfertė Bajer Leverkusen me rezultatin 1-3.

Grosskreutz shėnoi dy herė. Pėrkatėsisht nė minutėn e 49 dhe tė 53 tė takimit, pėr tė ardhur tek goli i tretė shėnuar nga Gotze nė minutėn e 55.

Goli i vetėm pėr vendasit u shėnua nė minutėn e 80 nga Kiessling.

Pas kėsaj fitoreje Dortmund ngjitet nė kuotėn e 46 pikėve duke thelluar diferencėn me vendin e dytė qė mbahet nga Mainz me 33 pikė, po aq sa Leverkusen.

kaka
15-01-11, 16:09
Shtyhet prezantimi i Meklaren
15/01/2011 01:50

Shtyhet prezantimi i Meklaren
Skuderia Meklaren ka vendosur tė shuajė kureshtjen e tifozėve vetėm mė datė 4 shkurt, kur do tė publikohet edhe makina e re e Formula 1 pėr 2011.

“Vendosėm t’i japim inxhinierėve dhe specialistėve tė aerodinamikės 10 ditė mė shumė kohė pėr tė patur performancė mė tė mirė tė makinės”, deklaroi Martin Ėhitemarsh, drejtues i skuderisė Meklaren.

Makina e re, e pagėzuar me emrin MP4-26, do tė drejtohet nga i njėjti cift pilotėsh si nė sezonin e shkuar, nga Hamilton e Button. Formula 1 starton mė 13 mars me pistėn e Bahereinit.

kaka
15-01-11, 16:09
Khedira: Tek Real-i, si nė shtėpinė time
15/01/2011 11:15

Khedira: Tek Real-i, si nė shtėpinė time
Mesfushori i Real Madrid-it, Sami Khedira, e cilėsoi kryeqytetin spanjoll si shtėpinė e tij tė re, ndėrsa foli nė revistėn “Bild” pėr pėrshtatjen e tij tė shpejtė nė skuadėr dhe magjepsjen e futbollit spanjoll.

”Mendėsia ėshtė ndryshe nga ajo nė Gjermani, Spanjollėt janė njerėz shumė krenarė. Kisha nevojė tė mėsohesha me gjėra ndryshe, duke nisur nga mėnyra se si janė ndėrtuar njerėzit apo se si organizohen darkat”, deklaroi Khedira.

”Me shokėt e skuadrės takohemi herė pas here. Gago e Marcelo mė kanė ftuar pėr tė dalė nė qytet apo pėr tė pjekur mish nė zgarė nė oborr. Shkojmė tė shohim edhe ndeshjet e Real-it tė basketbollit. Herėn e fundit isha unė, Pepe, Cristiano e Marcelo”.

Pėrsa i pėrket formės sė shkėlqyer tė gjermanit tjetėr Ozil, Khedira shtoi: “Ėshtė pėrshtatur shumė shpejt. Botėrori na ndihmoi, pasi nė kombėtare kishte futbollistė me rėnjė tė huaja. Mendoj se ajo provoi se gjermanėt janė njerėz tė hapur ndaj gjėrave tė reja”.

Nė fund, gjermani vlerėsoi edhe punėn e Mourinho-s. “Stėrvitjet tona taktike janė shumė tė mira. Unė jam pėrmirėsuar dukshėm nė lojėn ajrore. Shumė e shohin Mourinho-n si arrogant, por me ne ėshtė njerėzor dhe i respektueshėm. Punon shumė dhe di tė marrė maksimumin prej futbollistėve tė tij”.

kaka
15-01-11, 16:09
Juve siguron Flores-in, “prenoton” Bastos-in
15/01/2011 11:35

Juve siguron Flores-in, “prenoton” Bastos-in
Juventusi ka siguruar shėrbimet e sulmuesit Floro Flores nga Udinese, ndėrsa ka “prenotuar” Bastos tė Lyon-it, bėri me dije mėngjesin e sotėm e pėrditshmja italiane sportive “Corriere dello Sport”.

Pas dėshtimit tė bisedimeve me uruguajanasin Forlan, zgjedhja ėshtė shndėrruar Floro Flores. Pavarėsisht interesit tė Genoa e Bologna-s pėr lojtarin, dėshira e vetė Flores-it ėshtė tė kalojė tek bardhezinjtė. Konfirmimi pritet tė mbėrrijė nė fillimin e javės sė ardhshme.

Pėrsa i pėrket Michel Bastos, 27-vjeēarit tė kombėtares braziliane, ai ėshtė shndėrruar nė objektivin kryesor tė sezonit tė ardhshėm. Sipas shtypit francez, tė dy klubet kanė arritur njė marrėveshje paraprake, por torinezėt do tė pėrpiqen tė mbyllin operacionin qė nė ditėt nė vazhdim, nga frika e pėrfshirjes nė bisedime tė ndonjė klubi tjetėr tė madh, si nė rastin e Dzeko-s.

Ndėrkohė, gjithmonė sipas “Corriere dello Sport”-it, sezonin e ardhshėm do t’i bashkohet klubit edhe njėri midis Gilardino-s apo Pazzini-t.

kaka
15-01-11, 16:10
Roma-Mexes, pranė rinovimit
15/01/2011 14:05

Roma-Mexes, pranė rinovimit
Pavarėsisht se nė ditėt e fundit ishte pėrfolur mundėsia e kalimit tė mbrojtėsit Mexes tek Milan-i, francezi raportohet nga shtypi italian si pranė firmosjes sė zgjatjes sė kontratės me klubin e tij aktual, Roma-n.

Kontrata e mbrojtėsit tė pėrfaqėsueses franceze ėshtė nė skandecė dhe deri tani nuk ka arritur tė gjendet njė zgjidhje, por presidentja Rosella Sensi ftoi nė zyrėn e saj futbollistin njė ditė mė parė dhe e siguroi se situata jo e mirė financiare qė po kalon klubi nuk lidhet me rinovimin e tij.

Ajo gjithashtu i kėrkoi njė takim sa mė tė hershėm me pėrfaqėsuesin e tij, pėr t’i ofruar njė kontratė 4-5 vjeēare. Mexes i bėri tė ditur presidentes se ėshtė shumė i lidhur me klubin dhe se do tė ishte i kėnaqur nėse do tė vazhdonte tė luante nė “Olimpico”.

kaka
15-01-11, 16:10
Ranieri: Nuk ka asnjė problem me Totti-n
15/01/2011 15:40

Ranieri: Nuk ka asnjė problem me Totti-n
Trajneri i Roma-s, Claudio Ranieri theksoi nė konferencėn pėr shtyp pėrpara pėrballjes me Cesena-n, nė plan pėr t’u luajtur nesėr, se nuk ekziston asnjė problem me Totti-n nė skuadėr.

”Nuk ka patur kurrė ndonjė ēėshtje Totti tek Roma. Fakti qė u fut nė lojė nė katėr minutat e fundit ndaj Sampdoria-s nuk ishte njė mungesė respekti, por shenjė e besimit tek njė kampion i madh, qė mund tė tė ndryshojė ndeshjen brenda pak minutash”, deklaroi trajneri i kryeqytetasve.

”Kam njė konsideratė shumė tė madhe pėr kapitenin, por nėse do tė mund ta bėja atė ndryshim, pėrsėri do ta bėja. Takimi ynė? Folėm, bėmė shaka dhe nė fund u stėrvitėm”.

kaka
15-01-11, 16:10
Guardiola pranė rinovimit me Barēėn
15/01/2011 10:35

Guardiola pranė rinovimit me Barēėn
Barcelona ėshtė e vendosur qė tė rinovojė sa mė shpejt qė tė jetė e mundur me trajnerin Josep Guardiola dhe bisedimet intensive kanė nisur, deklaroi njė burim i brendshėm i klubit pėr tė pėrditshmen sportive “Marca”.

Ditėn e enjte, Messi bėri njė thirrje publike pėr zgjatjen e kontratės sė trajnerit, ndėrsa shprehu sintoninė e plotė tė skuadrės me Guardiola-n. Pep do tė festojė 40-vjetorin nė datėn 18 janar dhe njė surprizė e bukur mund t’i mbėrrijė nė atė ditė prej klubit.

Suksesi qė ka pėrjetuar skuadra katalanase kohėt e fundit ka bindur drejtuesit se nuk ekziston nevoja e njė ndryshimi. Pa bėrė tė ditur detaje tė kontratės, njė drejtues qė nuk pranoi tė identifikohej bėri me dije nė “Marca” se bisedimet intensive kanė nisur dhe se firma pritet brenda pak ditėsh.

kaka
15-01-11, 16:11
Van Nistelrooy mund tė rikthehet nė Madrid
15/01/2011 10:30

Van Nistelrooy mund tė rikthehet nė Madrid
Sulmuesi holandez Ruud Van Nistelrooy mund tė jetė emri surprizė pėr sulmin e Real Madrid-it, zbuloi gjatė mėngjesit e pėrditshmja sportive “AS”.

Veterani 34-vjeēar luan pėr momentin nė skuadrėn e Hamburg-ut, por ai mbrojti pėr katėr sezone deri nė vitin 2010 fanellėn e madrilenėve dhe nuk do tė kishte nevojė pėr pėrshtatje me kampionatin spanjoll.

Ndonėse flitet edhe pėr shumė emra tė tjerė rreth tė cilėve gjigantėt spanjollė mund tė jenė tė interesuar, ajo e Van Nistelrooy-t duket se ėshtė zgjedhja qė ofron mė shumė garanci.

Drejtori sportiv i klubit, Jorge Valdano pranoi se janė nė merkato pėr njė sulmues disa ditė mė parė, por ai gjithashtu shtoi se tani po kėrkojnė njė zgjedhje afatshkurtėr deri nė fund tė sezonit, ndėrsa blerjet e mėdha do tė shqyrtohen nė verėn e ardhshme.

kaka
15-01-11, 16:12
Milan, gati goditja Criscito-Lazzari
15/01/2011 11:40

Milan, gati goditja Criscito-Lazzari
Cassano nuk do tė jetė goditja e vetme e Milan-it nė kėtė merkato, ndėrsa sipas shtypit italian, administratori i deleguar Adriano Galliani ėshtė duke punuar pėr tė siguruar dy pėrforcime tė reja.

Dėshira e kuqezinjve ėshtė qė tė vazhdojnė nė politikėn e tyre tė afrimit tė talenteve vendas dhe nė objektivin e klubit janė vendosur njė mbrojtės e njė mesufshor, Criscito i Genoa-s dhe Andrea Lazzari i Cagliari-t.

Rreth tė parit, Galliani e pranon zyrtarisht interesimin. “Jemi duke biseduar me Preziosi-n (presidenti i Genoa-s) dhe nė Brazil drekuam disa herė bashkė”, konfirmon Galliani.

Pėrsa i pėrket Lazzari-t, pengesė ėshtė refuzimi i vendosur i presidentit Cellino. Megjithatė, njė ofertė e mirė e 17 herė kampionėve tė Italisė, bashkuar me presionin e brendshėm tė lojtarit, mund tė bindin Cagliari-n tė lėshojė pe.

kaka
15-01-11, 16:12
Del Piero: Tė nisim njė seri fitoresh
15/01/2011 11:25

Del Piero: Tė nisim njė seri fitoresh
Kapiteni i Juventus-it, Alessandro Del Piero, pas njė mesazhi prekės tė tifozėve nė fitoren 2-0 ndaj Catania-s, tė enjten nė Kupėn e Italisė, deklaroi nė faqen e tij tė internetit se mėnyra mė e mirė pėr tė falenderuar tifozėt ėshtė fillimi i njė serie fitoresh nė kampionat.

”Duke u kthyer njė hap pas tek ndeshja e Catania-s, mendoj se kishim nevojė pėr njė mbrėmje tė madhe tė atillė. Unė e konsideroj si njė pikė rinisje dhe falenderoj tė gjithė autorėt e atyre duatrokitjeve nė daljen time nga fusha.

Nė atė moment isha pak i shqetėsuar pėr njė dhembje qė ndieja nė gjurin e majtė, por testet mė kanė qetėsuar dhe tani shpresoj qė tė jem nė gjendje tė kontribuoj sa mė shumė pėr rikthimin nė nivelin e pritur nė kampionat”, shkruante Del Piero nė blogun e tij.

kaka
17-01-11, 16:59
Bundesliga, Bajern humb sėrish terren
15/01/2011 20:40

Bundesliga, Bajern humb sėrish terren
Bajerni i Mynihut ka humbur sėrish terren nė Bundesligw pas barazimit 1-1 nė shtėpinė e Wolfburg.

Nė rezultatet e tjera nė javėn e 18 tė kampionatit gjerman, Shtutgarti ka fituar 1-0 me Mainzin, Nurembergu ka humbur 0-1 me Borusian e Monchengladbach 0-1, St Pauli - Freiburg 2-2, Werder Bremen - Hoffenheim 2-1.

Dje Dortmundi ka fituar 3-1 nė fushėn e Leverkusen.

Ndėrkohė qė nesėr priten tė luhen Frankfurt – Hanover dhe Kaiserslautern-Kėln.

kaka
17-01-11, 16:59
Inter, tjetėr fitore
16/01/2011 08:00

Inter, tjetėr fitore
Inter ka mundur thellė 4-1 Bolonjėn nė javėn e 20-tė tė Serisė A.

Pėr trajnerin e ri zikaltėr Leonardo, vazhdon seria e fitoreve. Ajo e djeshmja ishte fitorja e katėrt nė katėr ndeshje nė pankinėn e Inter.

Stankovic zhbllokon rezultatin nė minutėn e 20-tė, ndėrsa Mlito e dyfishon atė nė minutėn e 30-tė.

Nė pjesėn e dytė, Eto’o shėnon dy gola (’63 dhe ’68).

Pėr Bolonjėn shkurton diferencėn Gimenez nė minutėn e 77-tė.

kaka
17-01-11, 16:59
Juventus rikthehet tek fitorja
16/01/2011 17:15

Juventus rikthehet tek fitorja
Me Bufon e Del Piero nė fushė, Juventus rikthehet tek fitorja nė Serinė A, pas dy humbjeve radhazi.

Nė javėn e 20, bardhezinjtė u pėrballėn me Barin nė Torino ku fituan 2-1. Megjithė pėrpjekjet zhbllokimi i rezultatit ka ardhur vetėm nė minutėn e 43 nga njė goditje dėnimi e ekzekutuar nga Del Piero qė con skuadrėn e Del Nerit nė avantash nė pjesėn e parė.

Mė nisjen e pjesės sė dytė barazohet edhe rezultati. Pikėrisht nė minutėn e 57, Rudolf shėnon pėr skuadrėn puljeze duke e cuar rezultatin nė 1-1, qė mbeti nė fuqi deri nė minutėn e 79, kur Akuilani shėnon dhe i jep 3 pikėshin e parė “Zonjės sė Vjetėr pėr vitin 2011.

Nė takimet e tjera, Kaljari mundi Palermon me rezultatin 3-1, Lacio fitoi ndaj Sampdorias minimalisht 1-0, po 1-0 fitoi edhe Roma nė transfertė ndaj Cezenės, Breshia mundi 2-0 Parmėn, Udineze shkatėrroi 4-2 Xhenoan nė fushėn e saj. Ndėrkohė Katania me Kievon u mbyll 1-1.

Ndeshja Lece-Milan nė mbrėmje mbyll javėn e 20, ndėrkhė qė Interi fitoi ditėn e shtunė ndaj Bolonjės 7-1, ndėrsa Napoli barazoi pa gola me Fiorentinėn.

kaka
17-01-11, 16:59
Barēa “arratiset” nė krye
17/01/2011 08:30

Barēa “arratiset” nė krye
Barcelona mund Malaga 4-1 ndėrsa Real Madrid nuk arrin tė marrė mė shumė se njė pikė nė fushėn e Almeria (1-1) nė javėn e 19-tė tė Primera Division.

Iniesta, Villa (2 gola) dhe Pedro janė autorėt e golave pėr ekipin blaugrana nė njė tjetėr spektakėl futbolli nė Camp Nou.

Granero ėshtė golshėnuesi pėr ekipin e Real Madrid nė ndeshjen ndaj Almeria, pas golit tė Ulloa pėr vendasit.

Madrilenėt mund tė kishin shėnuar nė minutėn e fundit shtesė tė ndeshjes, kur Cristiano Ronaldo godet traversėn nga njė goditje dėnimi nė kufijtė e zonės.

Renditja e re: Barcelona 52 pikė, Real Madrid 48.

kaka
18-01-11, 15:54
Cruyff: Mourinho, i paaftė tė krijojė lojtarė
17/01/2011 18:30

Cruyff: Mourinho, i paaftė tė krijojė lojtarė
Legjenda e futbollit holandez dhe atij katalanas, Johan Cruyff, u lėshua nė njė sulm ndaj trajnerit tė Real-it, Jose Mourinho-s, tė cilin e cilėsoi si tė paaftė pėr tė zhvilluar futbollistėt e rinj tė skuadrave qė drejton.

”Nuk jam i befasuar qė Real-i ėshtė hedhur nė merkato pėr tė siguruar njė sulmues”, deklaroi Cruyff nė tė pėrditshmen sportive “AS”. “Mourinho asnjėherė nuk sheh brenda asaj qė ka nė skuadėr. Nuk mbaj mend qė ai tė ketė krijuar ndonjė lojtar, duke e marrė nga skuadrat zinxhir”.

Holandezi vazhdoi: “Askush nuk mund tė mohojė aftėsitė e mrekullueshme tė tij si trajner, por Mourinho ka patur edhe fatin qė ka drejtuar dy skuadra si Chelsea apo Inter-i, ku presidentėt i dhanė dorė tė lirė pėr tė blerė cilėt lojtarė dėshironte”.

kaka
18-01-11, 15:54
Seria A, tratativat nė zhvillim
17/01/2011 18:50

Seria A, tratativat nė zhvillim
Dy javė pėrpara fundit tė hapėsirės sė merkatos sė janarit, rritet intensiteti i tratativave tė tė gjitha skuadrave tė Serisė A, pėr tė t’u pėrgatitur sa mė mirė pėr pjesėn e mbetur tė sezonit.

Rrjeti informativ “Mediaset”, pėrmblodhi tė gjithė tratativat qė janė duke u bėrė ndėrkohė, nė faqen zyrtare tė internetit.

Milan – Raportohet shumė pranė mbyllja e tratativave me Lazzari-n, mesfushorin e Cagliari-t. Pėrforcimi tjetėr qė po kėrkohet ėshtė nė krahun e majtė tė mbrojtjes dhe Criscito duket objektivi i preferuar. Ėshtė konfirmuar nė verė mbėrritja e talentit argjentinas Lamela.

Inter – Ėshtė ndėrlikuar sė tepėrmi misioni pėr Sanchez-in e Udinese-s, tė paktėn pėr tani nė janar. Oferta e Inter-it ėshtė prej 18 milion eurosh, plus Biabiany. Ėshtė shtuar interesi edhe pėr Ramirez-in e Bologna-s. Leonardo i ka tėrhequr ndėrkohė vėmendjen klubit edhe pėr tė rinjtė Piazon e Ganso tė San Paolo.

Juventus – Floro Flores ėshtė pranė mbėrritjes nė formė huazimi, por nuk braktiset as pista e Luis Fabiano-s. Storari kėrkon largimin dhe destinacioni i mundshėm ėshtė Genoa. Do tė qėndrojė Sissoko deri nė qershor, ndėrsa me Del Piero-n pritet tė nisin sė shpejti bisedimet.

Roma – Mexes ėshtė vendosur nė qendėr tė vėmendjes sė shumė klubeve dhe pakujdesia e Roma-s, qė nuk mbylli marrėveshjen e me tė pėrpara se tė afroheshin gjashtė muajt e fundit, lejojnė francezin tė bisedojė me kėdo. Vucinic kėrkon tė largohet pas zėnkave me trajnerin Ranieri. Dori, Rosi e Taddei pranė largimit.

Pretendentėt e tjerė – Napoli ėshtė pėrqendruar tek Ruiz i Espanyol-it, ndėrsa mbyllja e sezonit tė Grava-s afron me klubin Ogbonna-n e Torino-s, i cili vlerėsohet rreth 7-8 milion euro.

Pėr Lazio-n, gjithmonė e mė pranė Sculli. Do tė qėndrojė Kozak pas golit vendimtar ndaj Samp-it, ashtu si Diakite. Nė merkato ėshtė vendosur Foggia dhe pėr tė ėshtė i interesuar Torino.

Pėrsa i pėrket Palermo-s, merkato ėshtė pėrqendruar rreth repartit ofensiv. Amauri dhe Maccarone janė vendosur nė objektiv, por edhe Kasami i Cagliari-t. Njė goditje tė madhe mund ta ofrojė dhe njė skuadėr e pėrfshirė nė luftėn pėr mbijetesė, si Brescia. Lombardėt po punojnė pėr tė siguruar Camoranesi-n.

kaka
18-01-11, 15:55
Contador nuk do tė marrė pjesė nė Tur
17/01/2011 20:55

Contador nuk do tė marrė pjesė nė Tur
Ēiklisti spanjoll, Alberto Contador, nuk do tė marrė pjesė nė Turin e Francės, deklaroi njė antar i lartė i Komisionit Antidoping Botėror.

Ndonėse ende nuk ka njė konfirmim zyrtar pėr pozitivitetin e fituesit tė tre Tureve tė Francės, Pedersen, komisari antidoping i Federatės Ndėrkombėtare tha: “Nga informacionet qė kemi besohet se Contador-i ka dhunuar rregullat dhe duhet tė ndėshkohet me dy vjet pezullim. Besoj se nuk mund tė marrė pjesė nė Tur”.

Contador-i ka kėmbėngulur gjithmonė nė pafajėsinė e tij, ndėrsa i ka hedhur fajin pėr rezultimin si pozitiv, mishit tė infektuar. Nėse shpallet fajtor, spanjollit mund t’i hiqet edhe titulli i fundit i fituar nė Francė.

kaka
18-01-11, 15:55
Skėndėrbeu prezanton blerjet e reja
17/01/2011 21:40

Skėndėrbeu prezanton blerjet e reja
Blerjet e reja tė Skėndėrbeut, Muzaka, Cikalleshi, Arapi, Idrizi dhe serbi Gjeorgjeviē u prezantuan sot, nė njė ceremoni madhėshtore nė Korēė.

Ngjarja u zhvillua nė stadiumin “Skėndėrbeu”, pėrpara tifozerisė entuziaste tė qytetit mė tė madh lindor tė vendit.

Duke organizuar kėtė eveniment, bardhekuqtė imituan ceremonitė madhėshtore tė prezantimit tė futbollistėve, tė zakonshme nė vendet europiane.

Me kėto pėrforcime, klubi i drejtuar nga Shkėlqim Muēa mund tė konsiderohet si pretendenti kryesor pėr tė fituar titullin kampion tė Superligės Shqiptare.

Skėndėrbeu zhvilloi fazėn pėrgatitorė nė Turqi dhe duket gati pėr t’u pėrballur me Tiranėn nė kryeqytet, tė hėnėn e ardhshme.

kaka
18-01-11, 15:55
Ronaldo, futbollisti mė i paguar nė botė
17/01/2011 23:05

Ronaldo, futbollisti mė i paguar nė botė
Sulmuesi i Real Madrid-it, Cristiano Ronaldo ėshtė futbollisti mė i mirėpaguar nė botė, rezultoi nė klasifikimin e botuar sot prej revistės belge “Sport Foot Magazine”.

Me 12 milion euro neto pėr sezon, portugezi lė pas me gjysmė milioni Wayne Rooney tė Manchester United dhe fituesin e Topit tė Artė, Lionel Messi, i treti.

Kjo ėshtė renditja e 20 futbollistėve mė tė paguar nė botė:

1. Ronaldo 12,0 mln euro
2. Rooney 11,5 mln euro
3. Messi 11,0 mln euro
4. Toure 10,8 mln euro
5. Eto’o 10,5 mln euro
6. Schweinsteiger 9,7 mln euro
7. Ibrahimovic 9,0 mln euro
8. Kaka 9,0 mln euro
9. Terry 9,0 mln euro
10. Adebayor 8,4 mln euro
11. Ribery 8,0 mln euro
12. Torres 7,8 mln euro
13. Gerrard 7,6 mln euro
14. Tevez 7,6 mln euro
15. Lampard 7,5 mln euro
16. Xavi 7,5 mln euro
17. Iniesta 7,0 mln euro
18. Drogba 6,5 mln euro
19. Ferdinand 6,5 mln euro
20. Pirlo 6,0 mln euro

kaka
18-01-11, 15:56
Tenisti numėr njė nė botė, Rafael Nadal, kaloi nė raundin e dytė tė Australian Open pa djersitur, pas dėmtimit tė rivalit tė tij Marcos Daniel.

Numri 93 nė botė u tėrhoq nė raundin e dytė nė Melbourne Park, pas 46 minutash lojė. Deri nė atė moment, ndeshja nuk kishte asnjė histori dhe Nadal kryesonte 6-0, 5-0.

Rivali i spanjollit nė raundin e dytė tė Grand Slemit tė parė tė vitit do tė jetė Ryan Sweeting, njė i panjohur qė renditet i 116-ti nė renditjen e ATP-sė.

kaka
18-01-11, 15:56
Juventus, merkato ėshtė nė kaos
18/01/2011 11:40

Juventus, merkato ėshtė nė kaos
Mungesa e njė strategjie tė qartė nga ana e drejtuesve tė Juventus-it e ka shndėrruar merkaton nė njė “kakofoni” emrash, ndėrsa gazetarėt po heqin gradualisht dorė nga parashikimi i lėvizjeve tė bardhezinjve.

Pėr sulmuesin Floro Flores u arrit marrėveshja, por tifozeria vendosi veton kundėr kėsaj lėvizje dhe drejtuesit janė detyruar qė tė kthejnė pėrsėri lojtarin nė skuadrėn e tij tė origjinės.

Nė kėto kushte, objektivi rikthehet tė jetė Luis Fabiano, ndėrsa nė mbrojtje vazhdon tė kėrkohet Barzagli. Nėse ky i fundit do tė mbėrrijė, atėherė do tė largohet Legrottaglie.

Motta, De Ceglie, Traote, Grygera dhe Grosso janė tė gjithė tė shitshėm nėse mbėrrin njė ofertė. Sė fundmi pėrflitet mundėsia e blerjes sė Nagatomo-s nga Cesena, futbollist qė do tė sillte pėrfitime tė mira nga merkatingu nė Japoni.

Ēėshtje tė tjera qė kėrkojnė njė zgjidhje janė e ardhmja e Del Piero-s, Buffon-it dhe Amauri-sė. Vazhdon interesimi edhe pėr rumunin Mutu, edhe pse Fiorentina ėshtė e vendosur qė ta shesė lojtarin jashtė Italisė.

kaka
18-01-11, 15:57
Roberto Carlos vazhdon tė mahnisė
18/01/2011 11:50

Roberto Carlos vazhdon tė mahnisė
38-vjeēari Roberto Carlos vazhdon tė magjepsė nė fushat e futbollit, kėtė radhė me njė gol tė drejtėpėrdrejtė nga goditja e kėndit, nė njė ndeshje tė zhvilluar mbrėmė nė kampionatin brazilian.

Ish-futbollisti i Real Madrid-it, Inter-it dhe Fenerbahce-s, aktualisht nė radhėt e gjigantėve brazilianė tė Corinthias-it befasoi kundėrshtarėt e Portugesės, me efektin e gjuajtjes sė tij tė jashtėzakonshme.

Topi i goditur me pjesėn e jashtme tė kėmbės morri njė hark tė tillė, qė nxorri nga trajektorja portierin dhe mbrojtėsit, duke pėrfunduar drejt e nė rrjetė.

kaka
18-01-11, 15:57
NBA, tifozi rreh maskotėn
18/01/2011 14:25

NBA, tifozi rreh maskotėn
Njė ngjarje e rrallė ndodhi nė njė ndeshje tė zhvilluar mbrėmė nė NBA, kur njė tifoz dhe maskota u bėnė protagonistė tė ndėrprerjes sė pėrkohshme tė ndeshjes, pasi njė zėnkė mes tyre kėrkoi ndėrhyrjen e lojtarėve pėr t’i ndarė.

Nė pėrballjen midis Utah Jazz dhe Cleveland Cavaliers, ariu i verdhė, simbol i skuadrės vendase, u ul midis tifozėve tė Cavaliers me pankartėn: “Unė jam njė dėshtak”.

Ndonėse fillimish askush nuk reagoi, njė tifoz i nxehur goditi maskotėn disa minuta mė vonė. Pėrleshja e tyre pėrfundoi deri nė parketin e lojės, ku lojtarėt shpejtuan t’i ndanin.

Pėr kronikė, Cavaliers fituan pėrballjen me rezultatin 121-99.

kaka
18-01-11, 15:57
nNBA, tifozi rreh maskotėn
18/01/2011 14:25

NBA, tifozi rreh maskotėn
Njė ngjarje e rrallė ndodhi nė njė ndeshje tė zhvilluar mbrėmė nė NBA, kur njė tifoz dhe maskota u bėnė protagonistė tė ndėrprerjes sė pėrkohshme tė ndeshjes, pasi njė zėnkė mes tyre kėrkoi ndėrhyrjen e lojtarėve pėr t’i ndarė.

Nė pėrballjen midis Utah Jazz dhe Cleveland Cavaliers, ariu i verdhė, simbol i skuadrės vendase, u ul midis tifozėve tė Cavaliers me pankartėn: “Unė jam njė dėshtak”.

Ndonėse fillimish askush nuk reagoi, njė tifoz i nxehur goditi maskotėn disa minuta mė vonė. Pėrleshja e tyre pėrfundoi deri nė parketin e lojės, ku lojtarėt shpejtuan t’i ndanin.

Pėr kronikė, Cavaliers fituan pėrballjen me rezultatin 121-99.nnnnnnnnnnn

kaka
18-01-11, 15:58
Balotelli: Mourinho ēalon tek sjellja
18/01/2011 10:35

Balotelli: Mourinho ēalon tek sjellja
Sulmuesi i Manchester City-t, Mario Balotelli, iu bashkua diten e sotme listes se gjate te kritikuesve te Jose Mourinhos, duke thene se ish-trajneri i tij ka nevoje te permiresoje sjelljen.

”Si njeri, Mancini eshte 10 kilometra perpara Mourinhos. Ai mbetet trajneri me i mire ne bote, por duhet te permiresohet shume persa i perket sjelljes”, tha italiani 20-vjeēar.

Deklaratat e ish-futbollistit te Inter-it duhet te kene ardhur si nje surprize, duke qene se ai eshte vene ne qender te akuzave shpesh here per sjelljen e tij te keqe.

kaka
18-01-11, 15:58
Ronaldo: Duhet tė fitojmė patjetėr
18/01/2011 10:30

Ronaldo: Duhet tė fitojmė patjetėr
Sulmuesi i Real Madrid-it, Cristiano Ronaldo, nė njė intervistė tė publikuar sot nė tė pėrditshmen “Marca”, deklaroi se skuadra e tij ėshtė e detyruar tė kėrkojė titullin kampion.

”Nuk mund tė kalojmė njė vit tjetėr pa fituar asgjė”, tha portugezi. “Njė klub si Real Madrid-i, nuk mund tė qėndrojė dy vjet pa asnjė trofe. Edhe pse Barcelona ėshtė shumė e fortė, ne kemi besim nė shanset tona pėr fitore”.

Real-i pėrfundoi fazėn e parė tė kampionatit spanjoll nė vendin e dytė, katėr pikė pas katalanasve.

kaka
18-01-11, 15:58
Ramos mund tė largohet nga Madridi
18/01/2011 16:30

Ramos mund tė largohet nga Madridi
Sergio Ramos, mbrojtėsi i Real Madrid, mund tė largohet nga klubi madrilen nė verėn e ardhshme pėr shkak tė njė konfrontimi me Cristiano Ronaldo dhe pėr shkak tė mungesės sė besimit tė trajnerit Mourinho.

Gazeta italiane sportive “La Gazzetta dello Sport” shkruan: “Sergio Ramos dhe Real Madrid mund tė “divorcohen” nė fundin e kėtij sezoni. Mbrojtėsi spanjoll ka pasur disa “pėrplasje” me Cristiano Ronaldo dhe nuk gėzon besimin e plotė tė Mourinho.”

Sipas tė pėrditshmes sportive, Chelsea ka qenė gjithmonė i interesuar pėr Ramos dhe verėn e shkuar ofroi 40 milionė euro pėr tė, por presidenti i Real Madrid, Florentino Perez, e refuzoi kėtė ofertė.

kaka
18-01-11, 16:00
Milan-i studion shkėmbimin Pato-Balotelli
18/01/2011 11:05

Milan-i studion shkėmbimin Pato-Balotelli
Dėmtimet e shpeshta dhe rendimenti jokonstant kanė bindur Milan-in qė tė dėgjojė oferta pėr yllin e tij Alexandre Pato, raportoi mėngjesin e sotėm rrjeti informativ nė pronėsinė e Berlusconi-t, Mediaset.

Raportet e klubit me brazilianin, nė vitin e tij tė tretė tek kuqezinjtė, nuk janė mė tė njėjtat. Edhe pse zyrtarisht ai konsiderohet si i pashitshėm, pėrflitet gjithmonė e mė shumė mundėsia e njė shkėmbimi me Mario Balotelli-n.

Ish-interisti ka shprehur disa herė vullnetin e tij pėr tė luajtur njė ditė me skuadrėn e rrugės Turati dhe raportet e tij jo tė mira me trajnerin Mancini e bėjnė hipotezėn gjithmonė e mė tė mundshme.

Nėse Pato do tė nxirret nė shitje, Chelsea do tė jetė gjithashtu shumė i interesuar, pasi Carlo Ancelotti ėshtė duke kėrkuar dikė qė tė mund tė zėvendėsojė 33-vjeēarin Didier Drogba nė tė ardhmen.

Nė rast se do tė realizohet kėmbimi me SuperMario-n, atėherė tek Milan-i do tė riformohet dyshja Ibrahimovic-Balotelli, e cila luajte bashkė dy sezone mė parė tek Inter-i.

kaka
22-01-11, 09:32
Ruud Van Nistelrooy duket transfer realist pėr qarqet madrilene pėr kėtė afat kalimtar dimėror, pasi qė moderatori i Real Madrid TV ka bėrė tė ditur nė faqen e tij tė Twitterit se mund tė pritet shumė shpejtė zyrtarizimi i marrėveshjes.
Ditėve tė fundit Hamburgu ka hedhur poshtė tė gjitha spekulimet se Van Nistelrooy mund tė luajė pėr Real Madridin pjesėn e mbetur tė sezonit, por tani duket se ai ndodhet shumė mė pranė transferimit se sa qė ishte menduar.
“Nuk ėshtė ende zyrtare, por duket se Ruud Van Nistelrooy do tė rikthehet te Real Madridi. Mbani sytė nė faqen zyrtare tė Real Madridit pėr zyrtarizimin”, u shpreh moderatori Andy May.

kaka
22-01-11, 09:32
Sulmuesi i Milanit, Zlatan Ibrahimovic ka anashkaluar edhe njėherė Topin e Artė, duke thėnė se ai mė parė do tė dėshironte tė fitonte tituj me Milanin.
“Unė po luaj mirė dhe jam mirė si mentalisht ashtu dhe fizikisht. Bashkėlojtarėt e mi mė ndihmojnė dhe unė po kėnaqem, por ka shumė lojtarė tė cilėt synojnė Topin e Artė. Unė preferoj tė fitoj tituj me ekipin”, u shpreh Ibrahimovic.
Edhe mė parė Zlatan Ibrahimovic ishte pyetur pėr kėtė ēėshtje, por ndoshta edhe i ndikuar nga e kaluara e tij te Interi kur e meritoi disa herė Topin e Artė, tani jep deklarata tė shumta kundėr akoleadės kryesore pėr futbollistėt.

kaka
22-01-11, 09:33
Presidenti i Atletico Madridit, Enrique Cerezo, ka akuzuar rėndė ekipin e tij pėr paraqitjen nė Coppa del Rey ndaj Real Madridit nė Vicente Calderon.
“Ne nuk kemi mundur tė fitojmė, pasi qė shpresuam shumė se mund ta bėjmė kėtė. Ishte ndeshje e tmerrshme, por duhet tė shikojmė para pėr ndeshjen ndaj Sportingut”, theksoi Cerezo.
Real Madridi e fitoi ndeshjen e zhvilluar nė Vicente Calderon me rezultat minimal 1-0, pėr t’u kualifikuar nė gjysmėfinalen e Coppa del Rey ku do tė takohet me Sevillan.

kaka
22-01-11, 09:33
Mesfushori i Tottenhamit, Rafael Van der Vaart, beson se forma e dobėt nė transfertė e ekipit tė tij mund t’u kushtojė Spursave me eliminim nga gara pėr titull nė Ligėn Premier.
“Tė gjithė kanė frikė tė vijnė nė White Hart Lane, ne jemi tė bindur se mund tė mposhtim tė gjithė nė shtėpi”.
“Por, nė udhėtim ėshtė mė ndryshe, ekipet po na e bėjnė tepėr tė vėshtirė. Ne jemi tė detyruar tė luajmė me kundėrsulme dhe ne nuk jemi tė suksesshėm. Ne kemi mė shumė hapėsirė nė shtėpi dhe duhet tė vazhdojmė kėshtu”, u shpreh Van der Vaart.

kaka
22-01-11, 09:33
Trajneri i Bayernit tė Munichut, Louis Van Gaal, e ka bėrė tė qartė se mesfushori Bastian Schweinsteiger do tė luajė tani pėr tani si mesfushor ofensiv edhe pse holandezi ka pranuar se mesfushori gjerman ėshtė mė i mirė nė njė rol mė qėndror.
“Schweinsteiger do tė luajė tani pėr tani si mesfushor ofensiv. Ėshtė mė mirė pėr ekipin qė ai tė luajė si numėr 10, edhe pse pozita mė e mirė pėr tė ėshtė mesfusha qėndrore dhe defensive”.
“Ekipi ėshtė mė i rėndėsishėm se individė tė caktuar. Schweinsteiger nuk ėshtė mė i rėndėsishmi kėtu. Bayerni i Munichut ėshtė mė i rėndėsishėm”, u shpreh Van Gaal.

kaka
22-01-11, 09:34
Trajneri i Racing Santanderit, Miguel Angel Portugal, ka thėnė se ekipi aktual i Barcelonės nuk ėshtė i pamposhtshėm, por poashtu ka pranuar se ka tė bėjė me ekipin mė tė mirė nė botė.
“Ky ekip nuk ėshtė i pamposhtshėm edhe pse unė e di se ėshtė ekipi mė i mirė nė botė”.
“Kurrė nuk kam parė ekip si Barcelona. Kėtė vit ata janė mė tė rafinuar dhe mė tė pėrkryer. Ata luajnė mė thellė dhe janė mė dinamikė, e poashtu mė tė sigurtė”, deklaroi Portugal.

kaka
22-01-11, 09:34
Trajneri i Interit, Leonardo ėshtė duke pasur sukses nė Appiano Gentile falė Milanit, qė ia mundėsoi karrierėn si trajner, sė paku kėshtu mendon zėvėndėspresidenti Rossoner, Adriano Galliani.
“Nė vitin 2009 unė kam shpenzuar tri muaj pėr ta bindur Leonardon pėr t’u bėrė trajner dhe nuk gabova. Ne dėgjohemi shpeshherė dhe mendoj se roli i tij ėshtė si trajner, unė e kam ditur kėtė para se tė punėsohej si trajner i Interit, pasi kėrkoi tė bėhej drejtor i Milanit”.
“Plus, ai ishte me fat pasi qė trajnerėt sė pari marrin pėrvojė, ndėrsa ai drejtoi Milanin e tani Interin. Ai nuk ka arsye qė tė ankohet, ai po bėn punė tė mirė”, ka thėnė Galliani.

kaka
22-01-11, 09:34
Ish-trajneri i Chelseat, Guus Hiddink beson se ish-klubi i tij po ka probleme tė mėdha dhe rėnia nė formė me rezultatet shokuese janė alarmuese.
“Ata ishin nė maje aq gjatė dhe janė dukur nė formė shumė tė mirė, por rėnia e tyre nė formė javėve tė fundit ėshtė alaramante, vėrtet ėshtė misterioze”.
“Unė i kam parė ata disa herė qė nga koha kur jam larguar dhe ata kanė shumė probleme. Por, Ancelotti ėshtė menaxher i mirė, jam i sigurt se ai do ta rikthejė nė binarė klubin”, tha Hiddink qė mohoi mundėsinė e rikthimit nė Stamford Bridge.

kaka
22-01-11, 09:35
Luciano Moggi beson se gjasat qė Jose Mourinho tė rikthehet te Interi janė shumė tė vogla.
“Lajmet nga Spanja se Mourinho nuk ka marrėdhėnie tė mira me zyrtarėt e klubit janė plotėsisht tė vėrteta”.
“Unė e njoh mirė Florentino Perezin dhe poashtu e di se si do ta detyrojė Mourinhon tė punojė ashtu si dėshiron vet ai. Dhe pėr zėrat se ai mund tė kthehet te Interi e tė punojė sė bashku me Leonardon, mendoj se janė absolutisht tė pa vėrteta”, potencoi Moggi.

kaka
22-01-11, 09:35
Venus Williams dhe Justine Henin nuk kanė arritur qė tė kualifikohen nė rrethin e katėrt tė grand-slam turneut tė parė pėr kėtė vit, Australian Open.
Venus nuk ia doli qė tė qėndrojė mė shumė se njė ‘game’ ndaj Andrea Petkovic, pėr t’u dorėzuar mė pas pėr shkak tė njė lėndimi.
Justine Henin nga ana tjetėr ėshtė deklasuar nga rusja Svetlana Kuznetsova me rezultat 6-4 dhe 7-6.
“Unė kam kėrkuar fitoren dhe jam vėrtet shumė e kėnaqur qė arrita tė fitoj”, u shpreh e 23-tė nė ranglistėn WTA.

kaka
22-01-11, 09:35
Chelsea ėshtė duke vazhduar bisedimet me Udinesen dhe pėrfaqėsuesit e sulmuesit Alexis Sanchez, pėr njė transferim gjatė janarit.
Gazzetta dello Sport shkruan se zyrtarėt e Chelseat pritet tė takohen me agjentin e kilianit, Fernando Felicevich gjatė ditėve nė vijim.
Sipas presidentit tė Udineses, Giampaolo Pozzo, Chelsea tashmė ka dėrguar njė ofertė tė jashtėzakonshme pėr sulmuesin, ndėrsa gjithė ajo qė ka mbetur tani sipas mediave britanike ėshtė akordi pėr kontratėn e futbollistit i cili ėshtė duke u kėrkuar edhe nga Interi.

kaka
22-01-11, 09:36
Samuel Eto’o iu ėshtė bashkangjitur bashkėlojtarėve tė tij nė deklaratat anti-Benitez, duke thėnė se ai mban kontakte me trajnerin legjendar Nerazzur, Jose Mourinho ashtu si me Pep Guardiolan e Barcelonės, por jo me ish-teknikun spanjoll tė Interit.
“Nė njė moment gjatė sezonit, ne e kemi ditur se duhet tė japim mė shumė. Kur Mourinho kėrkoi nga unė qė ta ndėrroj pozicionin, atėherė unė tentova dhe shkoi mirė. Vizioni i Mourinhos pėr Interin dallonte nga tė tjerėt. Ai ėshtė numri njė dhe e ka dėshmuar kėtė”.
“Pep Guardiola ėshtė trajner i madh. Ne kemi pasur ca fjalosje, ashtu sikurse nė ēdo skuadėr tjetėr, por kur u largova nga Barcelona nuk kam qenė i hidhėruar. Nė fakt, unė mbaj ende kontakte me Guardiolan dhe Mourinhon. Me Benitezin? Jo”, deklaroi Eto’o.

kaka
22-01-11, 09:36
Kuorumit tė futbollistėve tė Milanit tė cilėt janė shprehur tė pa trembur nga sukseset e fundit tė Interit tani i ėshtė bashkuar edhe sulmuesi legjendar i klubit Nerazzur, tani sulmuesi i Milanit, Zlatan Ibrahimovic.
Sipas Ibrahimovicit, Interi ka rikthyer besimin nėn trajnerin e ri, brazilianin Leonardo, por sulmuesi suedez ka humbur ndjenjat pėr ish-skuadrėn e tij.
“Inter? Ata po luajnė mė me besim tani, por ne duhet tė fokusohemi nė punėn tonė, e tė mos na interesojnė ekipet tjera”, theksoi Ibra.

kaka
22-01-11, 09:36
Trajneri i Real Madridit, Jose Mourinho ka konfirmuar se ai do tė mbetet trajner i Los Blancos deri nė fund tė sezonit, por pa garantuar se ai do tė qėndrojė nė stolin e Bernabeut edhe sezonin e ardhshėm.
“Kjo botė ėshtė plot e pėrplot spekulime dhe vetėm pak prej tyre janė tė vėrteta. Por, sa u pėrket spekulimeve pėr largimin tim nga Real Madridi, mund tė them se kėtu do tė jem deri nė fund te sezonit dhe mė pas do tė shoh. Shumė varet nga ajo se ēfarė do tė bėhet dhe nėse tė gjithė janė tė kėnaqur me bashkėpunimin”, theksoi Mourinho pėr AS.
Nėse ndodh qė trajneri mė i mirė nė botė tė largohet nga Real Madridi, atėherė sipas tė gjitha gjasave pritet qė ai tė kthehet nė Giuseppe Meazza pėr ta drejtuar dhe ringjallur Interin, ku pėr zėvėndėstrajner pritet ta ketė trajnerin aktual Nerazzur, Leonardo.

kaka
22-01-11, 09:36
Sir Alex Ferguson ka konfirmuar se legjenda Ryan Giggs ka rinovuar kontratėn e tij me Manchester Unitedin edhe pėr njė vit tjetėr.
Bosi i Manchester United ka thėnė se vendimi pėr rinovimin e 37 vjeēarit tashmė ėshtė punė e kryer, ndėrsa lėvdoi edhe njėherė formėn fizike tė legjendės sė klubit nga Old Trafford.
“Unė kam biseduar me Giggs disa ditė mė parė. Ai ėshtė i lumtur qė do tė luajė edhe njė sezon tjetėr dhe ky ėshtė lajm i mirė. Ai mund tė luajė edhe njė vit tjetėr, ku ta dimė, ndoshta edhe dy vite, pasi qė forma e tij fizike ėshtė fantastike”, deklaroi Ferguson.
Ai shtoi se kurrė nuk e ka pritur qė Giggs tė luajė aq gjatė pėr Manchester Unitedin.

kaka
22-01-11, 09:37
Wayne Rooney ka vetėm fjalė tė mira pėr Barcelonėn dhe mendon se atė qė bėjnė katalanasit tash, gjithmonė do tė mbahet mend.
Sulmuesi i Manchester Untied ėshtė i impresionuar nga mėnyra e lojės sė Barcelonės, ekip i cili para dy viteve mposhti Djajtė e Kuq nė finalen e Ligės sė Kampionėve.
“Ata kanė njė ekip qė duhet tė mposhtet. Ata janė fantastik dhe njerėzit njė kohė tė gjatė do ta mbajnė mend atė ēfarė ka bėrė kjo Barcelonė, si edhe Real Madridin e Madh dhe ekipet e Manchester United”, ka thėnė Rooney pėr revistėn zyrtare tė Ligės sė Kampionėve.
“Mėnyra e tyre e lojės ėshtė fantastike pėr t’u shikuar, ata fitojnė ndeshjet duke luajtur nė atė mėnyrė, qė ėshtė gjėja kryesore. Sipas meje Barcelona ėshtė konkurrenti kryesor (pėr Ligėn e Kampionėve) dhe lirisht mund tė thuhet se nėse e fitoni Barcelonėn keni shanse tė mira ta fitoni Ligėn e Kampionėve”, ka shtuar sulmuesi anglez.

kaka
22-01-11, 09:37
Portieri italian Gianluigi Buffon ka shprehur dėshirėn tė mbetet te Juventusi deri nė fund tė karrierės.
Portieri 32-vjeēar sė fundi ėshtė rikthyer nė fushė pas mungesės gjashtėmujore pėr shkak tė problemeve nė shpinė dhe tash ėshtė zotuar se do tė pėrfundojė karrierėn me Juventusin.
“Demonstrimi i dashurisė sė madhe ndaj meje nga ana e fansave ėshtė diēka ndaj tė cilės nuk mund tė qėndroni indiferent”.
“Shpresoj se do ta kaloj pjesėn e mbetur tė karrierės time te Juventus”, ka thėnė njėshi i Biankonerėve.

kaka
22-01-11, 09:37
Menaxheri i Manchester Cityt, Roberto Mancini, mendon se Chelsea nuk duhet tė fshihet nga gara pėr titullin e Ligės Premier.
Pas fillimit tė shkėlqyeshėm tė sezonit, Chelsea u gjend nė njė krizė tė madhe kur ngeci dukshėm nga kreu dhe shumica e eliminuan nga gara pėr titull. Por Mancini vazhdon tė besojė se Blutė janė pretendentė pėr tė mbrojtur titullin.
“Chelsea do tė mund sėrish tė kthehet. Ndoshta nė kėtė moment Manchester United ėshtė ekip mė i mirė, por problemi i Chelsaet ishin shumė lojtarė tė lėnduar. Kur ata do tė rikthehen, Chelsea sėrish do tė jetė njė ekip i mirė”, ka thėnė Mancini.

kaka
22-01-11, 09:37
Nicklas Bendtner refuzon tė largohet nga Arsenali pa dėshirėn e tij.
Por e ka bėrė tė qartė se ai do tė largohet nga Emirates vetėm me dėshirėn e tij dhe jo i detyruar, pasi mediat daneze shkruan se Arsenali ka vėnė njė ēmim prej 15 milionė funte pėr tė.
“Nėse Arsenali dėshiron ta shesė atė dhe ka nxjerrė ēmim pėr tė, ėshtė punė e tyre. E gjithė ēfarė unė mund ėt them ėshtė se ne nuk jemi tė interesuar”, ka thėnė babai dhe agjenti i lojtarit, Thomas Bendtner.

kaka
22-01-11, 09:38
Trajneri i Betisit, Pepe Mel ka lėvduar skuadrėn e tij pas fitores prej 3-1 ndaj kampionit tė Spanjės, Barcelona, nė ndeshjen e parėndėsishme nė kuadėr tė Coppa del Rey.
“Coppa del Rey na ka dhėnė vetėbesim dhe ia ka bėrė me dije gjithė Spanjės se jemi ekip i mirė, por kemi edhe shumė lojtarė tė lėnduar, tė cilėt duhet t’i riaftėsojmė”.
“Kemi treguar se merituam kualifikimin dhe kemi treguar se mund tė luajmė mirė ndaj tyre. Ėshtė fatkeqėsi qė ndeshja e parė nė Camp Nou na la pa gjasa. Nė minutėn e 16-tė Jorge Molina ka mundur tė realizonte pėr 3-0. Kam thėnė se ndeshja do tė jetė e barabartė dhe ashtu doli. Ne mposhtėm ekipin mė tė mirė nė botė dhe kjo ėshtė arritje e madhe pėr ne”, deklaroi Mel.

kaka
22-01-11, 09:38
Portieri i Chelseat, Petr Cech ka thėnė se lufta pėr titull nė Ligėn Premier do tė zhvillohet nė mes tė Bluve dhe Djajve tė kuq, pėrkundėr asaj ēfarė tregon tabela pėr momentin.
“Ne filluam sezonin vėrtet mirė, por kemi pasur disa rezultate zhgėnjyese. Por dua tė them se lufta pėr titull nė Ligėn Premier do tė vendoset mes Chelseat dhe Manchester Unitedit kėtė vit”.
“Mendoj se fuqia e Manchester Unitedit ėshtė qė nuk bie lehtė nga forma deri nė fund tė sezonit. Ata kanė shumė cilėsi dhe gjithmonė janė kundėrshtar i vėshtirė, ashtu si rivali ynė kryesor pėr ēdo trofe”, u shpreh Cech.

kaka
22-01-11, 09:38
Chelsea ka konfirmuar se mesfushori, Frank Lampard ka pėsuar njė lėndim tė lehtė nė ije gjatė stėrvitjes, por pritet tė paraqitet ndaj Boltonit tė hėnėn.
“Frank Lampard ėshtė duke vuajtur nga njė lėndim i lehtė nė ijė i cili do tė monitorohet ditėve tė ardhshme”.
“Mesfushori i cili ka luajtur ēdo minutė nė gjashtė ndeshjet pas krishtlindjeve, pritet qė tė luajė ndaj Boltonit tė hėnėn mbrėma”, shkruhet nė komunikatėn e lėshuar nga Chelsea.

kaka
22-01-11, 09:39
Ylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo, thotė se ai ka menduar t’i bashkohet Juventusit kur ka luajtur te Sporting Lisbona.
Portugezi ka zbuluar se para se t’i bashkohet Manchester United ka pasur interesim nga Juventusi, por ka qenė edhe njė ekip tjetėr italian qė ka ardhur me ofertė mė konkrete, emrin e tė cilit ka ngurruar ta zbulojė.
“Po, vėrtet ka pasur interesim [nga Juventusi]. Disa vite mė pas ishte njė klub tjetėr italian qė erdhi pas meje me njė mėnyrė mė konkrete dhe po thuajse nėnshkrova. Pastaj gjithēka u mjegullua nė minutėn e fundit”, ka thėnė Ronaldo.
I pyetur tė zbulojė emrin e ekipit italian, ai ka thėnė: “Nuk mundem”.

kaka
22-01-11, 09:39
Klubi ukrainas Shakhtar Donetsk raportohet se ėshtė nė kėrkim tė sulmuesit tė Fiorentinas, Adrian Mutu.
Mutu ka ngrirė raportet me Fiorentinėn pas njė zėnke nė stėrvitje mė herėt gjatė kėtij muaji dhe drejtuesit e klubit italian e kanė kėrcėnuar atė se do ta lėnė nė stol pėr pjesėn e mbetur tė sezonit.
Gazzetta dello Sport shkruan se Shakhtar ėshtė i gatshėm tė shfrytėzojė kėtė turbullirė te Viola pėr tė transferuar pėrfaqėsuesin e kombėtares rumune.

kaka
22-01-11, 09:39
Sulmuesi i Sevillas, Luis Fabiano, ėshtė duke pritur ofertė nga Juventusi dhe synon tė largohet gjatė kėtij afati kalimtar.
“Nė tė vėrtetė, Juve ende nuk ka shfaqur zyrtarisht interesimin e vet te unė ose Sevilla. As Wolfsburg nuk e ka bėrė kėtė. Siē thash mė herėt, deri tash e vetmja ofertė zyrtare ka ardhur nga Corinthians”.
“Sa u takon tė tjerėve, ne presim zhvillimet e reja. Fatkeqėsisht ka shumė fjalė qė e lidhin atė me njė kalim nė Itali, por nė fund tė ditės asgjė nuk ndodh. Dukshėm, Juventusi ėshtė njė klub i shkėlqyeshėm dhe ai do tė pėlqente tė transferohej nė Itali, por pėr momentin nuk ka ofertė formale”, ka thėnė pėrfaqėsuesi i lojtarit, Jose Fuentes, pėr Calciomercato.it.

kaka
22-01-11, 09:40
Legjenda e Real Madridit dhe Francės, Zinedine Zidane, ka lavdėruar mesfushorin e Arsenalit, Samir Nasri.
“Vėrtet mendoj se Samir ka njė karrierė tė bukur para tij dhe se ai ėshtė shpresa mė e madhe e ekipit tonė kombėtar”, ka thėnė Zizou.
Dje edhe mbrojtėsi i Manchester United, Rio Ferdinand, deklaroi se ylli i Arsenalit ėshtė njė pretendent i hershėm pėr tė fituar titullin Lojtari i Vitit.

kaka
23-01-11, 17:06
Bonucci: Nuk heqim dorė nga titulli
21/01/2011 10:35

Bonucci: Nuk heqim dorė nga titulli
Mbrojtėsi i Juventus-it, Leonardo Bonucci, nuk ka humbur shpresat pėr tė fituar titullin kampion qė nė sezonin e tij tė parė nė skuadėr, pavarėsisht shkėputjes qė ekziston me kryesuesit e Milan-it.

”Ndaj Sampdoria-s ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė fitojmė, pasi duhet tė fillojmė menjėherė tė ngushtojmė diferencėn me Milan-in, nėse duam tė fitojmė titullin. Duam tė krijojmė njė seri tė suksesshme, nė mėnyrė qė fitorja ndaj Inter-it nė 13 shkurt tė na rikthejė nė luftė pėr titull”, deklaroi Bonucci.

Pėrsa i pėrket dyshes sė tij me Chiellini-n, ish-barez shtoi: “Nė njė shkallė 1-10, ne kuptohemi 7-8. Mund tė pėrmirėsohemi ende si dyshe. Pėr mua, viti 2010 ishte shumė pozitiv. Mbėrrita tek Juventus-i, u grumbullova nė kombėtare dhe u pėrfshiva nė skuadrėn e ėndrrave tė UEFA-s”.

kaka
23-01-11, 17:06
Federer kalon lehtėsisht raundin e tretė
21/01/2011 10:40

Federer kalon lehtėsisht raundin e tretė
Kampioni nė fuqi i Australian Open, Roger Federer, kaloi pa shumė vėshtirėsi nė raundin e katėrt tė turneut, duke mposhtur nė tre sete rivalin Xabier Malisse (6-3, 6-3, 6-1).

Zvicerani u rikthye nė formėn e tij tė mirė, pasi vuajti dukshėm nė raundin e mėparshėm dhe u kualifikua vetėm nė setin e pestė, pėrballė francezit Gilles Simon.

Shėrbimi i shkėlqyer luajti njė rol tė rėndėsishėm nė kėtė fitore, ndėrsa Roger nuk humbi asnjė gejm nė rastet kur ai shėrbeu topin.

Numri dy nė botė do tė luajė nė tė tetat e finales pėrballė spanjollit Tommy Robrero, i cili mposhti ukrainasin Sergey Stakhovsky nė katėr sete (5-7, 6-2, 6-4, 6-2). Dy tenistėt janė pėrballur nėntė herė dhe nė ēdo rast ka fituar Federer-i.

kaka
23-01-11, 17:06
Krasic: Juventus-i, ėndrra e jetės sime
21/01/2011 11:35

Krasic: Juventus-i, ėndrra e jetės sime
Mesfushori i Juventus-it, Milos Krasic, deklaroi nė njė intervistė pėr “Corriere dello Sport” se tė luajė me bardhezinjtė ka qenė ėndrra e fėmijėrisė sė tij.

I lindur nė Novi Sad, Krasic shpjegoi se gjente gjithmonė kohėn tė shikonte ndeshjet e Juve-s kur ishte fėmijė, edhe atėherė kur qyteti ishte nėn bombardimin e NATO-s apo ankthin e luftrave tė tjera.

”U bėra me Juventus-in nė moshėn 11-vjeēare, kur Vladimir Jugovic, futbollisti serb qė ka fituar mė shumė se tė gjithė, kaloi nė kėtė ekip. Pėr mua ai ishte njė idhull, edhe pse lojtari qė adhuroja mė shumė ishte Predgrag Mijatovic-i”, deklaroi mesfushori.

”Pastaj tek Juventus-i mbėrriti Zoran Mirkovic e Darko Kovacevic. Me sa duket, ishte e shkruar qė edhe unė do tė luaja njė ditė pėr kėtė klub. Stankovic dėshironte tė mė merrte tek Inter-i.

Nuk e di nėse kishte njė ofertė konkrete prej tyre, por sapo dėgjova pėr interesimin e Juventus-it, vendimi im ishte marrė dhe nuk doja tė dėgjoja asnjė ofertė tjetėr.

kaka
23-01-11, 17:07
Galliani: Criscito-Ziegler nuk do tė vijnė
21/01/2011 12:50

Galliani: Criscito-Ziegler nuk do tė vijnė
Administratori i deleguar i Milan-it, Adriano Galliani, pranoi se kuqezinjtė janė aktivė nė merkato, por nė tė njėjtėn kohė theksoi se Ziegler dhe Criscito nuk janė ndėr objektivat e synuar.

”Asnjėri prej tė dyve nuk do tė mbėrrijė kėtu”, tha Galliani nė mesditė, nė rrjetin informativ Mediaset. “Nuk ėshtė arritur njė marrėveshje ekonomike me klubet e tyre. Ėshtė vetėm ēėshtje parash, por pėr secilin prej dy lojtarėve besojmė se kėrkesat e Sampdoria-s dhe Genoa-s janė tė tepruara”.

Kjo nuk do tė thotė qė merkato e kryesuesve tė Serisė A ėshtė mbyllur. “Nuk e pėrjashtojmė mundėsinė qė mund tė mbėrrijė dikush pėrpara fundit tė merkatos, por gjithmonė nėse do tė paraqitet ndonjė mundėsi e mirė, si ajo e Cassano-s. Ndryshe, do tė vazhdojmė me kėtė organikė qė kemi deri nė fund tė sezonit”.

Numri dy i Milan-it foli edhe pėr trajnerin e ri tė Inter-it, Leonardo-n. “Shpenzova tre muaj duke u pėrpjekur qė ta bindja qė tė bėhej trajner dhe me sa duket, pasi bėri njė punė tė mirė me ne dhe tani me Inter-in, kam patur synė e duhur pėr ta kuptuar qė ishte i pėrshtatshėm pėr kėtė punė”.
Vendos ne Facebook

kaka
23-01-11, 17:08
Buffon: Pėrjetė bardhezi!
21/01/2011 15:25

Buffon: Pėrjetė bardhezi!
“Shpresoj qė tė vazhdoj tė luaj gjatė tė gjithė karrierės time pėr Juventus!”

Kėshtu ėshtė shprehur Gianluigi Buffon, portieri i Juventus, nė njė intervistė ekskluzive pėr ‘Sky Sport’.

Buffon ka folur edhe pėr raportin qė ka me tifozėt juventinė: “Nuk mund tė jem i pandjeshėm ndaj dashurisė sė pakushtėzuar qė kanė treguar pėr mua tifozėt.”

Mė tej, portieri i kombėtares italiane ka folur edhe pėr lojtarėt “flamuj” nė futbollin e sotėm: “Nuk jemi vetėm unė dhe Del Piero. Ka shumė lojtarė qė kanė bėrė dhe vazhdojnė tė bėjnė historinė nė klubet respektive. Flas pėr Totti-n tek Roma, Zanetti-n tek Inter… Lojtarė simbol ka, por ky futboll-biznes bėn qė mos tė jenė tė shumtė sepse nuk varet vetėm nga dėshira e lojtarėve pėr tė qėndruar nė tė njėjtin klub gjatė karrierės, por edhe nga ddhe nga dėshira e shumė personave tė tjerė.”

kaka
23-01-11, 17:08
Ibrahimovic: Inter-i nuk na frikėson
22/01/2011 09:20

Ibrahimovic: Inter-i nuk na frikėson
Sulmuesi i Milan-it, Zlatan Ibrahimovic, theksoi se nuk ka asnjė frikė nga ish-skuadra e tij e Inter-it, nė tė njėjtėn kohė qė largoi Balotelli-n, duke thėnė qartėsisht se fatkeqėsisht, pėr tė nuk ka vend nė skuadėr.

”Ėshtė e qartė qė Inter-i luan me mė shumė besim pas fitoreve tė fundit, por ne jemi tė pėrqėndruar vetėm nė punėn tonė. Nuk jam i shqetėsuar nga asnjė skuadėr tjetėr dhe as kam frikė ndonjė rival pėr titull”, tha suedezi nė faqet e “La Gazzetta dello Sport”-it.

”Nėse ne vazhdojmė tė bėjmė si duhet punėn tonė, do ta fitojmė titullin. Cassano? Ndihem mirė me tė dhe ėshtė njė futbollist i madh. Kur vendos lojtarė tė mėdhenj nė fushė, ata nuk kanė nevojė pėr pėrshtatje. Kjo ka ndodhur edhe me tė, impakti i tij ka qenė i menjėhershėm”, vazhdoi Ibra.

”Pato? Ka shėnuar tetė gola me tė gjithė ato mungesa e dėmtime, ndėrsa unė 11 duke luajtur ēdo ndeshje. Kjo flet qartė pėr cilėsinė e tij. Nėse do tė kishte luajtur nė tė gjithė takimet, sot mund tė ishte nė kuotėn e 20 golave. Talenti i tij ėshtė i jashtėzakonshėm.

Balotelli? Njė futbollist me njė tė ardhme tė madhe, por tek Milan-i nuk ka vend pėr tė, kur nė sulm janė pesė lojtarė tė mėdhenj si unė, Cassano. Robinho, Pato e Inzaghi”.

Ndėrkohė, konfirmohet se dėmtimi i Andrea Pirlo-s nė Kupėn e Italisė nuk ėshtė serioz dhe ai do tė rikthehet tė luajė pas vetėm pak ditėsh pushim.

kaka
23-01-11, 17:08
Venus Williams tėrhiqet nga Australian Open
22/01/2011 09:55

Venus Williams tėrhiqet nga Australian Open
Tenistja amerikane, Venus Williams, u tėrhoq nga Grand Slemi i Australisė, nė atė qė ėshtė ndeshja e parė e braktisur prej saj nė 294 takime ose shtatė vjet, raportoi sportivja spanjolle “Marca”.

Pėrballė rivales Petkovic, Venus u tėrhoq pas vetėm njė minute loje, duke bėrė qė tė gjithė tė pranishmit tė mallkonin fatin e tyre tė keq pėr biletat qė blenė. Nga ana e saj, rusja fitoi me njė rezultat tė pazakontė nė tenis, 1-0.

Amerikania pėsoi njė tėrheqje nė ndeshjen e raundit paraardhės, por tha se dėshironte tė provonte njė herė tė luante. Ndonėse nuk ia doli mbanė, 30-vjeēarja ka theksuar se nuk e ka menduar kurrė ndonjėherė tėrheqjen pėrfundimtare nga tenisi.

kaka
23-01-11, 17:09
Van Nistelrooy, shumė pranė Real-it
22/01/2011 10:00

Van Nistelrooy, shumė pranė Real-it
Rikthimi i Ruud van Nistelrooy-t tek Real Madrid-i ėshtė vetėm ēėshtje orėsh, raportoi mėngjesin e sotėm e pėrditshmja sportive spanjolle “AS”.

Marrėveshja me holandezin ėshtė e plotė, ndėrsa me klubin e tij tė Hamburg-ut janė duke u zhvilluar bisedimet e fundit, pėrpara se tė lejohet tranferimi.

Ndonėse madrilenėt kėrkojnė njė sulmues pėr vetėm gjashtė muaj, pasi Higuain mbylli sezonin, veteranit 34-vjeēar mund t’i ofrohet njė kontatė prej 18 muajsh, ndėrsa skuadrės gjermane do t’i shkojnė 1,5 milion euro.

kaka
23-01-11, 17:09
Barzagli tek Juve, Ziegler refuzon Milan-in
22/01/2011 12:00

Barzagli tek Juve, Ziegler refuzon Milan-in
Mbrojtėsi i Wolfsburg-ut, Andrea Barzagli, do tė kalojė nė fillimin e javės sė ardhshme tek Juventus-it, ndėrsa Ziegler ka refuzuar ofertėn e Milan-it, raportoi Agjensia Italiane e Lajmeve “ANSA”.

”Ēėshtja ėshtė drejt pėrfundimit. Mbetet pėr tė sistemuar ndonjė detaj, por nė fillimin e javė sė ardhshme ai do tė kalojė nė Torino”, deklaroi agjenti i Barzagli-t, Claudio Orlandini.

Ndėrkohė, nga burimet qė vijnė nga Xhenova, Reto Ziegler ka vendosur tė refuzojė ofertėn e Milan-it, i lodhur nga bisedimet e stėrgjatura dhe ka hapur kėshtu mundėsinė e kalimit tek Lazio.

kaka
23-01-11, 17:09
Mazzari: Napoli nuk i ka frikė lartėsitė
22/01/2011 12:40

Mazzari: Napoli nuk i ka frikė lartėsitė
Trajneri i Napoli-t, Walter Mazzari, karikoi tifozėt e skuadrės sė tij me optimizėm, me njė deklaratė shumė entuziaste pėrpara pėrballjes me Bari-n nė kampionat.

”Njė ekuilibėr kaq i madh si ky i kėtij viti nuk ka ekzistuar kurrė mė parė nė kampionatin italian”, deklaroi Mazzari. “Ėshtė njė gjė shumė e mirė pėr futbollin italian. Pėrsa i pėrket klubit tim, mund t’iu siguroj vetėm se kėtu askush nuk vuan nga lartėsitė”.

Pėr skuadėr, transferta nė Bari do tė jetė prova e radhės e pjekurisė. “Nuk ka asnjėherė ndeshje tė thjeshta dhe mjafton tė shikosh se sa vuajti Juventus-i nė javėn e fundit pėr tė mundur Bari-n pėr ta kuptuar. Kur do tė zbresim nė fushė nuk do tė shikojmė klasifikimin, por do tė pėrpiqemi tė bėjmė vetėm mė tė mirėn tonė pėr tė fituar”.

Nė sfidėn qė do tė luhet nesėr nė drekė rikthehet pas pezullimit Hamsik, ndėrsa Mazzari duhet tė zgjedhė midis Dossena-s dhe Zuniga-s pėr krahun e majtė tė mbrojtjes.

kaka
23-01-11, 17:10
Murray vazhdon rrugėn nė Australi
22/01/2011 13:45

Murray vazhdon rrugėn nė Australi
Tenisti britanik, Andy Murray, u kualifikua lehtėsisht pėr nė raundin e katėrt tė Australian Open, duke mposhtur rivalin Guillermo Garcia-Lopez nė tre sete.

Numri pesė nė botė fitoi 6-1, 6-1, 6-2 dhe do tė jetė austriaku Jurgen Melzer, numri 11 nė botė, ai qė do tė pėrpiqet ta pengojė nė rrugėn e tij drejt finales.

”Ishte njė ndeshje e shpejtė. Shėrbeva mirė dhe reagova mirė nė pėrgjigjet e shėrbimeve tė tij”, deklaroi Murray.

”Guillermo luajti mirė, edhe pse mund tė luajė edhe mė mirė. Ishte veēanėrisht nxehtė sot, prandaj ishte diēka e mirė qė ndeshja nuk zgjati shumė”.

kaka
23-01-11, 17:10
Udineze ndal hovin e Interit
23/01/2011 17:00

Udineze ndal hovin e Interit
Udineze i ka dhėnė fund serisė sė rezultateve pozitive tė Interit tė Leonardos. Friulianėt fituan nė shtėpinė e tyre me rezultatin 3-1 ndaj zikaltėrve.

Tė parėt qė do tė shėnonin ishin miqtė, tė cilėt gjetė rrjetėn mė anė tė Stankovic nė minutėn e 16. Por nė harkon kohor tė pesė minutave, Udineze barazon dhe kalon nė avantazh, fillimisht nė minutėn e 21 me mbrojtėsin Zapata e mė pas mė Di Natalen qė ekzekuton mė sė miri njė goditje dėnimi. Pjesa e parė mbyllet me kėtė rezultat.

Nė pjesėn e dytė, Inter pėrpiqet tė dalė mė shpesh, por gjithėsesi ata qė janė mė tė rrezikshėm para portės janė vendasit, qė pikėrisht nė njė dalje tė tillė shėnojnė edhe golin e tretė nė minutėn e 69 me anė tė Domizin. Ky gol vulos rezultatin e kėtij takimi.

Ndėrkohė, Juventus vazhdon tė humbasė terren ndaj kryesuesve. Kėtė radhė, bardhezinjtė nuk kanė arritur do mė shumė se njė barazim pa gola me Sampdorian.

Ditė e keqe edhe pėr Lacion. Bardhekaltėrit janė mundur 3-1 nga Bolonja nė njė ndeshje tė tensionur e tė shoqėruar me 2 kartona tė kuq, nga njė pėr secilėn skuadėr. Ndėrkohė qė Napoli ka mundur nė transfertė Barin me rezultatin 2-0 duke u ngjitur nė 40 pikė, njė mė pak se Milani qė luan nė mbremjė ndaj Cezenės.

Kievo- Xhenoa u mbyll nė barazim 0-0, ndėrsa Fiorentina-Lece nė 1-1.

Pas kėtyre ndeshjeve, Milan vazhdon tė mbajė kryesimin me 41 pikė, i ndjekur nga Napoli me 40, Roma 38, Lacio 37, Inter e Juventus me nga 35 pikė.

kaka
23-01-11, 17:10
Nadal-i nuk e diskuton fitoren me Tomic-in
22/01/2011 14:40

Nadal-i nuk e diskuton fitoren me Tomic-in
Numri njė i tenisit botėror, Rafael Nadal, mposhti me lehtėsi rivalin Bernard Tomic dhe la Australinė pa australianė nė Grand Slem-in qė po zhvillon ky vend.

Nė ndeshjen e luajtur sot nė drekė me orėn shqiptare, spanjolli mposhti 6-2, 7-5, 6-3, 18-vjeēarin e konsideruar si talentin e madh tė tenisit australian.

Nadal-i duhet tė luajė me kroatin Marin Cilic nė raundin e katėrt. I lindur nė Bosnje dhe me njė gjatėsi prej 198 centimetrash, gjiganti u kualifikua me shumė vėshtirėsi pėrballė John Isner, njė tjetėr kolos me 205 centimetrat e tij.

Cilic fitoi nė pesė sete, 4-6, 6-2, 6-7. 7-6. 9-7 dhe lodhja mund tė jetė njė faktor i rėndėsishėm nė favorin e Rafa-s, nė ndeshjen qė do tė zhvillohet pas dy ditėsh.

kaka
23-01-11, 17:10
Emanuelson, zyrtarisht i Milan-it
22/01/2011 14:55

Emanuelson, zyrtarisht i Milan-it
Mbrojtėsi i majtė i kombėtares holandeze dhe Ajax-it, Urby Emanuelson, ėshtė shndėrruar zyrtarisht nė futbollistin e ri tė Milan-it.

Megjithatė, mbetet pėr tė parė nėse transferimi do tė ndodhė qė tani, apo kur kontrata e tij me Ajax-in tė skadojė nė verė. Lajmin e konfirmoi vetė administratori i deleguar i klubit, Adriano Galliani:

”Ėshtė e sigurt qė Emanuelson do tė jetė njė futbollist i Milan-it. Kemi rėnė dakord me tė qė tė jetė klubi ynė ai ku futbollisti do tė vazhdojė karrierėn. Megjithatė, po bisedojmė qė tė bėjmė tė mundur transferimin qė nė kėto ditė”.

kaka
23-01-11, 17:11
Maicon: Derbi me Milan-in do tė vendosė
22/01/2011 09:05

Maicon: Derbi me Milan-in do tė vendosė
Mbrojtėsi i Inter-it, braziliani Maicon, e cilėsoi si tė jashtėzakonshėm impaktin e trajnerit Leonardo, nė tė njėjtėn kohė qė kėrkoi nga skuadra vazhdimin e serisė sė rezultateve tė suksesshme, pėr tė mbėrritur tek titulli kampion.

Nė njė intervistė tė publikuar nė numrin e sotėm tė “La Gazzetta dello Sport”-it, Maicon veēoi: “Atmosfera nė klub ėshtė e mrekullueshme dhe gjėrat kanė ndryshuar shumė. Jo vetėm unė, por tė gjithė nė skuadėr ndihemi shumė mė tė motivuar”.

30-vjeēari u rikthye edhe tek ēėshtja Benitez. “Mbetėm tė befasuar kur pamė qė ai u largua pas Botėrorit tė klubeve, por me sa duket ka bėrė gjėra qė nuk i pėlqyen drejtuesve. Megjithatė, nuk ėshtė njė temė qė mė intereson mė. Ajo qė dua tani ėshtė tė fitoj sa mė shumė ndeshje nėn drejtimin e Leonardo-s”.

Maicon komentoi edhe shanset e zikaltėrve pėr tė mbrojtur titullin kampion nė Itali dhe nė Europė. “Nėse vazhdojmė kėtė seri tė suksesshme nė kampionat, jam i sigurt qė mund tė fitojmė titullin. Derbi me Milan-in ka pėr tė qenė vendimtar.

Bayern-i? Jam i sigurt qė ata do tė na studiojnė, por edhe ne e dimė si luajnė dhe kemi besim tek pėrsėritja e rezultatit tė finales. Arma mė e fortė e kėsaj skuadre ėshtė besimi, tashmė jemi mėsuar tė besojmė tek fitorja”.

kaka
23-01-11, 17:11
Barcelona vazhdon serinė e fitoreve
23/01/2011 08:30

Barcelona vazhdon serinė e fitoreve
Me gola tė Pedro, Messi (me 11-metėrsh) dhe Iniesta, Barcelona mund Racing Santander nė ndeshjen e vlefshme pėr javėn e 20-tė tė kampionatit spajnoll.

Ishte njė ndeshje e lehtė pėr kampionėt nė fuqi tė Spanjės tė cilėt fituan 3-0 pa u sforcuar, kjo edhe falė golit qė nė minutėn e dytė tė takimit tė Pedro Rodriguez.

Nė ndeshjet e tjera tė luajtura dje pėr javėn e 20-tė, Sevilla mundi 4-1 Levanten dhe Valencia fitoi 4-3 ndaj Malaga.

kaka
24-01-11, 17:18
Emanuelson, zyrtarisht i Milan-it
22/01/2011 14:55

Emanuelson, zyrtarisht i Milan-it
Mbrojtėsi i majtė i kombėtares holandeze dhe Ajax-it, Urby Emanuelson, ėshtė shndėrruar zyrtarisht nė futbollistin e ri tė Milan-it.

Megjithatė, mbetet pėr tė parė nėse transferimi do tė ndodhė qė tani, apo kur kontrata e tij me Ajax-in tė skadojė nė verė. Lajmin e konfirmoi vetė administratori i deleguar i klubit, Adriano Galliani:

”Ėshtė e sigurt qė Emanuelson do tė jetė njė futbollist i Milan-it. Kemi rėnė dakord me tė qė tė jetė klubi ynė ai ku futbollisti do tė vazhdojė karrierėn. Megjithatė, po bisedojmė qė tė bėjmė tė mundur transferimin qė nė kėto ditė”.

kaka
24-01-11, 17:18
Real Madrid mban hapin e Barēės
24/01/2011 08:20

Real Madrid mban hapin e Barēės
Me njė gol tė Karim Benzema nė minutėn e 61-tė Real Madrid mund Mallorca nė Santiago Bernabeu nė javėn e 20-tė tė kampionatit spajnoll.

Madrilenėt vazhdojnė tė qėndrojnė nė vendin e dytė me katėr pikė diferencė ndaj katalanasve tė Barcelonės.

Nė vend tė tretė qėndron Villarreal, ekip i cili fitoi 2-1 ndaj Real Sociedad falė dy golave tė Giuseppe Rossi.

Rezultatet e tjera tė ndeshjeve tė djeshme janė: Getafe-Espanyol 1-3, Sporting Gijon-Atletico Madrid 1-0, Real Zaragoza-Deportivo la Coruna 1-0, Almeria-Osasuna 3-2.

Sot do tė mbyllet java e 20-tė e ligės spanjolle me ndeshjen Athletic Bilbao-Hercules.

kaka
24-01-11, 17:18
Zvonareva vazhdon marshimin nė Melburn
24/01/2011 17:35

Zvonareva vazhdon marshimin nė Melburn
Tenistja ruse, Vera Zvonareva, konfirmoi statusin e saj si kandidate kryesore pėr suksesin nė Australian Open, duke u kualifikuar pa vėshtirėsi midis tetė mė tė mirave, pasi mposhti ēeken Iveta Benesiva 6-4, 6-1.

Finaliste njė vit mė parė nė Grand Slemet e Australisė dhe SHBA-sė, Benesova mundi tė pėrballonte disi dominimin e ruses vetėm gjatė setit tė parė. Nė ēerekfinale, ajo do tė pėrballet me njė tjetėr ēeke, Petra Kvetova, e cila fitoi mė parė gjatė ditės ndaj italianes Flavia Pennetta 3-6, 6-3, 6-3.

kaka
24-01-11, 17:19
Real-i mendon pėr Pavlyuchenko-n
24/01/2011 17:40

Real-i mendon pėr Pavlyuchenko-n
Ndėrkohė qė marrėveshja me Ruud van Nistelrooy po vonon tė konkretizohet, pėr Real-in ka lindur ideja e re Pavlyuchenko, informoi sot e pėrditshmja britanike “The Guardian”.

Rusi nė pronėsinė e Tottenaham-it pėrdoret pak nė skemat e trajnerit Redknapp dhe londinezėt mund ta lejonin tė largohej pa problem, nėse njė ofertė e mirė do tė paraqitej.

Megjithatė, objektivi kryesor pėr merkaton madrilene nė sulm mbetet njė zgjidhje 6-mujore nėpėrmjet Van Nistelrooy-t. Veterani qė kaloi disa sezone nė Madrid nuk do tė kishte nevojė as pėr periudhė pėrshtatje, por negociatat e vėshtirėsuara me Hamburg-un kanė bėrė tė mendohen edhe zgjidhje tė tjera.

Zgjedhja e preferuar e trajnerit Mourinho pėr repartin e avancuar, argjentinasi Higuain, nuk do tė mundet tė luajė deri nė fundin e sezonit, pas njė dėmtimi tė pėsuar nė periudhėn e Krishtlindjeve.

kaka
24-01-11, 17:19
Moratti: Mourinho, mė i miri nė absolut
24/01/2011 17:45

Moratti: Mourinho, mė i miri nė absolut
Presidenti i Inter-it, Massimo Moratti, veēoi portugezin Jose Mourinho si trajnerin mė tė mirė qė ka patur ndonjėherė nėn drejtimin e tij, gjatė njė interviste tė dhėnė pėr tė pėrditshmen italiane “Gazzetta dello Sport”.

”Unė kam kaluar shumė trajnera nėpėr duar nė vitet e drejtimit tė Inter-it, por kurrė nuk kam parė njė mė tė mirė e tė pėrgatitur se Mourinho”, theksoi zoti i kampionėve tė Europės nė fuqi.

”Jose ėshtė njė prej atyre trajnerėve qė punojnė shumė, njė prej personave mė seriozė dhe tė respektueshėm qė kam njohur ndonjėherė nė futboll”.

kaka
24-01-11, 17:19
Krizė dėmtimesh tek Milan-i
24/01/2011 17:55

Krizė dėmtimesh tek Milan-i
Milan-i thelloi kryesimin e tij nė Serinė A pas fitores sė mbrėmshme me Cesena-n (2-0), por javėt qė do tė vijnė do tė jenė veēanėrisht tė vėshtira, pėr njė skuadėr tė goditur rėndė nga kriza e dėmtimeve.

Ndonėse nė pėrballjen ndaj skuadrės sė Bogdani-t, kuqezinjve i mungonin pesė mesfushorė, tani lista zgjerohet edhe me Nesta, Seedorf e Gattusso-n. Qendėrmbrojtėsi dėmtoi dorėn dhe njė ndėrhyrje kirurgjikale duhet tė ndėrmerret.

Duhet tė kalojnė 3-4 javė qė Nesta tė rikthehet tė luajė me njė strukturė mbrojtėse. Gattuso dhe Seedorf kanė pėsuar tė dy dėmtime muskulore. Ata gjithashtu do tė qėndrojnė jashtė fushave pėr njė periudhė tė ngjashme.

Nė kėto kushte, lajmi i vetėm i mirė ėshtė qė treshja duhet tė jetė rikuperuar deri nė javėn e tretė tė shkurtit, kur kuqezinjtė do tė pėrballen nė Champions League me Tottenham-in.

kaka
24-01-11, 17:19
Milan mund Cesena 2-0
24/01/2011 08:00

Milan mund Cesena 2-0
Njė autogol i mbrojtėsit tė Cesenės dhe njė gol nė fund tė ndeshjes nga Zlatan Ibrahimoviē i kanė dhėnė fitoren 2-0 Milanit nė ndeshjen e fundit tė javės sė 21-tė tė Serisė A.

Me kėtė fitore Milani mban vendin e parė me 4 pikė diferencė ndaj Napolit tė vendit tė dytė.

Milan ka vuajtur ndaj Cesenės pėr shkak tė dy dėmtimeve: Gattuso dėmtohet nė nxemjen pėrpara ndeshjes dhe Nesta dėmtohet sėrish nė shpatullėn e majtė, ajo qė i ka dhėnė probleme pėr tre vite rresht.

kaka
24-01-11, 17:20
Australian Open, Murray nė ēerekfinale
24/01/2011 12:10

Australian Open, Murray nė ēerekfinale
Endi Mėrrej ėshtė kualifikuar pėr nė ēerekfinalet e Australian Open, pasi ka mundur me lehtėsi nė raundin e katėrt Jurgen Melxer.

3 setet e fituara nga britaniku 6-3 6-1 dhe 6-1 zgjatėn vetėm 1 orė e 44 minuta.

Supriza e kėtij turi ishte eleminimi i Robin Soderling. Suedezi u mund nga ukrainasi Dolgopolov me rezultatin 2-3.

Nė kampin e femrave, Vera Zvonareva u kualifikua pėr nė ēerekfinale pasi mundi ēeken Iveta Benesova me rezultatin 2-0 pėr t’u pėrballur mė pas me ēeken tjetėr Petra Kvitova.

Kjo e fundit u kualifikua mes 8 mė tė mirave pasi mundi nė 1/8 e finaleve italianen Flavia Peneta 2-1 me sete 3-6; 6-3; 6-3.

kaka
24-01-11, 17:20
Australian Open, Murray nė ēerekfinale
24/01/2011 12:10

Australian Open, Murray nė ēerekfinale
Endi Mėrrej ėshtė kualifikuar pėr nė ēerekfinalet e Australian Open, pasi ka mundur me lehtėsi nė raundin e katėrt Jurgen Melxer.

3 setet e fituara nga britaniku 6-3 6-1 dhe 6-1 zgjatėn vetėm 1 orė e 44 minuta.

Supriza e kėtij turi ishte eleminimi i Robin Soderling. Suedezi u mund nga ukrainasi Dolgopolov me rezultatin 2-3.

Nė kampin e femrave, Vera Zvonareva u kualifikua pėr nė ēerekfinale pasi mundi ēeken Iveta Benesova me rezultatin 2-0 pėr t’u pėrballur mė pas me ēeken tjetėr Petra Kvitova.

Kjo e fundit u kualifikua mes 8 mė tė mirave pasi mundi nė 1/8 e finaleve italianen Flavia Peneta 2-1 me sete 3-6; 6-3; 6-3.

kaka
24-01-11, 17:21
Moratti: Inter kėrkon sulmues
24/01/2011 13:15

Moratti: Inter kėrkon sulmues
Massimo Moratti, presidenti i Interit, ka bėrė tė ditur se ekipi zikaltėr po kėrkon njė sulmues nė merkaton e janarit.

“Tė shohim se ēfarė ofron merkato. Po kėrkojmė njė sulmues qė tė ndihmojė ekipin, t’i japė qetėsi sepse jemi nė njė periudhė ku luhet njė herė nė tre ditė”, u shpreh Moratti.

Nė mediat italiane spekulohet se Inter po kėrkon tė marrė Amauri, sulmuesin e Juventusit, por Moratti pėrgėnjeshtron.

“Amauri nuk ėshtė nė shitje. Edhe sikur tė ishte nuk na intereson”, preu shkurt presidenti i Interit.

kaka
29-01-11, 18:58
Real Madridi ka bėrė tė ditur se mesfushori Mahmadou Diarra ėshtė transferuar te klubi francez Monako.
Lojtari pritet qė sot t’i kalojė testet mjekėsore dhe tė nėnshkruajė me Monakon.
“Real Madridi dhe Monako kanė arritur marrėveshje pėr transferimin e Mahmadou Diara. Mbetet vetėm qė futbollisti t’i kalojė testet mjekėsore dhe tė nėnshkruajė marrėveshje me klubin e ri”, thuhet nė deklaratėn e Realit.
29-vjeēari erdhi te mbretėrit nė vitin 2006 nga Lyoni.

kaka
29-01-11, 18:58
Liverpooli ka refuzuar njė ofertė tė Chelseat pėr sulmuesin Fernando Torres, bėjnė tė ditur mediat angleze.
“Chelsea kishte dėrguar njė ofertė pėr Fernando, e cila ėshtė refuzuar. Futbollisti nuk ėshtė nė shitje”, ka thėnė zėdhėnėsi i klubit pėr Times.
Skysports ka shkruar se oferta e Chelseat pėr Torres ka kapur vlerėn e 35 milionė funteve, derisa Telegraph ka shkruar se kjo ofertė arrin shifrėn e 40 milionėve.

kaka
29-01-11, 18:59
Trajneri i Juventusit, Luigi del Neri thotė se pas eliminimit nga Kupa e Italisė ata do tė fokusohet t’ia dalin mirė nė ligė.
Del Neri nuk ishte i kėnaqur me paraqitjen e ekipit tė tij qė nuk arriti tė krijojė mjaft shanse nė humbjen 2-0 nga Roma.
“Ne nuk luajtėm mirė. Ne treguam pak dhe nėse nuk mund tė krijoni shanse pėr tė shėnuar, nuk mund tė shėnoni. Roma ėshtė njė ekip qė ka luajtur sė bashku njė kohė tė gjatė. Sė bashku, ata kanė kaluar shumė momente kritike dhe tash po rikthehen nė formėn mė tė mirė”.“Tash ne duet tė fokusohemi vetėm nė ligė, duke shpresuar tė rikuperojmė disa lojtarė tė cilėt nuk janė nė formėn mė tė mirė”, ka thėnė Del Neri.
Del Neri po ashtu ka aluduar nė njė penalti tė mohuar pėr Alessandro Del Pieron.

kaka
29-01-11, 18:59
Claudio Ranieri ėshtė tepėr i kėnaqur me paraqitjen e ekipit tė tij nė fitoren 2-0 ndaj Juventusit nė ēerekfinalen e Kupės sė Italisė qė u zhvillua mbrėmė nė Olimpiko tė Torinos.
“Nė dhomėn e veshjeve unė i kam lavdėruar lojtarėt pėr mundin e tyre kėtė mbrėmje. Ne kemi dhėnė shumė nė ndeshje, edhe pse pa shumė fansa tonė qė na mbėshtesin. Ne luajtėm mirė, shėnuam dy gola dhe nuk pranuam asnjė”.
“Jam shumė i kėnaqur. Nė kėtė moment kemi njė ekip tė fuqishėm dhe shikojmė tė pėrmirėsohemi, veēanėrisht nė ndeshjet nė udhėtim”, ka thėnė Ranieri pėr Corriere Dello Sport.
Ranieri po ashtu ėshtė pajtuar me vendimin e arbitrin pėr tė mos akorduar njė penalti tė vonshme pėr Alessandro Del Piero. “Pėr mua nuk ishte penalti. Alex u mbėshtet nė Mexes dhe pastaj ra”, ka komentuar mė tej Ranieri.

kaka
29-01-11, 18:59
Liverpooli edhe njė herė nuk ka qenė nė gjendje tė arrijė marrėveshje me Ajaxin pėr tė transferuar sulmuesin Luis Suarez.
Klubi anglez kėtė javė pėrgatiti njė ofertė tė re dhe pėrfundimtare pėr uruguaianin, pasi oferta fillestare prej 12. 7 milionė funtesh u refuzua nga klubi holandez. Dhe dy klubet thuhet se ende janė larg arritjes sė njė marrėveshjeje.
Mėsohet se Ajaxi ėshtė duke kėrkuar sė paku 21 milionė funte pėr Suarez, edhe pse mė herėt kishte kėrkuar 30 milionė funte.
Menaxheri i ekipit Frank de Boer ka dhėnė shenja se Liverpooli ka afat deri tė shtunėn pėr tė arritur njė marrėveshje me lojtarin, i cili ėshtė i joshur pėr t’u transferuar nė Anfield.
Liverpooli mund tė detyrohet tė presė deri nė verė pėr tė transferuar lojtarin.

kaka
29-01-11, 18:59
Pėrzgjedhėsi Anglisė nė futboll, Fabio Capello, thotė se ai ėshtė i ngazėllyer nga forma e yllit tė Arsenalit, Theo Walcott.
Italiani e la jashtė Kupės sė Botės Afrika e Jugut 2010, anėsorin 21-vjeēar, pasi ai nuk ishte nė formė tė kėnaqshme, por tash thotė se ėshtė penduar pėr kėtė vendim.
“Jam vėrtet i lumtur qė Theo ėshtė rikthyer. Ai tash luan siē e mbaj mend unė kur filloi tė luajė me ne. Ishte njė vendim i vėshtirė ta lė Theo jashtė Kupės sė Botės. Ai luajti vetėm disa ndeshje nė fund tė sezonit dhe nuk ishte i njėjti lojtar qė ne e njohim”.
“Nė tė vėrtet, ai luajti ēdo herė me frikė nga ndėrhyrjet. Ai nuk ishte nė gjendje ta fitojė topin aq shpejt dhe kur ai u rikthye, lėvizjet e tij nuk ishin aq tė shpejta sa tash”.
“[Megjithatė] bėra gabim qė nuk e zgjodha atė. Ai ėshtė aq i shpejtė dhe mund ta bėjė dallimin nė ēdo moment. Duhej ta kisha marrė”, ka thėnė Capello.

kaka
29-01-11, 18:59
Mbrojtėsi i Dinamo Zagrebit, Sime Vrsaljko, raportohet se ėshtė nė prag t’i bashkohet Arsenalit.
Daily Mail shkruan se Vrsaljko do tė kompletojė transferimin te ekipi londinez para mbylljes sė afatit kalimtar dimėror, pėr njė shumė qė thuhet tė jetė 12.9 milionė funte.
Marrėveshja do ta shohė Vrsaljko tė mbyllė sezonin te kampioni i Kroacisė si i huazuar, para se t’i bashkohet ekipit tė parė gjatė verės.
Vrsaljko sapo ka mbushur 19 vjet kėtė muaj dhe ėshtė talenti i fundit qė del nga akademia e Dinamos, qė ka nxjerrė yje si treshja e Tottenhamit, Luka Modric, Niko Kranjcar dhe Vedran Corluka dhe ish-sulmuesi e Arsenalit, Eduardo.

kaka
29-01-11, 19:00
Kapiteni i Liverpoolit, Steven Gerrard, thotė se menaxheri Kenny Dalglish e ka ribashkuar klubin.
Redsat u ngjitėn nė pozitėn e shtatė tė tabelės sė Ligės Premier gjatė tė mėrkurės pas fitores ndaj Fulham, dhe kapiteni i rikthyer ka reaguar shpejt pėr tė lavdėruar ndikimin trajnerit tė ri skocez.
“Menaxheri e ka bashkuar tė gjithė klubin, lojtarėt dhe tifozėt. Buzėqeshja ėshtė rikthyer nė fytyrat e djelmoshave nė stėrvitje dhe menaxheri i ri ka ardhur dhe i ka dhėnė njė shtytje secilit”, ka thėnė Gerrard.

kaka
29-01-11, 19:00
Britaniku Andy Murray ka arritur tė mposhtė spanjollin David Ferrer pėr t’u kualifikuar nė finalen e turneut Australian Open, ku do tė ketė pėrballė serbin Novak Djokovic.
Murray, i pesti i renditur nė botė, fitoi pas njė dueli qė u zhvillua nė katėr sete dhe qė zgjati tre orė e 46 minuta. Skocezi humbi setin e parė, por fitoi tre setet e radhės (4-6, 7-6, 6-1, 7-6) pėr tė siguruar finalen e Australian Open pėr tė dytin vit radhazi.
Pasi u mposht vitin e kaluar nga Roger Federer, Murray sivjet do tė ketė njė rival tjetėr nė finale, tė tretin nė botė, Novak Djokovic, pasi serbi mposhti nė gjysmėfinalen tjetėr zviceranin Federer.

kaka
29-01-11, 19:00
Emmanuel Adebayor mendon se ish-klubi i tij, Manchester City, mund tė arrijė ta fitojė titullin e Ligės Premier kėtė sezon, edhe krahas ngecjes ndaj rivalit tė qytetit, Manchester United.
“A mund ta fitojė City titullin kėtė sezon? Kuptohet, pse jo! Mendoj se Manchester City ka shumė shanse ta fitojė titullin kėtė sezon, me gjithė futbollistėt tė cilėt i ka blerė, si Mario Balotelli, Edin Dzeko. Ata kanė njė pėrbėrje tė madhe”.
“Ata luajnė edhe futboll tė bukur, andaj kanė shanse ta fitojnė kampionatin. Nuk do tė jetė lehtė, mos mė kuptoni gabimisht, por mendoj se ata do tė bėjnė gjithēka pėr tė arritur te trofeu, pasi kjo ėshtė ėndėrr e klubit”, ka thėnė pėrforcimi i ri i Real Madridit.

kaka
29-01-11, 19:00
Ferrari ka zbuluar veturėn e re F150 pėr sezonin e ri tė Formula 1, duke i premtuar Fernando Alonsos se ai tash e ka timonin pėr tė rikthyer titullin e botės pas njė viti tė kaluar tė dobėt.
Skuadra glamuroze italiane dhe mė e vjetra nė kėtė sport, nuk mundi tė mbajė ritmin me kampionėt nė fuqi Red Bull gjatė vitit 2010. Por drejtuesit e saj janė tė bindur se ata tash mund tė lėnė mbresa tė menjėhershme qė nė garėn e parė tė sezonit 2011 nė Bahrejn, qė zhvillohet mė 13 mars.
“Ne po fillojmė me shumė seriozitet, kjo ėshtė baza e punės tonė. Ne duam tė arrijmė nė garėn e parė me tė gjitha detajet e gatshme. Sezoni i kaluar pati momente tė vėshtira, por po ashtu edhe njė moment tė bukur dhe ne duhet tė fillojmė sėrish nga aty. Ekipi ėshtė i motivuar dhe gjithmonė dėshiron tė pėrmirėsohet”, ka thėnė kreu i ekipit, Stefano Domenicali.

kaka
29-01-11, 19:00
Benfica ka konfirmuar se negociatat mes klubit portugez dhe Chelseat kanė marrė fund pa ndonjė sukes, pasi palėt nuk kanė arritur marrėveshje pėr transferimin e mbrojtėsit David Luiz.
U besua se Chelsea do ta transferonte me sukses mbrojtėsin brazilian deri nė fundjavė, pėr njė shumė prej 30 milionė eurosh, por kjo nuk ka ndodhur.
“Benfica ėshtė e lumtur qė do tė mbajė nė klub mbrojtėsin David Luiz. Pėr dallim prej disa lajmeve tė ditėve tė kaluara, David Luiz kurrė nuk e ka kėrkuar me forcė transferimin te Chelsea, ndėrsa ai ėshtė shembull i profesionalizimit”, shkruan nė komunikatėn e klubit portugez.

kaka
29-01-11, 19:00
Espanyoli ka konfirmuar nė faqen zyrtare se mbrojtėsi Didac Vila do t’i bashkohet Milanit posa t’i kalojė testet mjekėsore te gjiganti italian.
“Mbrojtėsi Didac Vila ėshtė bėrė lojtar i Milanit pas arritjes sė marrėveshjes mes Espanyolit dhe klubit italian orėve tė fundit. 21 vjeēari do tė nėnshkruajė kontratėn e tij nė orėt nė vijim kur dhe do tė prezantohet nė Milano”, shkruan nė komunikatėn e klubit spanjoll.
Sipas mediumeve spanjolle bėhet fjalė pėr njė transfer tė vlefshėm 4 milionė euro, por ende nuk ka ndonjė konfirmim zyrtar.
Didac Vila ėshtė mbrojtės i majtė, i cili pritet t’i shėrbejė Milanit nė ndeshjet e Ligės sė Kampionėve, pasi Urby Emanuelson nuk ka tė drejtė tė marrė pjesė nė kėtė garė pas angazhimit nė fazėn grupore me Ajaxin.

kaka
29-01-11, 19:01
Trajneri i Milanit, Massimiliano Allegri ka kėrkuar qė skuadra e tij tė jetė shumė e pėrqėndruar ndaj Catanias nė sfidėn e fundjavės nė Serie A, pasi qė ndjen se sicilianėt dinė tė jenė shumė tė rrezikshėm.
“Do tė jetė njė ndeshje stresuese ajo nesėr. Ata vijnė nga rezultate negative dhe kėshtu do tė jenė shumė tė motivuar ndaj nesh. Ata praktikisht janė ekip argjentinas dhe kėshtu duhet tė jemi tė kujdesshėm pėrgjatė 90 minutave. Ne duhet tė jemi shumė tė mirė dhe tė mendojmė vetėm pėr lojė”.
“Ibrahimovic? Ai do tė pushojė tė mėkurėn dhe kėshtu ai nesėr do tė luajė”, u shpreh Allegri.

kaka
29-01-11, 19:01
Sulmuesi i Atletico Madridit, Diego Forlan ka pohuar se Real Madridi ka bėrė njė ofertė pėr ta transferuar gjatė kėtij afati kalimtar, por oferta e tyre ėshtė refuzuar nga drejtuesit e klubit nga Vicente Calderon.
“E vėrteta ėshtė se Real Madridi e ka kontaktuar drejtorin Miguel Angel Gil Marin dhe ai ka refuzuar ofertėn. Gil Marin bisedoi me agjentin tim dhe tha se ai ka refuzuar ofertėn, ndėrsa pjesa tjetėr ėshtė vetėm spekulim”.
“Jam i qetė dhe pėrkushtimi im nuk ka ndryshuar, pasi vitin e fundit unė kam pasur telashe, ndėrsa kjo nuk do tė thotė se jam mė pak i angazhuar. Unė tentoj t’i ndihmoj ekipit. Unė kam kontratė kėtu dhe dua ta pėrmbushi atė”, potencoi Forlan.

kaka
29-01-11, 19:01
Fernando Torres ka vendosur qė tė largohet nga Liverpooli nė fillim tė sezonit tė ardhshėm, ndėrsa thuhet tė mos ketė pėrjashtuar njė transferim sensacional te Chelsea.
Gjithnjė sipas Goal.com, Chelsea pritet tė bėjė sė shpejti njė ofertė tė re pėr Torres, shifrėn e tė cilit ua sjell mė vonė Telegrafi.com, ndėrsa tani pėr tani dihet vetėm se ai do tė largohet nga Anfield.
Mendohet se Torres ka njė klauzolė prej 50 milionė funtesh nė kontratėn e tij, e cila e ka parandaluar qė tė transferohet te ndonjė skuadėr tjetėr pėr shkak tė ofertave tė ulėta. Tani janė burimet brenda klubit nga Anfield ato qė kanė konfirmuar se spanjolli do tė largohet.
“Kjo ofertė e Chelseat nuk do tė vinte nėse ata nuk do tė kishin ditur se kanė gjasa. Torres mendon se skuadra ėshtė me milja larg konkurrimit me klubet tjera tė nivelit mė tė lartė, ndėrsa poashtu ėshtė i shokuar me mungesėn e aktivitetit nė tregun e transferimeve”, theksoi burimi.

kaka
29-01-11, 19:01
Liverpooli ka kompletuar nė mėnyrė sensacionale transferimin e sulmuesit tė Ajaxit, uruguaianit Luis Suarez.
Bėhet fjalė pėr njė super marrėveshje e cila ėshtė arritur pėr njė kohė rekorde, pasi Ajaxi i kishte vėnė ultimatum Liverpoolit qė nėse dėshiron ta transferojė sulmuesin, afati i fundit ėshtė e shtuna.
Tani ėshtė klubi nga Anfield qė ka konfirmuar transferimin nė faqen zyrtare, vetėm tre ditė para mbylljes sė afatit kalimtar dimėror.
“Liverpooli njofton se ka arritur marrėveshje tė vlefshme 26.5 milionė euro me Ajaxin pėr transferimin Luis Suarez, i cili duhet t’u nėnshtrohet testeve mjekėsore. Klubit tani i ėshtė dhėnė leje nga Ajaxi pėr tė biseduar me agjentin e lojtarit mbi kontratėn e tij”, shkruan nė komunikatėn e lėshur nga klubi mė i trofeshėm anglez. Ky transferim pėr Liverpoolin pėrbėn njė arritje tė jashtėzakonshme para mbylljes sė afatit kalimtar dimėror, pasi qė nė garė pėr sulmuesin 24 vjeēar kanė qenė shumė gjigantė evropianė.
E vetmja dilemė nė Anfield tani ėshtė nėse Suarez do tė jetė partner i Fernando Torres nė sulm, apo do ta zėvėndėsojė sulmuesin spanjoll, i cili ėshtė fare pranė largimit nga Anfield.

kaka
29-01-11, 19:01
Interi ka konfirmuar nė faqen zyrtare se ka kompletuar transferimin e sulmuesit tė Sampdorias, Giampaolo Pazzini.
“Giampaolo Pazzini ėshtė lojtar i Interit. Sulmuesi 26 vjeēar i cili ka 64 gola nė Serie A, ėshtė transferuar nė baza permanente nga Sampdoria dhe ai ka nėnshkruar kontratė deri mė 30 qershor, 2015. Pazzini do ta ketė fanellėn me numėr shtatė dhe do tė prezantohet tė shtunėn”, shkruan nė komunikatėn e lėshuar nga klubi Nerazzur.
Nga ana tjetėr vet protagonisti u shpreh tejet i kėnaqur me transferimin, duke thėnė: “Unė pėrshėndes gjithė tifozėt e Interit, jam shumė i lumtur qė jam kėtu. Gjithēka ėshtė aq e mirė kėtu, ėshtė befasi e mrekullueshme, emocion i mrekullueshėm. Unė kam ardhur, por nuk po mund tė kuptoj atė qė ka ndodhur”.
Interi nuk ka konfirmuar shumėn e kėtij transferimi, por flitet pėr njė marrėveshje prej 12 milionė eurosh nė dorė plus sulmuesin Jonathan Biabiany.

kaka
29-01-11, 19:02
Interi ka arritur tė sigurojė shėrbimet e tinejxherit sensacional, austriakut tė Bayernit tė Munichut, Chritoph Knasmullner, i cili ka nėnshkruar kontratė katėrvjeēare e gjysmė.
“Knasmullner ka nėnshkruar kontratė katėrvjeēare e gjysmė me Interin, e cila do ta mbajė atė nė Meazza deri mė 30 qershor tė vitit 2015”, thuhet nė komunikatėn e lėshuar nga klubi Nerazzur.
Mesfushori austriak konsiderohet si njė prej talentėve mė tė mėdhenj evropianė pėr momentin, ndėrsa ai u transferua te Interi pėr njė shumė e cila nuk ėshtė bėrė ende e ditur, pasi talenti kishte kontratė me bavarezėt deri nė fund tė sezonit.

kaka
29-01-11, 19:02
Sevilla ka zyrtarizuar transferimin e mesfushorit fantastik tė Schalkes, Ivan Rakitic, i cili ka nėnshkruar njė kontratė katėrvjeēare e gjysmė.
Kroati i cili ka kaluar plot tri vite me klubin gjerman, ka kaluar te klubi nga Ramon Sanchez Pizjuan pėr njė shumė tė papėrcaktuar.
“Vullneti i lojtarit ishte fundamental qė tė formalizohet ky transferim, stili i tij i pėrshtatet shumė fuqisė sė ekipit”, theksohet nė faqen zyrtare tė klubit spanjoll.

kaka
29-01-11, 19:02
Sulmuesi i ri i Real Madridit, Emmanuel Adebayor ka lansuar njė deklaratė tė jashtėzakonshme ku ka vėnė nė shėnjestrėn e snajperit tė tij rivalėt e pėrbetuar Barcelonėn, duke thėnė se lufta pėr titull vetėm sa ka filluar dhe se Real Madridi do ta ketė rastin pėr ta fituar atė nė Bernabeu pikėrisht ndaj Barcelonės nė El Classico.
“Real Madridi ėshtė vetėm katėr pikė prapa Barcelonės dhe mendoj se tė gjithė do tė pajtohen me mua kur them se Barcelona luan futboll fantastik, por nė futboll ju thjeshtė duhet t’i fitoni ndeshjet, ndėrsa mė pas do t’i mposhtim ata nė Bernabeu dhe do tė presim qė ata tė lėshojnė pikė pėr ta fituar titullin”.
“Nuk do tė jetė lehtė por nė fund tė ditės ne duhet tė tentojmė tė japim gjithēka deri nė fund tė sezonit, dhe do tė shohim si do tė shkojė”, u shpreh togolezi.

kaka
29-01-11, 19:02
Tottenhami ka mohuar spekulimet pėr njė interesim tė Interit pėr transferimin e mbrojtėsit Gareth Bale.
Ditė mė parė Guardian shpėrndau njė spekulim tė jashtėzakonshėm nė faqen e Twitterit se Interi do tė ofronte plot 40 milionė funte pėr superyllin e Tottenhamit, njė spekulim ky qė u konsiderua si gėnjeshtėr e kulluar dhe e cila mė vonė u mohua nga drejtuesit e tė dyja skuadrave.
“Asnjė prej lojtarėve tanė mė tė mirė nuk do tė shitet”, theksoi njė burim brenda Tottenhamit pėr The Sun.

kaka
29-01-11, 19:02
Chelsea dėshiron qė ta nokautoj Liverpoolin me njė ofertė prej 60 milionė funtesh pėr ta transferuar sulmuesin Fernando Torres.
Liverpooli kishte bėrė tė ditur me anė tė njė zėdhėnėsi se ka refuzuar njė ofertė prej 40 milionė funtesh tė Chelseat pėr sulmuesin spanjoll, mirėpo Roman Abramovich nuk e ka ndėrmend tė dorėzohet. Pos ofertės prej 60 milionė euro pėr Liverpoolin, Chelesa mendon t'ia ofrojė Torresit kontratė deri nė vitin 2015 me pėrfitime 160 mijė funte nė javė, 50 mijė funte mė shumė se sa fiton tani te The Reds. Mirror njofton se kjo ofertė e Abramovich pos qė vjen nė shenjė tė tentimeve tė shtuara pėr transferimin e supersulmuesit spanjoll, ėshtė poashtu sinjal pėr tė gjithė kritikėt se ai po vazhdon tė kujdeset pėr klubin.

kaka
29-01-11, 19:02
Bisedimet e Interit pėr mbrojtėsin e Toulouse, Franck Tabanou, kanė dėshtuar, pasi qė ėshtė vet futbollisti ai qė ka refuzuar klubin kaltėr e zi.
“Unė kam lexuar se Interi interesohet pėr mua, por tani pėr tani mė intereson vetėm Toulouse”.
“Unė nuk dua tė vėrshohem nga idetė nė kokėn time. Unė do tė mbetem te Toulouse dhe jam i sigurtė pėr kėtė 100 pėrqind”, theksoi Tabanou.

kaka
29-01-11, 19:03
Adriano Galliani mendon se trajneri aktual Rossoner, Massimiliao Allegri ėshtė kryekėput sikurse strategu italian Fabio Capello.
“Nėse lojtarė me karakteristika tė caktuara kanė ardhur kėtu, atėherė kjo ėshtė pėr shkak se trajneri i kėrkoi ata. Nė shumė aspekte ai ėshtė i ngjashėm sikurse Capello, unė po tentoj ta mbėshtes atė. Ekziston mirėkuptim i plotė me Allegrin”.
“Lėndimet? Unė kam biseduar me stafin mjekėsor dhe Allegrin. Ne kemi shumė lojtarė tė lėnduar, por ne kemi lojtarė tė rinj dhe transferime tė reja, e kėshtu shpresojmė ta mbajmė hapin”, deklaroi Galliani.

kaka
29-01-11, 19:03
Liverpooli ka konfirmuar nė faqen zyrtare tė klubit se ka pranuar tė premtėn nė mbrėmje njė shkresė zyrtare nga Fernando Torres ku kėrkon largimin, ndėrsa ėshtė klubi nga Anfield ai qė ka refuzuar menjėherė kėtė kėrkesė.
“Fernando Torres sonte (e premte) ka dėrguar njė kėrkesė me shkrim pėr t’u transferuar, e cila ėshtė refuzuar nga Liverpooli”.
“Fernando ėshtė nė kontratė afatgjate me klubin dhe klubi pret nga ai qė ta nderojė kontratėn dhe tifozėt, ashtu siē bėri nė momentin kur e nėnshkroi atė”, shkruan nė komunikatėn e lėshuar nga Liverpooli.
Fernando Torres ėshtė bėrė futbollisti mė i pėrfolur ditėve tė fundit pasi Liverpooli kishte refuzuar edhe zyrtarisht njė ofertė prej 30 milionė funtesh nga Chelsea.

kaka
29-01-11, 19:03
Manchester United thuhet se ka hartuar njė listė tė transferimeve qė ka nė pėrbėrje disa prej portierėve mė kualitativė nė Evropė, nė tentim pėr ta zėvėndėsuar portierin pranė pensionimit, Edwin Van der Saar.
Guardian shkruan se nė listėn e Manchester United janė portieri i Ajaxit, Maarten Stekelenburg, ai i Schalkes Manuel Neuer dhe portieri i Atletico Madridit, David De Gea.
Megjithatė, janė tabloidet britanike po ato qė flasin pėr konkurrencė nga klube tjera pėr portierėt e lartpėrmendur, pasi Bayerni ėshtė poashtu nė kėrkim tė njė portieri kualitativ, ashtu si Barcelona qė po mendon pėr njė tė ardhme tė largėt.

kaka
29-01-11, 19:03
Menaxheri i Tottenhamit, Harry Redknapp ėshtė i bindur se Gareth Bale do tė jetė i gatshėm pėr sfidėn e 1/8-ės sė finales nė Ligėn e Kampionėve ndaj Milanit.
21 vjeēari lėndoi shpinėn pas vetėm nėntė minutash lojė nė sfidėn ndaj Newcastle, por duket se do tė jetė nė gjendje tė luajė ndaj Rossonerėve.
“Ai nuk ka nevojė pėr operim. Ai do tė jetė i gatshėm pėr dhjetė ditė. Ai do tė luajė ndaj Milanit nė San Siro, madje nė top formė”, theksoi Redknapp.

kaka
29-01-11, 19:03
Spekulimet pėr tė ardhmen e sulmuesit spanjoll tė Liverpoolit, Fernando Torres, kanė filluar tė rriten vazhdimisht, me tabloidin britanik The Sun qė ka zbuluar se ėshtė refuzuar edhe oferta e dytė e Chelseat.
Klubi londinez tė premtėn sipas tabloidit britanik ka dėrguar njė ofertė tjetėr nė drejtim tė klubit nga Anfield nė vlerė prej 42.5 milionė funtesh, plus sulmuesin Daniel Sturridge.
“Liverpooli nuk dėshiron ta shesė Torresin, por gjithēka varet nga dėshira e lojtarit”, theksoi njė burim pėr The Sun.
Pasi Liverpooli refuzoi edhe ofertėn e dytė, pritet qė Chelsea gjatė ditės tė tentojė edhe me njė ofertė tjetėr prej 50 milionė funtesh, ndėrsa tentativa e fundit pritet tė jetė me njė ofertė prej 60 milionė funtesh plus pagė 200 mijė funte nė javė pėr spanjollin. Tani pritet qė Chelsea, ashtu siē kemi njoftuar, tė lansojė njė ofertė tė re, e cila sipas tė gjitha gjasave, sado e lartė qė tė jetė, pritet tė refuzohet nga Liverpooli.
“Pėrkushtimi im dhe besnikėria ndaj klubit dhe tifozėve ėshtė e njėjtė sikurse nė ditėn kur nėnshkrova. Unė mezi e pres sfidėn qė kam pėrpara”, kishte thėnė Torres nė gusht tė vitit tė kaluar, ndėrsa nė tė njėjtėn mėnyrė iu pėrgjigj klubi atij nė shkresėn zyrtare pėr refuzimin e kėrkesės pėr largim.
Situata aktuale favorizon Liverpoolin, pasi qė kanė mbetur vetėm dhe tri ditė tė afatit kalimtar dimėror, ndėrsa se ēfarė ndodh prapa kuintave pritet tė mėsohet vetėm tė hėnėn, kur menaxheri Kenny Dalglish pritet tė pėrballet me mediumet nė konferencė pėr shtyp.

kaka
29-01-11, 19:04
Zėvėndėspresidenti i Milanit, Adriano Galliani ka zbuluar se ai nuk do tė punojė mė nė transferimin e lojtarėve tė rinj, pas kompletimit tė transferimit tė mbrojtėsit Didac Vila nga Espanyoli.
“Me Didac Vilan merkatoja jonė tani ėshtė e mbyllur. Massimiliano Allegri tani e ka biēikletėn, ėshtė nė dorė tė tij qė t’i pėrdorė pedalet”, theksoi Galliani.
Vet Vila ėshtė shprehur tejet entuziast pėr transferimin te shtatė herė kampioni i Evropės, duke thėnė: “Jam krenar qė jam te klubi mė i mirė nė botė. Idoli im ėshtė Roberto Carlos”.

kaka
29-01-11, 19:04
Mbrojtėsi i Barcelonės, Carles Puyol ka pohuar se problemi i tij nė tendinėn e akilit ėshtė duke e mbajtur jashtė loje, por jo edhe pėr njė kohė tė gjatė.
“Pėrderisa lėndimi im ėshtė tejet brengosės, mendoj se pas njė jave pushimi, ndihem shumė mė mirė”, theksoi Puyol qė vijoi tė fliste pėr Coppa del Rey.
“Ne kemi arritur rezultat shumė tė mirė me fitoren prej 5-0, ndėrsa kemi edhe njė hap tė vogėl pėr tė arritur nė finale, ku mezi pres tė luaj, pasi kundėrshtar mund tė jetė njė prej skuadrave tė cilėn e dua mė sė shumti”, pėrfundoi Puyol duke aluduar se e pret Real Madridin nė finale.

kaka
29-01-11, 19:04
Ylli i Barcelonės, Xavi ka pohuar se fituesi i Topit tė Artė pėr vitin 2010, Lionel Messi, ėshtė njė nivel mė i lartė se sa vet ai dhe Andres Iniesta.
“Unė jam i kėnaqur qė kam qenė njė ndėr tri kandidatėt pėr Topin e Artė”.
“Leo ėshtė mė i mirė se unė dhe Iniesta. Ai ėshtė mė i miri nė botė dhe pa kurrfarė dyshimi ėshtė njė prej pesė lojtarėve mė tė mirė nė histori tė futbollit”, u shpreh Xavi.

kaka
29-01-11, 19:04
Kim Clijsters e ka fituar pėr herė tė parė nė karrierėn e saj titullin e grand-slam turneut Australian Open, pasi mposhti nė finale kinezen Li Na.
Finlaja e Melbourne ishte jashtėzakonisht interesante, pasi belgia u rikthye nė mėnyrė sensacionale pėr tė triumfuar nė fund me rezultat 3-6, 6-3 dhe 6-3.
Ishte ky turneu i katėrt grand-slam i fituar nga numri tre i botės sė tenisit femėror, pasi ajo mė parė ka fituar tri herė turneun US Open.

kaka
29-01-11, 19:04
Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, ka deklaruar se Real Madridi mbetet ende klub shumė i rrezikshėm pėr djemtė e tij, por shkalla e rrezikshmėrisė pėr strategun katalanas nuk ėshtė rritur pas transferimit tė sulmuesit togolez nga Manchester City, Emmanuel Adebayor.
“Adebayor ėshtė lojtar shumė i mirė, por pėr mua Real Madridi ka qenė gjithmonė i rrezikshėm, si me, ashtu dhe pa Adebayor”.
“Ata janė shumė tė fortė dhe do tė dėshtojnė pak. Na janė dashur shumė pak pikė pėr tė fituar titujt tri sezonet e fundit dhe nuk do tė jetė mė ndryshe as kėtė sezon”, potencoi Guardiola.

kaka
29-01-11, 19:05
Interi ka kompletuar huazimin e Houssine Kharja nga Genoa, konfirmoi klubi Nerazzur tė shtunėn nė mesditė nė faqen zyrtare.
“Houssine Kharja tani ėshtė lojtar i Interit. Formalitetet janė kompletuar pėr transferimin e mesfushorit tė Genoas, ndėrsa ai do t’i bashkohet Interit si huazim deri mė 30 qershor 2011, me opsionin e hapur pėr blerje permanente nė fund tė sezonit. Futbollisti do tė bart fanellėn me numėr 14”, shkruan nė komunikatėn e klubit Nerazzur.
Ky transferim i ri i Interit vjen vetėm 24 orė pas zyrtarizimit tė transferimit tė Giampaolo Pazzinit nga Sampdoria. Lėvizjet e fundit tė Interit nė merkato vijnė si kundėrpėrgjigje pėr rivalin e pėrbetuar Milanin, qė poashtu ka bėrė njė sėrė transferimesh.
Pėr disa ky afat kalimtar veror ishte njė derbi mes skuadrave milaneze, por ka pasur dhe tė tillė si Materazzi qė ka potencuar se Rossonerėt nga frika prej Nerazzurėve, kanė pėrforcuar skuadrėn e tyre. Tani janė Nerazzurėt ata qė fuqishėm kanė goditur dhe kėshtu tė gjitha indikacionet janė qė tė shohim njė pjesė tė dytė drithėruese nė Serie A.

kaka
29-01-11, 19:05
Manchester United ėshtė vėnė nė kėrkim tė njė portieri tė ri, ndėrsa trajneri i portierėve, Rene Meulensteen ka pranuar pėr mediat holandeze se portieri i Ajaxit, Maarten Stekelenburg ėshtė nė krye tė listės sė Djajve.
“Stekelenburg ėshtė portieri i cili gjendet nė krye tė listės tonė prej katėr portierėve. Ne natyrisht se kemi biseduar se kush duhet ta zėvėndėsojė Van der Saarin. Alex Ferguson ka folur pėr Stekelenburg me Edwin Van der Saarin dhe kjo nuk duket e ēuditshme pėr mua”, theksoi Meulensteen pėr Voetbal International.
Nė listėn e United gjenden Maarten Stekelenburg, Manuel Neuer dhe David de Gea.

kaka
29-01-11, 19:05
Harrojeni Antonio Cassanon se ėshtė transferi mė i mirė i Milanit pėr kėtė afat kalimtar dimėror, pėrderisa Luciano Moggi pohon se transferi mė i mirė ėshtė agjenti Mino Raiola.
“Milani duhet tė jetė absolutisht i kėnaqur. Ata mund ta konsiderojnė veten si ekipin mė tė mirė nė kampionat, por kjo pėr shkak tė Mino Raiolas. Mendoj se Raiola ėshtė transferi mė i mirė qė ka bėrė Milani”.
“Mė duhet ta sqaroj kėtė…ju shikoni lojtarė dhe ju kėrkoni kampionė. Ju duhet fantazi dhe aksion, ndėrsa Raiola ka kėto cilėsi. Ky agjent ėshtė nė gjendje pėr tė hapur shumė dyer. Ai ka inteligjencėn e njė drejtori dhe di shumė mirė si tė nxjerrė mė tė mirėn nga ēdo situatė”, shkroi Moggi nė kolumnėn e tij tė Tuttomercatoweb.

kaka
29-01-11, 19:05
Carlo Ancelotti ėshtė munduar qė ta zhvendosė vėmendjen e mediumeve britanike sa i pėrket sagės transferuese tė Fernando Torres, duke thėnė se ai nuk ėshtė i befasuar me refuzimin e ofertės nga Liverpooli.
“Unė nuk dua tė flas pėr kėtė, ju duhet tė pyesni zyrtarėt tjerė tė klubit. Ai nuk ėshtė lojtari im dhe unė kam respekt pėr Liverpoolin. Nuk dua tė flas pėr kėtė”.
“Nuk jam i befasuar, sepse unė e di shumė mirė ēfarė po bėn klubi. Unė jam i kėnaqur sepse klubi po bėn punė fantastike nė tregun e transferimeve. Klubi po tenton tė bėjė gjithēka pėr ta pėrmirėsuar skuadrėn”, u shpreh Ancelotti duke mohuar se rėnia nė formė e Drogbas ka shtyrė drejtuesit e klubit ta kėrkojnė Torresin.

kaka
29-01-11, 19:05
Portieri mė i mirė nė botė, Iker Casillas, nuk ka pranuar gol nė 18 ndeshje kėtė sezon nė tė gjitha garat, njė ndeshje mė shumė se sa kolegu i tij te rivali i pėrbetuar Barcelona, Victor Valdes.
Real Madridi ka luajtur 33 ndeshje kėtė sezon nė tė gjitha garat dhe nuk ka pranuar gol nė 54.5% prej tyre, mė shumė se ēdo skuadėr tjetėr nė Primera Divizionin spanjoll.
Real Madridi nuk ka pranuar gol nė 18 ndeshje, ndėrsa Barcelona nė 17 takime. Los Blancos nuk kanė pranuar gol nė nėntė nga 20 ndeshjet nė La Liga, duke bėrė kėshtu qė mbrojtja tė duket mbretėrore qė pas ardhjes sė Jose Mourinhos nė Santiago Bernabeu.

kaka
29-01-11, 19:06
Evertoni ka ndalur nė njė barazim me rezultat 1-1 Chelsean pėr ta dėrguar sfidėn e FA Cup nė njė ndeshje kthyese e cila do tė zhvillohet nė Stamford Bridge.
Vendasit nga Godisson Park ishin mė tė mirė nė kėtė takim, por nė fund Blutė e Carlo Ancelottit nxorrėn njė rezultat pozitiv.
Nė epėrsi Evertonin e kaloi Luis Saha (62’), i cili u ndihmua nga Leighton Baines. Kur ndeshja po shkonte drejt eliminimit tė Chelseat, nė skenė del Salomon Kalou (75’) i cili barazoi shifrat pėr 1-1.
Pėr tė vendosur fituesin e kėtij rrethi nė FA Cup nevojitet ndeshja e dytė e cila do tė zhvillohet nė Stamford Bridge.

kaka
29-01-11, 19:06
Sir Alex Ferguson ka kėmbėngulur se nuk ka kurrfarė probleme pėr tė ardhmen e Dimitar Berbatov te Manchester United, pas zėrave se kontrata e bullgarit ėshtė drejt skadimit.
“Kontrata e Berbatov nuk ėshtė problem. Nuk e di se sa kohė i ka mbetur por unė e di se ai ėshtė nėn kontratė pėr momentin”, theksoi Ferguson.
Berbatov iu bashkua Manchester Unitedit nga Tottenhami nė gusht tė vitit 2008 pėr 30.75 milionė funte.

kaka
29-01-11, 19:06
Sulmuesi italian i Villarrealit, Giuseppe Rossi, ka deklaruar se ai nuk e ka ndėrmend tė largohet nga El Madrigal, pėrkundėr ofertave pėr njė rikthim nė vendlindje.
“Kjo ėshtė shtėpia ime dhe jam shumė i kėnaqur qė jam kėtu. Ky ekip ka lojtarė tė mirė dhe trajner tė mrekullueshėm. Unė jam shumė i kėnaqur qė do tė luaj kėtu deri nė vitin 2016. Nga dita e parė ata mė trajtuan mirė. Ėshtė sikurse njė familje dhe kjo ėshtė arsyeja pse jam i kėnaqur me rinovimin”.
“Unė kam ide tė qarta dhe e di se ēfarė dua. Se ēfarė shkruajnė gazetat ajo nuk ėshtė mirė. Unė gjithnjė kam dashur rinovimin me Villarrealin. Unė po shėnoj mė shumė gola se kurrė mė parė. Unė mund tė vazhdoj kėshtu”, deklaroi Rossi me rastin e rinovimit tė tij me klubin spanjoll.

kaka
29-01-11, 19:06
Presidentja e Romės, Rosella Sensi, e ka pėrqeshur Juventusin dhe gjasat e klubit bardhezi pėr tė fituar tituj, duke u thėnė atyre se nuk do tė kenė suksese edhe pėr shumė vite nė vijim.
“Ne fituam ndaj njė ekipi tė madh. Unė kam respekt tė madh pėr Andrea Agnellin, presidentin e Juves, por pėr tė fituar atyre u duhen edhe shumė vite tė tjera”.
“Ata duhet tė punojnė me njerėz, jo vetėm nė profesionistė”, u shpreh Sensi.

kaka
29-01-11, 19:06
Mesfushori kreativ i Palermos, Javier Pastore, ka thėnė se skuadra e tij ėshtė nė gjendje tė mposhtė Interin nė ndeshjen e tė dielės nė Serie A.
“Nėse tė dielėn ne mund tė shpėtojmė pa pranuar gol nė minutat e para, atėherė mund ta dėmtojmė Interin”, theksoi Pastore.
Nėse Palermo mposht tė dielėn Interin, atėherė do tė ngjitet mbi Nerazzurėt, tė cilėt kanė 35 pikė nė pozitėn e pestė.

kaka
29-01-11, 19:06
Lideri i Kampionatit gjerman Borussia Dortmund ka shėnuar fitore prej 3-0 si mysafir i Wolfsburgut nė ndeshjen e zhvilluar tė shtunėn nė Volkswagen Arena.
Me golat e Lucas Barrios (2’), Nuri Sahin (40’) dhe Mats Hummels (71’), Dortmundi siguroi tre pikė tė reja pėr tė pėrforcuar kreun.
Ndėrkohė, Bayern Munichu ėshtė kthyer nga disavantazhi prej njė goli pėr tė mposhtur Werder Bremenin me rezultat 3-1 nė Weserstadion.
Per Mertesacker kaloi vendasit nė epėrsi nė fillim tė pjesės sė dytė (47’), ndėrsa Arjen Robben barazoi rezultatin (65’).
Nė minutėn e 76-tė, Mertesacker shėnoi sėrish, por kėsaj radhe nė portė tė gabuar, duke ia dhėnė avantazhin skuadrės mysafire.
Fitoren e bavarezėve e vulosi Miroslav Klose (86’), i cili vendosi rezultatin pėrfundimtar tė takimit.
Nga ndeshjet tjera, veēojmė humbjet e Hamburgut dhe Schalkes, nga Nurnbergu, respektivisht Hoffenheimi.

kaka
29-01-11, 19:07
Pėrfaqėsuesja e Japonisė ka shėnuar fitore minimale prej 1-0 kundėr Australisė nė finalen e Kupės sė Azisė tė zhvilluar nė Stadiumin Ndėrkombėtar Khalifa tė Dohas.
Koha e rregullt e takimit pėrfundoi pa gola, ashtu qė u desh qė tė zhvilloheshin vazhdimet pėr t’u shpallur fituesi.
Nė vazhdime mė tė suksesshėm dolėn ‘Samurajėt’, tė cilėt realizuan njė gol, qė mjaftoi pėr ta ngritur Kupėn.
Heroi i Japonisė ishte Tadanari Lee, i cili nė minutėn e 110-tė pranoi njė top tė mirė nga Yuto Nagatomo pėr tė shėnuar golin e parė nė karrierė me pėrfaqėsuesen dhe natyrisht mė tė rėndėsishmin.

kaka
04-02-11, 16:44
Moratti: Ėshtė herėt tė thuhet se luftojmė pėr Skudeto
0 Komente Postuar nga dardanmiftari nė e premte, shkurt 04, 2011

Massimo Moratti thotė se ėshtė ende herėt tė thuhet se Milani dhe Interi do tė jenė ekipet e vetme qė do tė luftojnė pėr titullin e kampionit tė Italisė.
Me fitoren e mbrėmshme ndaj Barit, Interi ėshtė ngjitur nė pozitėn e tretė tė tabelės Me shtatė pikė mė pak se Milani, por edhe me njė ndeshje mė pak.
“Shpresoj se Leonardo do tė bėjė njė punė tė shkėlqyeshme. Milani dhe Interi luftojnė pėr Skidetton? Do tė thosha se ėshtė ende herėt tė flitet pėr diēka tė tillė. Sa i takon asaj nėse Milani ka frikė nga Interi, do thosha se tė gjitha ekipet kanė frikė nga njėri-tjetri pasi ēdokush luan pėr kampionatin e vet”, ka thėnė Moratti.

kaka
04-02-11, 16:45
Menaxheri i Tottenhamit, Harry Redknapp, thotė se ai ėshtė i interesuar tė nėnshkruajė me mesfushorin e Los Angeles Galaxy, David Beckham.
Kontrata e Beckham skadon mė vonė gjatė kėtij viti dhe Redknapp shpreson ta sjellė mesfushorin anglez nė White Lart Lane.
I pyetur nėse do tė provojė tė sjellė Beckham, Redknapp ka thėnė: “Mund ta bėj po. Mė pėlqen ai. Mė pėlqen mėnyra se si ai luan. Atė top qė Va nder Vaart e gjuajti pėr Crouchy, ai e bėri shtatė herė tė nesėrmen nė stėrvitje”.
“Ishte sikur ai kishte njė radar dhe Crouchy vazhdonte t’i dėrgonte ato me kokė nė gol. Thosha, ‘Kėtė ju kam kėrkuar ta bėni djelmosha’. David ka qenė fantastik. Ai ėshtė top-klas. Ai ka qenė i shkėlqyeshėm kėtu. Do tė dėshironit ta kishit atė nė klub”, ka shtuar trajneri i Spursave.

kaka
04-02-11, 16:45
Sulmuesi i Athletic Bilbao, Fernando Llorente, ka zbuluar se ai ka refuzuar Liverpoolin gjatė kėsaj jave.
“Pėrfaqėsues tė Liverpoolit arritėn te Bilbao dhe biseduan me drejtuesit e klubit tonė, por dukshėm unė nuk desha tė futem nė listėn e transferimeve”.
“I kuptoj fansat e Athletic tė cilėt nuk dėshirojnė tė bisedojnė me klubet tė cilat janė tė interesuara pėr mua, por kjo tregon se po e bėj punėn time mirė. Pėr momentin, e ardhmja ime nė futboll lidhet me Athletic”, ka thėnė 25-vjeēari pėr Marca.

kaka
04-02-11, 16:45
Menaxheri i Arsenalit, Arsene Wenger, thotė se ai kurrė nuk do tė harxhojė sa rivalėt e tij, Chelsea dhe Liverpool.
Wenger nuk do tė jepte 35 milionė funte pėr nėnshkrimin mė tė ri tė Liverpool, Andy Carroll, pasi ai nuk do tė harxhonte aq shumė nė asnjė lojtar.
“Nėse shikoni nė rekordin tonė tė transferimeve, ne kurrė nuk kemi harxhuar mė shumė se 15 milionė funte – qė ju jep pėrgjigjen. Ne jemi nė treg gjithmonė pasi nėse njė mundėsi e mirė vjen, ne gjithmonė e shfrytėzojmė, por ne nuk jemi nė njė situatė tė pashpresė”, ka thėnė Wenger.

kaka
04-02-11, 16:46
Menaxheri i Tottenhamit, Harry Redknapp, beson se Liverpooli mund ta fitojė titullin sezonin e ardhshėm me Kenny Dalglish nė stolin drejtues.
“Gjithmonė kam thėnė se Liverpooli do tė reagojė pėr tė sjellė Kenny Dalglish sėrish nė detyrė dhe ai ėshtė njeriu i duhur pėr detyrėn e duhur nė kohėn e duhur. Nėse ai ia del mirė, dhe ai do t’ia dalė, atėherė nuk ka mundėsi qė Dalglish tė mos nėnshkruajė marrėveshje tė pėrhershme”.
“Askush nuk mund ta eliminojė Liverpoolin nga gara pėr top katėrshin. Ēdokush ka favoritėt e vet – aty janė Manchester United, Arsenal, Chelsea dhe Manchester City – pastaj ekipi im i Tottenahmit. Jashtė kėtij grupit, Liverpooli ėshtė mė i miri”.
“Edhe nėse nuk arrijnė nė top katėrsh, atėherė Liverpooli me lehtėsi mund tė luftojė pėr titullin e Ligės Premier sezonin e ardhshėm”, ka thėnė Redknapp.

kaka
04-02-11, 16:46
Njėshi i Napolit, Marek Hamsik, raportohet se ėshtė cak i Chelseat pėr afatin kalimtar veror.
Blutė e Londrės thuhet se janė duke pėrgatitur njė ofertė nė vlerėn e 40 milionė eurove pėr yllin e Napolit. Pavarėsisht thirrjeve tė UEFA pėr masa ndaj harxhimeve, klubi londinez tashmė ka zgjedhur tė harxhojė edhe nė qershor.
Calcionews24.com raporton se 23-vjeēari sllovak ėshtė duke u ndjekur nga Carlo Ancelotti, i cili punon krahas Roman Abramovich nė vlerėn e ofertės.
Megjithatė, nė shtator Hamsik nėnshkroi vazhdimin trevjeēar tė marrėveshjes, dhe nga viti 2012 marrėveshja tash pėrfundon nė vitin 2015.
Pėr lojtarin tė interesuar janė edhe Manchester United dhe Inter.

kaka
04-02-11, 16:46
Rafa Benitez thotė se ai do tė pėlqente tė rikthehet te Liverpooli.
Spanjolli pasi u largua nga Anfield gjatė verės drejtoi Interin pėr vetėm gjashtė muaj nga ku u shkarkua pėr shkak tė rezultateve tė dobėta. Por ai tash pėlqen njė rikthim nė stolin e Liverpoolit.
“Gjithmonė tė jesh menaxher i Liverpoolit ėshtė njė ėndėrr. Nė kėtė kohė e di se Kenny po ia del mirė, andaj duhet tė pres dhe tė pėrcjelli ndeshjet e tyre dhe kaq. Por nėse ju thoni se a dua nė tė ardhmen tė jem menaxher, sigurisht, nuk ka dyshime pėr kėtė. Kur, ėshtė pyetja, por unė duhet tė eci pėrpara”, ka thėnė Benitez.

kaka
04-02-11, 16:46
Portieri i Real Madridit, Iker Casillas, shpreson qė hera e tretė nė finalen e Kupės sė Mbretit tė jetė edhe me fat.
Reali do tė jetė pėrballė Barcelonės nė finalen e 20 prillit dhe Casillas shpreson qė ekipi i tij tė dalė fitues.
“Ne jemi shumė tė lumtur pasi do tė luajmė nė njė prej ndeshjeve mė atraktive tė vitit. Kjo ishte njė prej synimeve tona kur sezoni filloi dhe ia kemi dalė”.
“Tash duhet tė shohim nėse jemi mjaft me fat ta fitojmė atė. Sė paku do tė jemi atje. Kam humbur dy finale tė Kupės dhe shpresoj qė hera e tretė tė jetė e hijshme”, ka thėnė Casillas.

kaka
04-02-11, 16:46
Chelsea raportohet se ėshtė duke kėrkuar sulmuesin e Napolit, Edinson Cavani, si njė pasues afatgjatė pėr Didier Drogba.
Mediat italiane shkruan dje se Real Madridi ishte pėrpjekur tė transferojė Cavanin nė ditėt e fundit tė afatit kalimtar, derisa Chelsae po ashtu e kishte pėrcjellė progresin.
Chelsea dėshiron tė ofrojė 20 milionė funte pėr uruguaianin, i cili ėshtė golashėnuesi mė i mirė nė Serie A.
Blutė e shohin Cavanin si njė partner ideal pėr Fernando Torres nė sulm pėr sezonin e ardhshėm.

kaka
04-02-11, 16:47
Sulmuesi i ri i Interit, Giampaolo Pazzini, ėshtė mė se i kėnaqur qė ka shėnuar gol nė fitoren 3-0 ndaj Barit, e qė ėshtė e dyta ndeshje e tij me Nerazzurėt qė gjen portėn.
“Jam i kėnaqur pėr golin tim sot. Ishte e rėndėsishme pėr ne tė fitojmė. Pasi ishim nė presion nė pjesėn e parė, dolėn dhe luajtėm shumė mė mirė nė pjesėn e dytė, veēanėrisht pasi ata filluan tė lodhen”.
“Tash, ne duhet tė vazhdojmė tė kemi tė njėjtėn uri. Jam i lmtur qė jam pjesė e kėtij grupi qė gjithmonė dėshiron tė fitojė. Ne duhet tė vazhdojmė kėshtu”, ka thėnė Pazzini.
Me fitoren e mbrėmshme, Interi rreshtohet nė pozitėn e tretė me 41 pikė.

kaka
04-02-11, 16:47
Interi ka rikthyer edhe atė avantazh tė vogėl tė ngushtuar nė krahasim me liderin Milan pas fitores ndaj Barit nė San Nicola, njė triumf mjaft i vėshtirė ky pėr zi kaltrit edhe pse rezultati ishte 3-0.
Ndeshja nė disa momente ishte shumė e barabartė, me Interin qė kishte dominimin nė posedim tė topit.
Sidoqoftė, nė debutimin e tij tė parė tė plotė nė fanellėn e Interit, Houssine Kharja ua siguroi fitoren Nerazzurėve me anė tė golit tė shėnuar (70’) pas njė aksioni tė tij tė organizuar sė bashku me Samuel Eto’on.
Sa pėr t’i dhėnė formė fitores dhe pėr t’ua mbyllur gojėn kritikėve, Interi e shėnoi edhe golin e dytė nė kėtė takim me anė tė kujt tjetėr pos sulmuesit mė tė mirė italian, Giampaolo Pazzinit (90’ +4) pėr 2-0. Verdiktin pėrfundimtar kėtij takimi i dha i rikthyeri nga lėndimi Wesley Sneijder pėr 3-0 me asistimin e transferit tė ri njėherit njeriut tė ndeshjes, Houssine Kharja.
Interi me kėtė fitore ngjitet nė pozitėn e katėrt me 41 pikė, shtatė mė pak se lideri Milan, por Nerazzurėt kanė njė ndeshje mė pak tė zhvilluar.

kaka
04-02-11, 16:47
Drejtori i Juventusit, Giuseppe Marotta ka thėnė se gjyqtarėt dhe Calciopoli po e ndalojnė klubin pėr tė pasur sukses.
“Nuk dua tė arsyetohem. Unė kritikoj klasin e referimit nė Itali”.
“Unė nuk dua qė tė vė nė dyshim gjykimet e bėra pėr Juventusin sa i pėrket Caliopolit. Perceptimi pėr Juventusin tani ėshtė bėrė arrogant. Kanė ekzistuar disa episode tė cilat e kanė dėmtuar Juventusin sė fundmi. Nuk e di pse ekziston ende ky qėndrim ndaj nesh”, u shpreh Marotta.

kaka
04-02-11, 16:47
Nicolas Anelka mund tė kalojė te New York Red Bulls pėr ta pėrfunduar karrierėn e tij, njofton L’Equipe.
Kontrata e sulmuesit tė Chelseat skadon pas rreth 18 muajve, por duke parė transferimin e Fernando Torresit, vėshtirė se francezi mund tė qėndrojė edhe vitet e ardhshme te klubi londinez.
Pėr kėtė, arsye, tani revista e famshme franceze ka filluar tė spekulojė mbi destinacionin e ardhshėm tė Anelkas, i cili pritet tė jetė New York Red Bulls.

kaka
04-02-11, 16:47
Presidenti i Sevillas, Jose Maria del Nido ka pranuar se Real Madridi ishte ekipi mė i mirė nė gjysmėfinalen e Coppa del Rey tė zhvilluar nė Santiago Bernabeu.
“Ishte njė gjysmėfinale tejet kontestuese. Reali fitoi dhe ėshtė pėr t’u pėrgėzuar, por Sevilla tentoi me tė gjitha forcat. Mendoj se ne luftuam shumė nė pjesėn e dytė, por rezultati qė arritėm ishte i keq”.
“Real Madridi ishte mė i mirė dhe shėnoi mė shumė gola. Tani duhet tė fokusohemi nė Europa League dhe La Liga, pėr t’u siguruar qė tė shkojmė sa mė pėrpara”, ka thėnė Del Nido.

kaka
04-02-11, 16:47
Sulmuesi i Barcelonės, David Villa ėshtė i kėnaqur me mėnyrėn se si shkojnė gjėrat nė fanellėn Blaugrane, duke thėnė se ai mezi pret tė shkruajė histori me klubin nga Camp Nou.
“Ashtu sikurse qė mbajmė filozofinė tonė tė futbollit nė vazhdimsi, ashtu edhe trajneri dhe lojtarėt po mbajnė karakteristikat e tyre tė caktuara, tė cilat na kanė bėrė tė pėrkryer. Mendoj se ne kemi gjithė atė qė na duhet pėr tė definuar njė epokė. Shpresoj se do ta bėjmė kėtė”.
“Rezultatet e mira qė po i arrijmė janė falė pėrshtatjes sė lojtarėve dhe talentit tė jashtėzakonshėm tė lojtarėve, pėrgaditjes sė duhur dhe nivelit tė besimit qė kemi”, u shpreh Villa pėr FIFA.com

kaka
04-02-11, 16:48
Ylli i Schalkes, legjenda e Real Madridit, Raul ka thėnė se ai lutet qė Los Blancos ta fitojnė titullin sivjet nė La Liga.
“Natyrisht, unė lutem qė Real Madridi ta fitojė titullin, por pasi Barcelona ėshtė pėrpara, unė e shoh tė vėshtirė qė ata ta humbasin titullin. Barcelona ishte mbresėlėnėse.
“Real Madridi ėshtė ende nė zemrėn time pasi kam luajtur 16 vjet. Por, nuk mė pėlqen mėnyra se si mė larguan. Por, jam lojtar i Schalkes dhe koka ime ėshtė vetėm te ky klub”, theksoi Raul.

kaka
04-02-11, 16:48
Bayerni i Munichut ka hedhur poshtė pohimet e mediumeve gjermane se Franck Ribery mund tė largohet nga klubi bavarez pėr as mė pak e as mė shumė se 50 milionė euro.
Kicker njoftoi mėngjesin e tė enjtės se Bayerni nė kontratėn e rinovuar kohė mė parė nga Ribery kishte vėnė njė klauzolė qė peshon 50 milionė euro.
“Revista sportive Kicker shkruan nė edicionin e datės 3.2.2011 (nr.11) se: ‘Ribery mund tė laroghet nga Bayerni i Munichut pėr njė shumė prej 50 milionė eurosh’. Ky pohim nuk ėshtė korrekt”, shkruan nė komunikatėn e Bayernit.

kaka
04-02-11, 16:48
Trajneri i Real Madridit, Jose Mourinho, ka thėnė se ai e ka kėrkuar pikėrisht Barcelonėn nė finale tė Coppa del Rey, ndoshta pėr tė realizuar hakmarrjen pėr katastrofėn e nėntorit.
“Ėshtė e mrekullueshmne tė shohim dy rivalėt nė finale. Ne kemi pasur vėshtirėsitė tona dhe kjo na dhembi pėrgjatė janarit. Ne e paguam ēmimin, por kemi bėrė mjaft pėr tė shkuar nė finale. Tani jemi nė finale”.
“20 prilli ėshtė datė e ēuditshme pėr finalen. Tani duhet tė fokusohemi nė Coppa del Rey mė vonė gjatė sezonit. Ne jemi sprovuar mjaft mirė, pasi kemi luajtur edhe nė derbin madrilen”, ka thėnė Mourinho.

kaka
04-02-11, 16:48
Menaxheri i Arsenalit, Arsene Wenger ėshtė vėnė nė mbrojtje tė asit tė tij Cesc Fabregas, pas fitores sė arritur me rezultat 2-1 ndaj Evertonit duke thėnė se kapiteni i tij ėshtė shembull pėr fėmijėt. Fabregas u akuzua nga mediumet britanike pėr sjellje jo sportive ndaj lojtarėve tė Evertonit.
“Kam dėgjuar shumė deklarata, por pėr mua me rėndėsi ėshtė qė unė e di se ai sillet mirė nė fushė. Kur Cesc ėshtė nė fushė, ai tenton tė luajė futboll. Kėtė nuk mund ta them pėr tė gjithė ata qė luajnė ndaj tij. Pėr shembull, disa njerėz tentojnė ta akuzojnė pėr mos ndėrrim tė fanellės, por pėr kėtė unė e kėshilloj pasi ėshtė normale tė mos ndėrrosh fanellėn me njė lojtar qė tentoi tė tė lėndonte pėr 90 minuta”.
“Pėr mė shumė, ky djalosh ėshtė shembull nė fushė dhe tregon se si luhet futbolli”, ka thėnė Wenger.

kaka
04-02-11, 16:48
Mesfushori i Barcelonės, Javier Mascherano mezi e pret finalen e 20 prillit ndaj rivalit tė pėrbetuar, Real Madrid, ndeshje e cila sipas tij do tė jetė spektakolare.
“Ėshtė gjithnjė e vėshtirė tė kualifikoheni nė finale, por pėr shkak se luajmė ndaj Realit do tė jetė gjė e mrekullueshme. Njė finale ndaj Realit do tė jetė e mrekullueshme, por janė shumė ndeshje tjera tė mėdha qė do tė luhen para kėsaj dhe kemi punė tjera nė gara tjera”.
“Ne mund tė humbasim. Ne nuk jemi makina, por nė zhveshtore nuk shoh shenjė relaksimi”, theksoi Mascherano.

kaka
04-02-11, 16:49
Alexis Sanchez definitivisht do tė largohet nga Udinese. Kėtė e ka konfirmuar agjenti i tij, Fernando Felicevich pėr FcInterNews, duke thėnė se muajt nė vijim janė tė fundit pėr kilianin nė fanellėn e Udineses.
“Nė qershor ai do ta ndėrrojė skuadrėn”, theksoi Felicevich duke shtuar se ai nuk ka marrė ofertė konkrete nga Interi pėr sulmuesin atraktiv.
“Jo vetėm Sir Alex Ferguson ka folur mirė pėr tė, Leonardo dhe Roberto Mancini poashtu e kanė bėrė kėtė dhe nuk ėshtė e nevojshme tė them se do tė kalojė patjetėr nė ndonjė prej kėtyre ekipeve”, pėrfundoi agjenti.

kaka
04-02-11, 16:51
Stadiumi i Valencias, Mestalla ėshtė vendi favorit pėr tė pritur finalen e kėtij viti tė Coppa del Rey, qė do tė luhet mė 20 prill mes Barcelonės dhe Real Madridit, por si alternativa janė edhe Camp Nou dhe Santiago Bernabeu.
Marca njofton se RFEF (Federata Spanjolle e Futbollit) do tė vendosė pėr vendin gjatė kėsaj jave dhe edhe pse Mestalla ėshtė lokacion neutral, kapaciteti prej 55 mijė ulėsesh ėshtė asgjė nė krahasim me Camp Nou (98,000) dhe Bernabeu (80,000). RFEF dėshiron tė sigurohet qė pėr ēdo klub tė ketė sa mė shumė vend pėr tifozėt e tyre.
Presidenti i Barcelonės, Sandro Rosell dėshiron qė ndeshja tė luhet nė njė stadium me kapacitet sa mė tė madh, pėr shkak tė faktit se shumė tifozė nuk kanė mundur tė kenė qasje nė finalen e vitit 2009 nė Mestalla, kur Barcelona mposhti Athletic Bilbaon me rezultat 4-1.

kaka
04-02-11, 16:51
Sulmuesi i ri i Liverpoolit, Luis Suarez e ka quajtur paraqitjen e tij tė parė pėr klubin nga Anfield si debutim tė ėndrrave.
“Mendoj se ėshtė debutim i ėndrrave. Ēdokush do tė thoshte se ėshtė debutim i ėndrrave. Thjeshtė tė qenit nė fushė pėr disa minuta dhe shėnimi i golave janė ato prej tė cilave ėndrrat janė tė pėrbėra”.
“Shpresoj se mund tė shėnoj shumė gola. Synimi im i parė ėshtė ta ndihmoj ekipin, pa marrė parasysh nėse bėhet fjalė pėr shėnim tė golave apo nga loja e hapur, sepse ekipi ėshtė nė rend tė parė, jo individėt”, theksoi Suarez duke vlerėsuar si legjendė menaxheirn Kenny Dalglish.

kaka
04-02-11, 16:51
Roma ka konfirmuar pesė ofertat pėr blerjen e klubit nga pronarė tė rinj. Nė komunikatėn e lėshuar nga Roma dhe UniCredit, qė ėshtė kreditori i klubit, janė zbuluar pesė ofertat e bėra.
“Italpetroli S.p.A Unicrecit S.p.A – bėjmė tė ditur pėr media se kemi pranuar disa oferta pėr klubin AS Roma. Mė 31 janar 2011 janė pranuar pesė oferta tė cilat aktualisht janė duke u analizuar nga kėshilltarėt tanė financiarė dhe nga njė kėshill legal pėr tė verifikuar kriteret bazė tė pėrmendura nė procedurė”, shkruan nė komunikatė.
Pėr mė shumė thuhet se pėr shkaqe tė konfidencialitetit nuk ka qenė e mundur qė tė zbulohen ofertuesit, por ėshtė mohuar se ofertė ka bėrė grupi nga Abu Dhabi Aabar.

kaka
04-02-11, 16:52
Ish-presidenti i Real Madridit, Ramon Calderon, thotė se Jose Mourinho ėshtė trajner i gabuar pėr klubin.
Dyshimet rreth Mourinhos kanė filluar pas disfatės sė fundit tė Real Madridit ndaj Osasunas.
“Mourinho nuk ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė pėrfaqėsuar klubin, ai nuk e ndihmon imazhin e Madridit. Mourinho ka ardhur tė fitojė tituj, jo tė ankohet pėr referimin e keq, tė ankohet pėr atė ēfarė ka kaluar mė herėt. Ky nuk ėshtė roli i trajnerit”, ka thėnė Calderon.

kaka
04-02-11, 16:52
Menaxheri i Liverpoolit, Kenny Dalglish beson se pronarėt e klubit nga Anfield janė plotėsisht tė angazhuar nė rindėrtimin e skuadrės, pjesa e dytė e tė cilės fazė do tė vazhdojė gjatė verės.
“Pronarėt kanė qenė jashtėzakonisht pėrkrahės gjatė kėtij afati kalimtar dimėror, i cili ishte pėrplot punė, por shumė fitimprurės pėr klubin. Nė fakt, ata mund tė jenė tė zhgėnjyer qė nuk morėn edhe dikė tjetėr. Kushdo qė ka dyshuar nė urinė e dikujt pėr ta shpjerė klubin pėrpara, ato dyshime tashmė janė zhdukur. Ne do ta pėrforcojmė edhe mė shumė skuadrėn gjatė verės”, deklaroi Dalglish.
Liverpooli e ka shitur sulmuesin Fernando Torres pėr 50 milionė funte, por ka transferuar dy sulmues tjerė, Andy Caroll nga Newcastle pėr 35 milionė funte dhe Luis Suarez nga Ajaxi pėr 20 milionė funte.

kaka
04-02-11, 16:52
Menaxheri gjeneral i Real Madridit, Jorge Valdano, thotė se ai e mirėpret finalen e Kupės kundėr rivalit tė hidhur, Barcelonės.
Tė dyja ekipet fituan nė gjysmėfinalet e Kupės sė Mbretit dhe do tė ndeshen nė njė finale mjaft ngazėlluese.
“Ne jemi kėtu pėr tė mposhtur Barcelonėn. Ėshtė pėrgjegjėsi dhe obligim i yni. Ka dy muaj pėr kėtė ndeshje dhe nė kėtė kohė shumė gjėra mund tė ndėrrojnė. Ne do tė shohim se si do tė jetė ekuilibri i fuqive atėherė”.
“Por ne jemi nė Madrid dhe nuk kemi frikė nga askush. Ne shpresojmė dhe llogarisim nė pėrkrahjen e fansave tonė”, ka thėnė Valdano.
Argjentinasi po ashtu ka mohuar spekulimet e djeshme se ai kishte dhėnė dorėheqje, e cila mė pas ishte refuzuar nga presidenti Florentino Perez.

kaka
04-02-11, 16:52
Trajneri serb i Fiorentinės, Sinisa Mihajlovic, ka qenė i ngazėllyer me fitoren e mbrėmshme ndaj Genoas dhe ka lavdėruar pėrforcimin e ri tė ekipit, mesfushorin kosovar Valon Behrami.
“Ėshtė njė fitore e rėndėsishme dhe nuk mund tė ishte mė ndryshe. Djemtė dhanė gjithēka nė fushė dhe kur ne luajmė kėshtu, ėshtė shumė vėshtirė pėr ne tė humbasim. Kjo paraqitje ėshtė ajo ēfarė fansat kėrkojnė dhe mendoj se ēdokush ėshtė i kėnaqur me atė ēfarė ne pamė kėtė mbrėmje”, ka thėnė Mihajlovic.
Mbrėmja ishte e veēantė pėr debutimin e Behramit, i cili rikthehet nė Serie A pas disa viteve tė kaluara nė Ligėn Premier me West Ham United.
“Behrami na dha neve kurajėn dhe vendosmėrinė e nevojshme nė mesfushė, pavarėsisht faktit se ai ende ėshtė nė vetėm 50% tė formės”, ka shtuar mė tej ish-lojtari i Interit.

kaka
04-02-11, 16:53
Pėrforcimi i ri i Atletico Madridit, Juanfran ka deklaruar se paraqitjet e klubit tė tij tė ri nuk kanė qenė nė nivel kohėve tė fundit, ndėrsa e sheh Barcelonėn si kundėrshtar tė pėrkryer pėr ta mposhtur dhe rikthyer besimin te Los Colchoneros.
“Ne jemi tė zhgėnjyer nga paraqitjet tona tė mjera, por ne shkojmė nė Barcelonė me dėshirė pėr tė fituar. Kėtu, unė kam gjetur njė grup tė fortė pėrplot profesionistė dhe dua qė ta ēoj klubin para”.
“Atmosfera do tė nxehet nėse fitojmė tė shtunėn nė Camp Nou. Njerėzit nė dhomėn e veshjeve mė kanė thėnė se viti i kaluar ishte me mė shumė presion, por ata arritėn tri finale, duke i fituar dy prej tyre. Ne nuk duhet t’i zhgėnjejmė tifozėt”, ka thėnė Juanfran.

kaka
04-02-11, 16:53
Bosi i Manchester United, Sir Alex Ferguson ka pranuar se ai kurrė nuk ka dyshuar nė veten gjatė karrierės sė tij tė kamotshme te Djajtė e Kuq.
“Unė shumė rrallė dyshoj nė veten. Unė zakonisht e marr vendimin pa dyshuar shumė nė tė. Pse tė shkoni nė shtrat me dyshime? Tė jemi tė qartė…”.
“Ju duhet tė jeni tė qartė nė vendimmarrje. Ēfarė ėshtė e drejtė dhe ēfarė e gabuar. Pėr mua ėshtė bardh ose zi. Unė tentoj t’i heq dyshimet”, potencoi

kaka
04-02-11, 16:53
Mesfushori i Arsenalit, Samir Nasri, pritet tė nėnshkruajė njė kontratė tė re e cila do ta mbajė atė nė Emirates edhe pėr pesė vjet tė tjera, gjithnjė sipas agjentit tė tij.
“Nasri ėshtė i kėnaqur te Arsenali, trajneri i beson atij dhe drejtorėt po ashtu kanė besim nė tė. Ai mė tha: ‘Nuk mė beson dot se ēfarė atmosfere ėshtė nė dhomėn e veshjeve, unė rrallė herė kam pėrjetuar diēka tė tillė’”.
“Samir Nasri kaloi tri vjet te Arenali dhe gjėja mė e menēur do tė ishte qėndrimi nė kėtė klub”, theksoi Jean-Pierre Barnes pėr Daily

kaka
04-02-11, 16:53
Menaxheri i Liverpoolit, Kenny Dalglish, ėshtė mė se i kėnaqur me ekipin e tij pas fitores sė mbrėmshme ndaj Stoke Cityt.
Dalglish ka thėnė se ai mezi pret tė shohė dyshen sulmuese Luis Suarez dhe Andy Carroll tė luajnė sė bashku me mesfushorėt si Raul Meireles dhe Steven Gerrard. Derisa Suarez debutoi me gol nė Anfield, Carroll qėndroi jashtė fushe pėr shkak tė njė lėndimi.
“Ata janė njė katėrshe fantastike. Dukshėm Andy do tė ketė nevojė pėr disa javė derisa ta arrijė formėn, por ne kurrė nuk e kemi blerė atė vetėm pėr disa javė – ne e kemi blerė atė pėr pesė vite e gjysmė. Disa javė jashtė, nuk do tė na lėndojė shumė neve”, ka thėnė Dalglish.

kaka
04-02-11, 16:54
Emmanuel Adebayor ka qenė i ngazėllyer me golin e tij nė fitoren 2-0 tė Real Madridit ndaj Sevillas nė kuadėr tė Kupės sė Mbretit.
Sulmuesi i huazuar nga Manchester City erdhi nga stoli pėr tė shėnuar nė debutimin e tij nė fushė vendore, Berbaneu.
“Jam shumė i lumtur qė shėnova. Ne kishim shumė shanse kundėr Sevillas dhe kemi luajtur mirė. Jam i lumtur pasi e shoh se ne kemi njė ekip shumė tė mirė me lojtarė si Ozil, Cristiano dhe Kaka”, ka thėnė Adebayor.

kaka
04-02-11, 16:54
Robin van Persie ėshtė i bindur se Arsenali do tė mund ta kalojė liderin aktual tė Ligės Premier, Manchester United.
Van Persie, i cili ishte instrument i fitores 2-1 tė Arsenalit ndaj Evertonit gjatė tė martės mbrėma, parasheh kohė tė vėshtira pėr United.
“Jam i bindur se Manchester United do tė lėshojė pikė – 100%. Ata e kanė derbin e Manchesterit pėrpara dhe ndeshjet kundėr Chelseat dhe ndeshje tė tjera tė mėdha”.
“E dimė orarin e tyre dhe e dimė orarin e Chelseat – do tė shohim. Ne do tė shqetėsohemi pėr vete dhe jam i bindur se ne mund tė luftojmė deri nė fund”, ka thėnė Van Persie.

kaka
05-02-11, 11:44
Kampioni aktual i Gjermanisė, Bayern Munich ka marrė lajme tė tmerrshme para ndeshjes sė kėsaj fundjave ndaj Kolnit, pasi anėsori Arjen Robben mund tė mos paraqitet nė kėtė sfidė.
Trajneri Louis Van Gaal mund tė mos llogaritė nė shėrbimet e Arjen Robben, pasi holandezi ėshtė ftohur rėndė, gjė qė ia pa mundėsoi stėrvitjet tė enjtėn.
Bayerni ėshtė nė pozitėn e tretė me 36 pikė pas 20 ndeshjeve dhe nuk mund tė lėshojė pikė pasi presioni duhet tė rritet nė liderin

kaka
05-02-11, 11:44
Mbrojtėsi i Interit, Christian Chivu ėshtė dėnuar me katėr ndeshje moslojė, pas goditjes brutale ndaj mbrojtėsit tė Barit, Marco Rossi.
Ishte Chivu ai qė ka kėrkuar falje pėr veprimin e bėrė, por pėrkundėr kėrkim-faljes, gjykata sportive nuk deshi tė dėgjonte dhe e dėnoi rumunin pėr veprimin e cilėsuar si jo sportiv. Si pasojė, Chivu pritet tė mungojė nė ndeshjet ndaj Romės, Juventusit, Fiorentinės dhe Cagliarit.
Interi mposhti Barin nė ndeshjen e zhvilluar tė enjtėn mbrėma me rezultat tė lartė prej 3-0.

kaka
05-02-11, 11:44
Bayerni i Munichut mund ta ketė humbur finalen e Ligės sė Kampionėve vitin e kaluar, por mesfushori i shumėanshėm Andreas Ottl ka kujtime tė mira nga Nerazzurėt dhe mezi e pret ndeshjen e rrethit tė 1/8-ės sė finales.
“Unė kam kujtime tė mira nga Giuseppe Meazza. Felix Magath ma ofroi debutimin nė Ligėn e Kampionėve ndaj Interit (njė fitore 2-0 nė shtator tė vitit 2006). Unė kam markuar Figon, ndėrsa kam marrė lėvdata pas ndeshjes”.
“Disa muaj mė vonė, unė kam pasur edhe njė ndeshje tė mirė nė ēerekfinale (2-2 barazim ndaj Milanit), kėshtu qė mė pėlqen ai stadium. Ju mezi prisni kėto ndeshje. Jam i sigurtė se tė dyja ndeshjet do tė jenė tė zjarrta”, u shpreh Ottl.

kaka
05-02-11, 11:44
Trajneri i Interit, Leonardo ėshtė shprehur tejet i kėnaqur me fitoren e arritur ndaj Barit tė enjtėn mbrėma, me ē’rast Interi iu afrua edhe mė shumė liderėve.
“Ishte ndeshje tejet e vėshtirė pėr ne. Bari mbylli tė gjitha hapėsirat nga fillimi, ndėrsa ne kemi luajtur me tre sulmues”.
“Pas pushimit tė pjesės sė parė, ne ishim mė agresivė dhe mė kompaktė, me njė qėndrim mė kėrkues. Nuk besoj se Bari meriton tė jetė nė vendin e fundit”, tha Leonardo.

kaka
05-02-11, 11:44
Real Madridi pritet tė kthehet kah sulmuesi i rivalit lokal Atletico Madrid, bėhet fjalė pėr argjentinasin Sergio Aguero dhe mediat spanjolle flasin pėr njė plan tė ri tė Los Blancos.
Marca shkruan se madrilenėt do ta ri ftojnė nė skuadėr sulmuesin Alvaro Negredo, pėr ta shfrytėzuar atė nė transferimin e Sergio Agueros.
Atletico Madridi thuhet se ėshtė tejet i interesuar nė sulmuesin spanjoll dhe njė ofertė e Real Madridit prej 28 milionė eurosh nė dorė plus shėrbimet e sulmuesit Negredo mund tė mjaftojnė pėr tė bindur drejtueist e Los Colchoneros.

kaka
05-02-11, 11:45
Mbrojtėsi i Milanit, Nicola Legrottaglie ka folur pėr duelin e tij me futbollistin e Lazios, Libor Kozak, duke e pėrshkruar si pėrvojė pranė-vdekjes atė goditje me gju nė kokė, pėr tė cilėn lojtari rossoner ka pasur nevojė pėr trajtim nė spital.
“Falė Zotit gjithēka ėshtė nė rregull, por sa mė shumė e shoh atė, aq mė shumė mendoj se sa e frikshme ka qenė. Ishte keq pėr mua pasi nuk i kam ndier krahėt dhe gjunjtė pėr pesė minuta, e kam parė filmin tim brenda kėtyre minutave”.
“Nuk mendoj se Kozak bėri atė qė vėrtet kishte menduar tė bėnte”, potencoi Legrottaglie.

kaka
05-02-11, 11:45
Luicano Moggi ėshtė i sigurtė se Juventusi nuk ėshtė nė rrugėn e drejtė dhe se ėshtė fare pranė fundosjes.
“Unė pikėllohem kur komentoj pėr Juventusin, pasi nuk pajtohem me mėnyrėn e zgjedhjes sė transferimeve gjatė afatit kalimtar dimėror. Emrat qė sollėn reflektojnė nivelin e Bianconerėve, pasi ata janė ekip i mirė nė mes tė tabelės”.
“Ata nuk mund tė bėhen liderė, ashtu sikurse lojtarėt qė nuk mund tė pretendojnė tė jenė kampionė. Njerėzit si Andrea Barzagli dhe Alessandro Matri nuk janė lojtarė tė kėqinjė, por ata nuk janė kampionė”.
“Jam befasuar edhe nga komentet e Del Nerit pas humbjes nga Palermo. Ai foli pėr gabimet e gjyqtarit dhe nuk ishte nė gjendje ta sqarojė debaklin tekniko-taktik tė tij qė tymosi ekranet”, shkroi Moggi nė kolumnėn e tij tė Tuttomercatoweb.

kaka
05-02-11, 11:46
Sulmuesi i Real Madridit, Emmanuel Adebayor, ka folur pėr dashurinė qė ka pėr klubin, duke shprehur dėshirėn pėr t’i ndihmuar nė mėnyrė qė ai tė jetė i suksesshėm nė fund tė sezonit.
“Jam shumė i kėnaqur qė kam shėnuar gol. Ishte ėndėrr tė luaj nė njė stadium sikurse Santiago Bernabeu. Unė e dua kėtė klub dhe jam kėtu pėr tė ndihmuar. Unė jam kėtu pėr tė luajtur sa kėrkojnė ata”.
“Finalja ndaj Barcelonės? Kemi tė bėjmė me njė prej ekipeve mė tė mira nė botė dhe nuk dyshoj aspak nė cilėsinė e tyre, por njė finale ėshtė njė ndeshje mbi 90 apo 120 minuta, kėshtu qė ne do tė kemi rastin pėr t’u dėshmuar. Ne do ta mposhtim Barcelonėn”, deklaroi Adebayor pėr AS.

kaka
05-02-11, 11:46
Ish-menaxheri i Liverpoolit, Rafael Benitez ka folur pėr shitjen e Fernando Torresit te Chelsea, duke thėnė se ky transfer ka mundur tė realizohet nė kohėn e tij njė vit mė parė dhe atė pėr 70 milionė funte.
“Mendoj se vitin e kaluar kemi biseduar pėr 70 milionė funte. Ai ka luajtur nė nivelin mė tė lartė kohėve tė fundit, por ai ėshtė ende lojtar shumė i mirė. Janė dhėnė para tė majme, por ka mundur tė jetė edhe mė mirė”.
“Njerėzit po flisnin pėr njė ofertė edhe mė tė mirė nga ndonjė klub tjetėr. Flitej pėr njė shumė prej 70 milionė funtesh”, deklaroi Benitez.

kaka
05-02-11, 11:46
Chelsea pritet tė shesė gjatė verės rreth pesė lojtarė pėr tė kompenzuar shpenzimet prej mė se 75 milionė funtesh nė ditėn e fundit tė afatit kalimtar dimėror pėr transferimet e Fernando Torres dhe David Luiz.
Sipas The Sun, Didier Drogba, Florent Malouda, John Obi Mikel, Jose Bosingwa dhe Youri Zhirkov pritet qė tė largohen nga Stamford Bridge nė fund tė sezonit, me pronarin e Chelseat Roman Abramovich, qė dėshiron tė kompenzojė shpenzimet gjatė afatit kalimtar dimėror.
“Janė disa emra tė mėdhenj qė kanė paga tė larta por qė kanė dėshtuar tė tregojnė formė tė mirė. Nėse gjėrat nuk pėrmirėsohen atėherė do tė ketė shumė ndryshime gjatė verės. Konkurrenca do tė jetė mė e madhe tani e kėshtu motivimi do jetė mė i madh pėr tė gjithė”, u shpreh njė burim brenda klubit londinez.

kaka
05-02-11, 11:47
Mbrojtėsi i Real Madridit, Alvaro Arbeloa ua ka tėrhequr vėrejtjen bashkėlojtarėve tė tij se Real Sociedadi mund tė jetė shumė i rrezikshėm nė ndeshjen qė zhvillohet kėtė fundjavė nė Santiago Bernabeu.
“Kur kemi luajtur ndaj tyre mė herėt gjatė sezonit, ishte e komplikuar, kėshtu qė unė e di se do tė jetė e vėshtirė nė Bernabeu. Shpresoj se mund tė shihni shumė gola, por mendoj se do tė jetė ndeshje e vėshtirė”.
“Ata kanė lojtarė tė mėdhenj, sidomos nė krah. Xabi Prieto dhe Antoine Griezmann janė tė shkėlqyer dhe ndoshta fakti qė ata po vijnė kėtu dhe po luajnė pa presion i bėn ata tė rrezikshėm. Ata dinė tė mbajnė topin dhe kėtė e kanė dėshmuar”, u shpreh Arbeloa.

kaka
05-02-11, 11:47
Sulmuesi i Liverpoolit, Andy Caroll mendon se ai ėshtė nė gjendje ta pėrballojė presionin e lartė pas largimit tė Fernando Torres, pasi ėshtė pikėrisht sulmuesi anglez ai qė do tė bartė numrin nėntė.
“Teksa e shikoja Alan Shearrer kur kam pasur njė biletė sezonale, ishte pikėrisht kjo fanellė ajo tė cilėn e kam kėrkuar kur jam rritur. Mė pas shėnova shumė gola nė Championship dhe kam pasur tė drejtė ta kėrkoj atė fanellė”.
“Ėshtė shumė mė ndryshe tani se sa kur isha nė Championship. Po promovohem nė fanellėn nr.9 tė njė prej ekipeve mė tė mira nė botė. Ndodhi aq shpejtė, teksa po mendoj pėr kėtė, vėrtet duket ndryshim shumė i madh”, tha Caroll.

kaka
05-02-11, 11:47
Javier Pastore ka hedhur poshtė pohimet e presidentit Maurizio Zamparini, i cili ka thėnė se asi i Palermos vlen plot 100 milionė euro.
“A kam klauzolė prej 100 milionė eurosh? Mendoj se kjo ėshtė njė shaka. Unė mendoj vetėm pėr tė tashmen, tė luaj dhe tė pėrmirėsohem. Unė nuk ndihem sikurse zotri. 100 milionė euro. Nuk shikoj paratė, nuk mė interesojnė shumat”.
“Unė do tė qėndroja te Palermo sepse vėrtet jam i lumtur kėtu dhe nuk ėshtė momenti pėr t’u larguar. Ėshtė pėrvojė e mirė dhe unė e gjej veten nė mesin e tė gjithėve. Dėshira ime pėr tė qėndruar do tė rritet nėse ne arrijmė rezultate”, u shpreh Pastore pėr Il Corriere dello Sport.

kaka
05-02-11, 11:48
Njė prej futbollistėve mė eminentė nė historinė e Real Madridit, Ivan Zamorano ka folur pėr rivalitetin mes klubit tė tij tė zemrės dhe Barcelonės, duke thėnė se Blaugranėt janė thjeshtė tė pa shkatėrrueshėm.
“Siē kemi parė sė fundmi, ekipi i Barcelonės mbetet i pa rezistueshėm dhe i pa shkatėrrueshėm, pėrderisa Real Madridi ka qenė mė i hapur”.
“Barcelona ėshtė ekip qė nuk falė. Tė gjitha ekipet e mėdha kanė rėniet dhe ngritjet dhe kjo qė po ndodh te Real Madridi ėshtė pėr shkak tė mos baraspeshės sė gjithė ekipit. Ne tė gjithė kemi menduar se do tė jetė shumė mirė pėr shkak tė fuqisė sė treguar nė fillim, derisa u mposhtėn nga Barcelona”.
“Ne jemi tė bindur nė aftėsitė e Mourinhos, qė ai tė implementojė diēka mė tė fuqishme pėr tė shmangur fatin e keq”, ka thėnė Zamorano.

kaka
05-02-11, 11:48
Transferi i ri i Chelseat, Fernando Torres ka thėnė se ai nuk do tė festojė nėse shėnon ndaj ish-klubit tė tij Liverpoolit, nė debutimin e tij nė Stamford Bridge tė dielėn.
I pyetur nga gazetarėt nė njė konferencė pėr shtyp se nėse do tė festonte golin, Torres tha: “Sė pari unė duhet tė luaj, e mė pas tė shėnoj, kėshtu qė disa gjėra mund tė ndodhin, por kam respekt tė madh pėr tifozėt e Liverpoolit, dhe nuk mendoj se do ta festoj golin”.
“Unė nuk mund tė them asgjė keq pėr njerėzit e Liverpoolit, sidomos pėr tifozėt e Liverpoolit. Unė kam kaluar tri sezone fantastike dhe kurrė nuk do tė them asgjė tė keqe. Unė kuptoj hidhėrimin e tyre, ata nuk e kuptojnė vendimin tim, por jam i sigurtė se pas disa ditėsh, apo javėsh, ndoshta nuk do tė flas pėr arsyet, por pėr tė ardhmen, dhe kjo falė tyre, i falėnderohem shumė”.
“Pėr transferimin te Liverpooli kam vendosur 12 ditė para mbylljes sė afatit kalimtar dimėror. Me tė marrė vesh se Liverpooli dhe Chelsea ishin duke biseduar, unė kam kėrkuar transferimin”.
“Tė luaj ndaj Liverpoolit ėshtė situatė e ēuditshme pėr mua. Unė kam stėrvitur me ta njė javė mė parė. Kur u largova nga Liverpooli kam lėnė shumė miqė, kėshtu qė do tė jetė sfidė e mirė. Presioni? Kam qenė nė njė situatė tė tillė mė parė kur kam nėnshkruar pėr Liverpoolin, shumė para, shumė pritje, kėshtu qė nuk ėshtė asgjė e re pėr mua. Jam mė shumė se i gatshėm dhe tejet i ngazėllyer pėr jetėn e re dhe epokėn e re para meje, kėshtu qė jam i gatshėm tė filloj”, deklaroi Fernando Torres.

kaka
05-02-11, 11:48
Mesfushori i Borussia Dortmundit, Nuri Sahin beson se ekipi i tij ėshtė ndalur nga njė njeri, portieri i Schalkes Manuel Neuer.
Dortmundi dhe Schalke barazuan pa gola nė derbin mė tė madh lokal tė Gjermanisė, atė tė Nordrhein-Westfalen tė quajtur ndryshe Rivierderbi. Dortmundi pati mė shumė raste, por ishte Manuel Neuer ai qė shfaqi paraqitje perandorake.
“Manuel Neuer ia siguroi vet njė barazim Schalkes. E kemi ditur se nuk do tė jetė lehtė. Kemi pasur shumė posedim dhe kemi luajtur mirė. Por aty ishte Nuer qė ndali gjithēka”, ka thėnė Sahin pas takimit.

kaka
05-02-11, 11:48
Kapiteni i Romės, Francesco Totti mund tė mungojė nė superderbin e tė dielės ndaj Interit, gjithnjė sipas faqes zyrtare tė klubit romak.
34 vjeēari nuk ka stėrvitur tė premtėn pėr shkak tė ftohjes, gjė qė mund ta lė atė edhe jashtė ndeshjes qė zhvillohet nė Giuseppe Meazza.
Roma aktualisht ėshtė nė pozitėn e pestė nė Serie A, me nėntė pikė mė pak se Milani. Totti ka pesė gola nė 25 paraqitje nė tė gjitha garat kėtė sezon.

kaka
05-02-11, 11:48
Menaxheri i Chelseat, Carlo Ancelotti ka konfirmuar se Fernando Torres do tė debutojė ndaj Liverpoolit tė dielėn, edhe pse italiani ka pranuar se ėshtė i pa sigurtė nėse spanjolli do tė luajė nga fillimi.
“Ai ėshtė i gatshėm pėr Liverpoolin. Unė nuk e di nėse ai do tė startojė apo do tė hyjė gjatė ndeshjes. Natyrisht se unė dua ta marr kėtė vendim dhe kėtė do ta bėj para orės 15:00 tė dielėn”.
“Klubi bėri dy blerje fantastike me Fernando Torresin dhe David Luiz. Ne jemi vėrtet tė kėnaqur, mendoj se tani kemi mė shumė mundėsi pėr tė bėrė mė mirė deri nė fund tė sezonit dhe shpresoj se gjithēka do tė jetė nė rregull”, u shpreh ‘Carlito’.

kaka
05-02-11, 11:49
Bosi i Manchester Cityt, Roberto Mancini ka pohuar se ekipi i tij dėshtoi ta transferonte sulmuesin Fernando Torres gjatė verės.
“Ne kemi tentuar gjatė verės por ishte e vėshtirė. Ai ėshtė lojtar fantastik. Ndoshta ishte koha pėr ta ndėrruar fanellėn, pasi ai kėrkoi largimin. Ai ėshtė njė prej sulmuesve mė tė mirė nė Evropė dhe jam i sigurtė se ai do tė jetė fantastik pėr Chelsean”.
“Sa pėr ne, kemi blerė Dzekon dhe jemi tė kėnaqur me tė. Ai ėshtė si Torres”, u shpreh Mancini.

kaka
05-02-11, 11:49
Pronari amerikan i Liverpoolit, John Henry, ka lėvduar menaxherin e pėrkohshėm Kenny Dalglish, duke thėnė se ai ka tejkaluar ēdo pritje tė tijėn. Henry foli poashtu edhe pėr shumėn astronomike tė transferimit tė Fernando Torres te Chelsea.
“Ne nuk e kemi njohur Kennyn para se tė bėhej menaxher, por ai ka tejkaluar pritjet tona nė tė gjitha aspektet. Do tė ishte keq tė them publikisht se ēfarė pres nė fund tė sezonit”.
“Shuma pėr transferimin e Torres varej nga shuma qė kėrkonte Newcastle pėr Andy Carroll. Negociatat pėr ne ishin thjeshtė diferenca mes asaj qė duhej paguar nga Chelsea dhe asaj qė ne duhet t’ia paguanim Newcastle-it. Ēmimi ka mundur tė jetė 35 milionė funte nga Chelsea pėr Torres dhe 20 milionė pėr Carrollin nga Liverpooli. Ishte 40 dhe 25 ose 50 dhe 35. Varej totalisht nga Newcastle. Newcastle arriti njė marrėveshje tė jashtėzakonshme. Ne jemi ndjerė nė po tė njėjtėn mėnyrė”, potencoi Henry.

kaka
05-02-11, 11:49
Menaxheri i Manchester United, Sir Alex Ferguson dhe sulmuesi Dimitar Berbatov janė shpallur si menaxheri mė i mirė pėr muajin janar respektivisht lojtari mė i mirė nė Premier League pėr muajin qė lamė pas.
Kėto nderime pėr tė dy Djajtė e Kuq vijnė pasi Manchester United fitoi katėr dhe barazoi nė vetėm njė nga pesė ndeshjet e zhvilluara nė Ligėn Premier gjatė muajit janar.
Vlen tė pėrmendet se Bervatov ėshtė aktualisht golashėnuesi mė i mirė nė Ligėn Premier kėtė sezon me 19 gola.

OVES
05-02-11, 18:18
Paraqitja e parė pėr Milanin, gati fatale

Milano, 4 shkurt - Qendėrmbrojtėsi i ri i Milanit, Nicola Legrottaglie pranon se kishte frikė se do tė vdiste, pas njė goditjeje qė mori nga sulmuesi i Lazios, Libor Kozak. Legrottaglie debutoi pėr Milanin tė martėn nė sfidėn qė "rossonerėt" e luajtėn pa gola me Lazion. Ai u inkuadrua nė pjesėn e dytė nė vend tė Daniele Boneras, por e lėshoi fushėn nė minutėn e 82-tė pėr shkak tė lėndimit tė pėsuar.
Debutimi i tij gati nuk u shndėrrua nė tragjedi. Legrottaglie u qėllua aksidentalisht me kėmbė nė kokė nga sulmuesi ēek Kozak. Atij iu hap njė plagė nė ballė. Legrottaglie kaloi natėn e sė martės nė spital. Atij iu qep plaga nė ballė, por me rastin e goditjes kishte marrė edhe dėmtim nė qafė.
"Falė Zotit ēdo gjė ėshtė nė rregull. Nuk kam ndonjė pasojė serioze. Sa mė shumė e shoh incidentin, aq mė i frikshėm mė duket. Nė ato pesė minuta qė isha pėrtokė, nuk mund t’i lėvizja duart e kėmbėt. Nė ato pesė minuta pashė nė mendje filmin e jetės sime. Pata frikė se do tė vdisja", ka treguar Legrottaglie, pėr "Mediaset".
Kozak para se tė lėndonte Legrottaglien, kishte lėnduar edhe Boneran, duke e qėlluar me bėrryl nė fytyrė.
Legrottaglie ia ka falur sulmuesit tė ri ēek. Ai nuk beson se Kozak e ka lėnduar qėllimisht.
"Unė nuk i vė faj Kozakut pėr incidentin. Nuk besoj se e bėri atė qėllimisht", ka thėnė Legrottaglie.
Legrottaglie nė radhėt e Milanit u transferua gjatė afatit kalimtar tė janarit nga Juventusi. Ai firmosi kontratė gjashtėmujore me "rossonerėt".

http://zuly.de/img/05legrot44d4d9451f0688.gif (http://zuly.de/)

kaka
08-02-11, 18:25
Wesley Sneijder ka deklaruar se Interi mund ta fitojė Scudetton kėtė sezon dhe kėtė do ta dėshmojė duke mposhtur Juventusin.
Sneijder u rikthye nė fushė javėn e kaluar, pas dy muajsh qėndrimi jashtė fushe pėr shkak tė lėndimit.
“Ėshtė kėnaqėsi tė luaj, Dukshėm jam i lumtur pas 50 ditėsh jashtė fushe. Kam nevojė tė gjej ritmin e ndeshjes, por goli kundėr Barit dhe edhe mė shumė ndeshja ndaj Romės mė dhanė njė energji tė madhe”.
“Dallimi me pikė ndaj Milanit po ulet. Nėse fitojmė ndaj Juves dhe Fiorentinės, ne mund ta fitojmė Scudetton”, ka thėnė holandezi.
Interi do tė pėrballet me Juventusin kėtė vikend, nė derbin e javės nė Serie A.

kaka
08-02-11, 18:26
Ylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo ėshtė fauluar po thuajse dy herė mė shumė se rivali i tij i Barcelonės, Lionel Messi.
Trajneri i Realit, Jose Mourinho, i ka ngritur kėto statistika shqetėsuese pas fitores bindėse me rezultat 4-1 ndaj Real Sociedad, ndeshje nė tė cilėn Ronaldo shėnoi dy gola.
Dhe kėrkimet e bėra nga mediat spanjolle mbėshtesin thėniet e Mourinhos. Qė nga fillimi i sezonit Ronaldo ėshtė fauluar 84 herė nė 35 ndeshje, krahasuar me Messi qė ėshtė fauluar 48 herė.

kaka
08-02-11, 18:26
Pronari i ri i Racing Santander, Ahsan Ali Syed, dėshiron ta sjellė trajnerin Rafa Benitez sėrish nė Spanjė.
Benitez aktualisht ėshtė nė Angli te shtėpia e tij familjare pas shkarkimit nga posti i trajnerit tė Interit nė fund tė vitit tė kaluar.
Ali Syed sė fundi ka shkarkuar trajnerin Miguel Angel Portugal dhe ėshtė duke kėrkuar biseda me ish-trajnerin e Liverpoolit dhe Valencias, Benitez, pėr njė rikthim tė tij nė vendlindje.
Biznesmeni indian mund tė ketė punė pėr tė bindur bordin, pasi disa nga anėtarėt preferojnė Marcelinon si trajner tė ri.

kaka
08-02-11, 18:26
Carlos Tevez ka shprehur besnikėrinė e tij pėr Manchester Cityn duke thėnė se askush mė shumė se ai nuk e do fanellėn e kėtij klubi.
Nė fillim tė sezonit Tevez u raportua se dėshironte tė largohej nga klubi pėr shkak tė premtimeve tė pa-mbajtura nga klubi. Por argjentinasi tash thotė se ai gjithmonė e ka dashur klubin e tij tė tashėm.
“Kurrė nuk kam dashur tė largohem nga klubi ose ta dėmtoj nė ndonjė mėnyrė, pėr asgjė nė botė. Mendoj se kėtu askush mė shumė se unė nuk e do kėtė fanellė. E them kėtė nė ēdo ndeshje, jap gjithēka nga vetja”.
“Nuk flas shumė nė mediume, flas nė fushė dhe mendoj se kjo ėshtė mė e rėndėsishmja. Dua tė jap mė tė mirėn pėr Manchester Cityn”, ka thėnė Tevez.

kaka
08-02-11, 18:26
Chelsea raportohet se ėshtė duke bėrė plan ta bombardojė Arsenalin me njė mega-ofertė pėr shėrbimet e Cesc Fabregas.
The Sun shkruan se pronari i Chelseat, Roman Abramovich, do tė pėrpiqet tė tejkalojė ēdo ofertė tė Barcelonės, pėr tė marrė shėrbimet e kapitenit tė Arsenalit.
Chelsea e sheh spanjollin si njė partner ideal pėr Frank Lampard nė mesfushė. Transferimi i Fabregas mund tė ishte pėr njė shumė shumė mė tė madhe se sa transferimi i fundit i Bluve, Fernando Torres, i cili erdhi nga Liverpool pėr 50 milionė funte.
Menaxheri i Arsenalit, Arsene Wenger, ka vėnė njė ēmim prej 60 milionė funtesh pėr ta penguar transferimin e tij te Barca dhe bindi lojtarin tė qėndrojė nė Emirates. Por e ardhmja e mesfushorit pritet tė ngrihet si ēėshtje sėrish nė fund tė sezonit.

kaka
08-02-11, 18:27
Menaxheri gjeneral i Juventusit, Beppe Marotta, ka konfirmuar se ata janė duke planifikuar biseda tė reja pėr Alessandro del Pieron.
Shtypi italian dje shkroi se dy palėt sė shpejti do tė takohen pėr tė caktuar kushtet e kontratės sė re.
“Dera pėr arritje tė reja ėshtė gjithmonė e hapur. Ne shpresojmė tė arrijmė atje sa mė shpejt qė ėshtė e mundshme dhe tė vazhdojmė me tė. Ne do tė dėshironim Alessandro tė shijojė fushėn nė stadiumin e ri, ku ne pėrfundimisht do tė luajmė nė sezonin e ardhshėm”, ka thėnė Marotta.

kaka
08-02-11, 18:27
Trajneri i Real Madridit, Jose Mourinho, ka fituar ēmimin Panchina d'Oro pėr arritjet e tij me Interin sezonin e kaluar.
Mourinho drejtoi Interin nė njė sezon historik kur ata fituan tre tituj sezonin e kaluar. Ai nuk e fitoi kėtė ēmim vitin e kaluar, kur triumfoi trajneri aktual i Milanit, Massimillinano Allegri, i cili aso kohe drejtonte Cagliarin.
Kėtė vit ai mposhti konkurrencėn e Gigi Del Neri dhe Claudio Ranieri, tė cilėt pėrfunduan nė pozitat dy dhe tre.

kaka
08-02-11, 18:27
Portieri i Interit, Julio Cesar, nuk ka dyshime se forma e mirė qė po kalojnė Nerazzurėt sė fundit ka turbulluar Milanin.
Milani ka dėshtuar sė fundi, duke i lejuar Interit tė ngushtojė nė pesė pikė diferencėn mes tyre me edhe njė ndeshje mė pak tė zhvilluar.
I pyetur a duhet Milani tė ketė frikė nga Inter, Julio Cesar ėshė pėrgjigjur: “Duhet t’i pyesni ata, por sipas mendimit tim ata janė ca tė shqetėsuar. Tash ju takon atyre”.

kaka
08-02-11, 18:27
Pronari i Chelseat, Roman Abramovich, dėshiron tė sjellė Guus Hiddink sėrish nė klub pėr tė zgjidhur krizėn qė ka kapluar klubin londinez kėtė vit.
Daily Mail shkruan se Hiddink, i cili harxhoi tre muaj tė sukseseshėm nė Stamford Bridge si menaxher i pėrkohshėm nė vitin 2009, ėshtė njeriu tė cilin Roman Abramovich do tė dėshironte tė zėvendėsojė Frank Arnesen nė karrigen e drejtorit sportiv kur kontrata e tij tė skadojė nė fund tė sezonit.
Miliarderi rus dėshiron ta mbajė Carlo Ancelottin edhe pėr njė sezon tjetėr, por ėshtė duke kėrkuar edhe njė figurė tė profilit tė lartė pėr ta angazhuar nė radhėt e stafit.
Edhe menaxheri i West Ham United, Avram Grant, po ashtu ėshtė lidhur me kėtė detyrė, pasi ai ka lidhje me Abramovich, por Hiddink do tė ishte njė caktim mė i popullarizuar nė mesin e lojtarėve dhe fansave.
Holandezi mbetet nė drejtim tė kombėtares sė Turqisė, por ėshtė nėn presion dhe njė humbje ndaj Austrisė muajin e ardhshėm mund tė bėjė qė ai tė largohet nga detyra.

kaka
08-02-11, 18:28
Sulmuesi i Manchester Cityt, Carlos Tevez, ka lėvduar mesfushorin spanjoll David Silva, duke thėnė se ai ėshtė transferimi mė i mirė qė ka bėrė skuadra e tij.
25-vjeēari shkoi te City nga Valencia gjatė verės pėr shumėn prej 24 milionė funtesh, ndėrsa Tevez thotė se spanjolli i ka dhėnė njė dimension shtesė ekipit anglez.
“David Silva ėshtė transferimi mė i mirė qė kemi bėrė. Ai ėshtė prej atyre lojtarėve qė mund ta fitojė ndeshjen”.
“Ai mund tė tė ofrojė pasime tė cilat tė nxjerrin ballė pėr ballė me portierin. Ai ėshtė njėri nga lojtarėt mė tė mirė nė skuadėr”, ka thėnė argjentinasi pėr faqen zyrtare tė Cityt.

kaka
08-02-11, 18:28
Sulmuesi i Milanit, Alexandre Pato, ka mohuar sugjerimet se ai nuk ėshtė i pėrshtatshėm me Zlatan Ibrahimovicin nė sulm.
Javėt e fundit ėshtė thėnė se dy sulmuesit nuk janė partnerė tė mirė nė fushė, mirėpo nė ndeshjen kundėr Genoas ishte pikėrisht dyshja Ibra-Pato qė arritėn tė realizojnė njė gol.
“Nuk e kam problem tė luaj me Ibran”, ka deklaruar 21-vjeēari pėr Sky Sport Italia.

kaka
08-02-11, 18:28
Pėrfaqėsuesja e Spanjės ėshtė emėruar ‘skuadra e vitit’ nė ceremoninė e ndarjes sė ēmimeve “Laureus World Sports Awards”, nė Abu Dhabi.
Vitin e kaluar ‘Furia e kuqe’ u shpall kampion i botės nė futboll nė Afrikėn e Jugut, dhe kjo bėri qė kjo skuadėr tė votohet si mė e mira e 12 muajve tė kaluar, duke dalė pėrpara Interit qė fitoi Kampionatin italian, Kupėn e Italisė dhe Ligėn e Kampionėve.
Legjenda franceze Zinedine Zidane mori ēmimin pėr arritje jetėsore, qė mes tjerash gjatė karrierės fitoi Kupėn e Evropės, Kupėn e Botės dhe Ligėn e Kampionėve.
Ndėrkaq, sportisti i vitit u shpall tenisti Rafael Nadal.

kaka
08-02-11, 18:29
Trajneri i Newcastle United, Alan Pardew, ka mohuar spekulimet se skuadra e tij do tė tentojė tė sjellė legjendėn franceze Thierry Henry.
Pas largimit tė Andy Carroll dhe lėndimit tė Shola Ameobi, Newcastle gjendet nė krizė nė fazėn sulmuese.
Mirėpo, edhe pse e pranon se ka nevojė pėr sulmues, Pardew mohon se klubi do tė kėrkojė shėrbimet e ish-yllit tė Arsenalit, i cili ėshtė pronė e klubit nga MLS, New York Red Bulls.
I pyetur nga Evening Chronicle pėr mundėsinė e transferimit tė veteranit francez, Pardew ėshtė pėrgjigjur: “Nuk mendoj se kjo ėshtė e mundur”.

kaka
08-02-11, 18:29
Mbrojtėsi i Chelseat, Ashley Cole, ėshtė pėrzgjedhur ‘lojtari i vitit’ nga tifozėt anglezė, pasi mungoi vetėm nė tri ndeshje tė pėrfaqėsueses sė tij nė vitin e kaluar.
Cole ishte njėri nga tė paktėt qė u kthye nga Kampionati Botėror me reputacion tė ruajtur dhe vazhdoi me formėn e njėjtė nė ndeshjet kualifikuese tė Anglisė pėr Euro 2012.
Ky ēmim vjen si befasi, duke ditur raportet jo tė mira qė ka Ashley Cole me tifozėt anglezė tė skuadrave kundėrshtare tė Ligės Premier, mirėpo paraqitjet e tij pėr Tre Luanėt nuk kanė mbetur pa u vlerėsuar.
Sondazhi ėshtė publikuar nė faqen zyrtare tė FA, ndėrsa Cole ndiqet nga Steven Gerrard (Liverpool) nė vend tė dytė dhe Adam Johnson (Manchester City) qė zuri vendin e tretė.

kaka
08-02-11, 18:29
Ylli i Real Madridit, Ricardo Kaka, ėshtė shumė i kėnaqur me lojėn qė tregoi kundėr Real Sociedadit nė Bernabeu, ku shėnoi njė gol dhe asistoi nė njė tjetėr.
“Ndjehesha shumė mė mirė, mė i shpejtė dhe mė i shkathėt. Kam mė shumė vetėbesim”.
“Gjithkush dėshiron mė tepėr kur gjėrat shkojnė mirė. Unė do tė dėshiroja qė tė kem ndeshje tė kėtilla mė shpesh, nė mėnyrė qė mė aktivisht t’i ndihmoj skuadrės”, ka thėnė 28-vjeēari.

kaka
08-02-11, 18:29
Sulmuesi i Interit, Diego Milito, ka pėsuar njė lėndim nė kofshė ashtu qė, veē takimeve tjera, do tė mungojė edhe nė pėrballjen e Ligės sė Kampionėve kundėr Bayern Munichut.
Argjentinasi pėsoi njė lėndim nė fund tė derbit ndaj Romės tė dielėn, ndėrsa ekzaminimet mjekėsore tė hėnėn treguan se do tė mungojė afėr njė muaj.
Trajneri Leonardo ka kėrkuar nga lojtari qė tė mos mendojė pėr asgjė por tė rikuperohet sa mė mirė.
Ish-sulmuesi i Genoas kėtė sezon nuk ka treguar diēka tė pėrafėrt me atė qė bėri nė sezonin e kaluar. Ai ka shėnuar vetėm gjashtė gola nė 16 paraqitje nė Serie A.

kaka
08-02-11, 18:30
Drejtori i Wolfsburgut, Dieter Hoeness, ka konfirmuar se ekipi gjerman ka shkarkuar trajnerin Steve McClaren.
‘Ujqit’ kanė kaluar nėpėr njė formė tė dobėt gjatė sezonit aktual nėn drejtimin e strategut anglez, duke grumbulluar vetėm 23 pikė nė 21 ndeshje.
“Nuk ishim tė bindur se mund tė vazhdonim njė bashkėpunim tė qėndrueshėm me Steve McClarenin deri nė fund tė sezonit”, thuhet nė deklaratėn e Hoeness.
Ai ka thėnė se pozita nė tė cilėn gjendet skuadra e ka detyruar klubin tė ndėrmarrė kėtė veprim.

kaka
08-02-11, 18:30
Mbrojtėsi i krahut te Real Madridi, Sergio Ramos, ka deklaruar se nėse do tė duhej tė zgjidhte se cilin lojtar do ta dėshironte nė skuadėr, ai do tė pėrcaktohej pėr Cristiano Ronaldon para Lionel Messit.
Reagimi i spanjollit vjen pasi trajneri i Atletico Madridit, Quique Sanchez Flores, e ka quajtur Messin- ‘Di Stefano i shekullit 21’.
“Kjo ēėshtje varet nga secili person, por unė do tė qėndroja me Cristianon, sepse ai luan nė skuadrėn time”, ka thėnė Ramos.

kaka
08-02-11, 18:30
Alessandro Matri ėshtė shprehur i entuziazmuar me kalimin e tij te Juventusi dhe ftesėn qė ka marrė nga pėrfaqėsuesja e Italisė, por shpreson qė tė krijojė qėndrueshmėri nė formėn e tij.
“Po e jetoj ėndrrėn. Jeta ime ka ndryshuar javėn e fundit: sė pari Juventusi, dhe tash Italia”.
“Juventusi mė ka mirėpritur, ndėrsa kur arrita nė Coverciano, (Gigi) Riva mė bėri tė ndihem mirė me komplimentet dhe pėrkushtimin”.
“Ėshtė turp pėr fishkėllimat qė mora nė Cagliari, por unė dua tė vazhdoj ėndrrėn”, ka thėnė sulmuesi italian pėr Il Corriere dello

kaka
08-02-11, 18:30
Sulmuesi i Barcelonės, David Villa, ka thėnė se bashkėkombėsi i tij Fernando Torres do ta dėshmojė vlerėn e tij me fanellėn e Chelseat.
Torres u transferua nė Stamford Bridge pėr shumėn prej 50 milionė funtesh, ndėrsa nė pėrballjen e parė me ish-skuadrėn e tij Liverpool, ai dėshtoi tė linte gjurmė.
“Liverpooli nuk po kalon njė vit tė mirė. Jam tėrėsisht i bindur se kalimi tij te Chelsea do tė shkojė mirė dhe ai do tė jetė i suksesshėm nė Londėr”.
“Ka qenė shumė vėshtirė pėr tė, por jam i kėnaqur, sepse e di se ai dėshironte tė shkojė atje. Ai ėshtė shumė i lumtur dhe unė ia dėshiroj gjitha tė mirat”, ka thėnė Villa pėr PA.

kaka
08-02-11, 18:30
Trajneri i pėrfaqėsueses sė Italisė nėn 21-vjeē, Ciro Ferrara, ka thėnė se Davide Santon do tė jetė kapiten i kėsaj skuadre.
Mbrojtėsi i krahut tė majtė, i cili ėshtė i huazuar te Cesena nga Interi, i ka lėnė pėrshtypje Ferraras, i cili mendon se lojtari ka potencialin e duhur pėr tė udhėhequr bashkėlojtarėt e tij.
“Kam folur me Santonin kėtė mėngjes dhe mendoj se ai e ka rastin qė tė ‘rikthejė’ veten dhe tė jetė sėrish protagonist”.
“Unė mund tė them gjithashtu se ai do tė jetė kapiteni ynė”, ka thėnė ish-trajneri i Juventusit.

kaka
08-02-11, 18:31
Pėrkundėr fitores prej 4-1 kundėr Real Sociedadit, Real Madridi mbetet shumė prapa Barcelonės (shtatė pikė) nė garėn pėr titull, mirėpo kjo duket se nuk e shqetėson shumė trajnerin e Los Blancos, Jose Mourinho.
Portugezi ka lėvduar lojtarėt e tij pėr paraqitjen e tė dielės mbrėma nė Bernabeu, duke veēuar brazilianin Kaka, Adebayorin, Diarran, Ozilin dhe Ronaldon.
Ndėrkaq, duke folur pėr garėn pėr titull, ai ka thėnė se ekipi i tij do t’ia vėshtirėsojė punėt Barcelonės deri nė fund tė kampionatit, ndėrsa ka shtuar se nuk ka asgjė pėr t’u turpėruar edhe nėse Reali zė vendin e dytė.
“Gjėja e rėndėsishme ėshtė qė tė mos i dhurojmė asgjė Barcelonės nė kampionat. Unė kam pėrfunduar vetėm njė herė i dyti, nė sezonin tim tė tretė me Chelsean, dhe nėse ndodh kjo atėherė nuk ka asgjė tė keqe”, ka thėnė Mourinho pėr Marca.

kaka
08-02-11, 18:31
Mbrojtėsi brazilian Dani Alves thotė se prioritet pėr tė ėshtė qėndrimi te Barcelona, dhe shton se do tė bėjė gjithēka qė ėshtė e mundur pėr tė vazhduar kontratėn me Blaugranėt.
Kontrata aktuale e Alves skadon nė vitin 2012, ashtu qė bisedimet me klubin pėr vazhdimin e kontratės kanė filluar mė herėt.
Mirėpo, tė dyja palėt kanė vėshtirėsi pėr tė arritur nė njė pikė tė pėrbashkėt sa u pėrket ēėshtjeve ekonomike, ndėrkohė qė spekulohet se Chelsea dhe Manchester City janė tė gatshėm qė ta transferojnė brazilianin.
“Jam duke pėrjetuar momente tė cilat asnjėherė mė parė nuk i kam parė dhe ky klub tashmė ėshtė nė zemrėn time”.
“Klubi e di se unė preferoj tė qėndroj te Barca. Prandaj do tė luftoj me gjithė fuqinė time qė tė qėndroj kėtu, sepse Barca ėshtė ėndrra ime”, ka thėnė Alves nė emisioni el Marcador nė Barca TV.

kaka
08-02-11, 18:31
Trajneri i Romės, Claudio Ranieri, ka thėnė se Scudetto mund tė jetė e paarritshme pėr ta pas disfatės 5-3 nga Interi.
Sipas Ranierit, Roma ka qenė nė garė pėr Scudetton, por humbja e mbrėmshme nga Interi i zbret Gallorossėt nė pozitėn e shtatė me 10 pikė prapa liderit, Milanit, megjithėse me njė ndeshje mė pak.
“Ne jemi tė detyruar tė ndjekim tash dhe nuk do jetė lehtė. Sidoqoftė, ne gjithmonė duhet tė japim maksimumin deri nė fishkėllimėn e fundit”, ka thėnė Ranieri.

kaka
08-02-11, 18:31
Menaxheri i Chelseat, Carlo Ancelotti, pranon se Liverpooli tash ėshtė kandidat pėr tė pėrfunduar nė top katėrsh.
Ka shumė shanse qė ekipi i ri i Fernando Torres tė mund tė shkelmohet jashtė top katėrshit nga ish-klubi i tij. Tė Kuqtė tash janė nė pozitėn e gjashtė me vetėm gjashtė pikė prapa Tottenham dhe Chelsea, por me njė ndeshje mė shumė.
“Liverpooli ka luajtur shumė mirė, me njė fuqi, lojė dhe qasje fantastike. Dukshėm ata mund tė rikthehet nė garė pėr pozitėn e katėrt”, ka thėnė Ancelotti.

kaka
08-02-11, 18:31
Menaxheri i Milanit, Massimilliano Allegri, mohon se Milani kishte ndjerė presionin e ndjekėsve tė tabelės, Napolit dhe Interit, gjatė barazimit ndaj Genoas.
Napoli ka ruajtur pozitėn e dytė dhe tashmė ėshtė vetėm tre pikė prapa Milanit, ndėrsa me fitoren ndaj Romės, Interi i afrohet nė pesė pikė liderit por me edhe njė ndeshje mė pak tė zhvilluar.
“Ne nuk ndjejmė presionin nga ndjekėsit. Edhe pse nė fillim tė sezonit Napioli mund tė ishte parė si befasi, ata tash janė njė realitet nė Serie A. Ata nuk janė tė obliguar ta fitojnė Scudetton, andaj mund tė luajnė me mendje tė qetė”, ka thėnė Allegri.

kaka
09-02-11, 12:15
Menaxheri gjeneral i Real Madridit, Jorge Valdano, i ka ofruar mbėshtetje publike trajnerit Jose Mourinho.
Pas disa javėsh mospajtimesh tė shoqėruara edhe me kritika nė media, Valdano ka deklaruar se Mourinho ėshtė i vetmi trajner i aftė tė triumfojė ndaj rivalit tė hidhur, Barcelonės.
“Ne po luftojmė me ekipin mė tė mirė ndonjėherė tė Barcelonės. Pėr tė menaxhuar kėtė ne kishim nevojė pėr njė trajner si ky qė e kemi sot. Barca ėshtė duke jetuar njė ėndėrr, por Real Madridi dėshiron dhe duhet tė luftojė. Nuk ėshtė nė gjenet tona tė humbim”, ka thėnė Valdano.

kaka
09-02-11, 12:15
Fernando Torres ka pranuar se Liverpooli ėshtė klub mė i madh se Chelsea, por thotė se ėshtė transferuar nė Stamford Bridge, sepse kishte humbur entuziazmin pėr futboll nė Anfield.
Sulmuesi spanjoll ėshtė kritikuar shumė nga tifozėt e Tė Kuqve pas transferimit tė tij te Blutė, mirėpo lojtari thotė se kalimin nė Londėr e ka bėrė pėr shkaqe sportive.
“Liverpooli do tė jetė gjithmonė i veēantė pėr mua”.
“Pėr shkak tė historisė, Liverpooli ėshtė klub mė i madh, por po kalon nėpėr njė moment tė vėshtirė”.
“Paratė nuk ishin tė rėndėsishme- Unė u largova pėr ta pėrmirėsuar zgjuarsinė sportive”, ka thėnė 26-vjeēari pėr radion spanjolle Cadena Ser.

kaka
09-02-11, 12:16
Mesfushori i Parmės, Francesco Valiani, beson se skuadra e tij mund ta mposhtė Milanin nė pėrballjen e tė shtunės nė San Siro.
“Ne luajmė kundėr liderit tė kampionatit tė shtunėn nė San Siro, dhe padyshim qė do tė jetė njė ndeshje e vėshtirė”.
“Takimi kundėr tyre nė Parma na ka shėrbyer si mėsim. Njė ekip si i yni nuk duhet tė mbrohet kundėr Milanit, sepse ata edhe nėse nuk afrohen te goli, ata mund tė shėnojnė nga ēdo pozitė, gjė qė ndodhi me Andrea Pirlon”.
“Sidoqoftė ne mund tė fitojmė nė San Siro. Mė ka ndodhur mua (me Bolognan nė vitin 2008). Ne duhet tė rrėmbejmė pikė nga vende tė vėshtira”, ka thėnė Valiani pėr faqen zyrtare tė Parmės.

kaka
09-02-11, 12:16
Mbrojtėsi i Chelseat, Ashley Cole, ėshtė shprehur se ėshtė i privilegjuar dhe krenar qė ėshtė shpallur lojtari mė i mirė i Anglisė nga tifozėt.
30-vjeēari doli para Steven Gerrardit dhe Adam Johnsonit duke u votuar mė i miri falė formės sė qėndrueshme gjatė vitit tė kaluar me fanellėn e Tre Luanėve.
“Fitimi i ēmimit ėshtė ndjenjė e shkėlqyer. Erdhi si njė befasi e madhe pėr mua. Asnjėherė nuk kam menduar se do ta fitoj kėtė ēmim duke llogaritur nė tė gjithė lojtarėt tjerė qė konkurrojnė. Asnjėherė nuk kam menduar se do tė jem unė”.
“Mirėpo, jam shumė i privilegjuar dhe krenar dhe falėnderues ndaj tifozėve. Kam pasur momente tė vėshtira, por tash mendoj se e kam fituar vlerėsimin e tyre dhe jam shumė i lumtur”, ka thėnė Cole pėr FATV.

kaka
09-02-11, 12:16
Sulmuesi i Barcelonės, David Villa, ka paralajmėruar bashkėlojtarėt qė tė kenė kujdes nga Arsenali nė pėrballjen e Ligės sė Kampionėve nė javėn e ardhshme.
Dy skuadrat u takuan edhe nė ēerekfinalen e vitit tė kaluar, ndėrsa Barca fitoi me rezultat tė pėrgjithshėm prej 6-3, mirėpo Villa thotė se skuadra angleze nuk duhet nėnvleftėsuar.
“Jemi tė bindur se nėse luajmė mirė do tė vazhdojmė tutje, por nuk do tė jetė lehtė, sepse ėshtė njė skuadėr e mirė me lojtarė tė shkėlqyer. Jam i sigurt se do tė na i vėshtirėsojnė gjėrat”.
“Kur luan ndaj njė skuadre tė kalibrit tė Arsenalit, duhet tė kesh kujdes nga tė gjithė lojtarėt, por nė veēanti duhet ta ndalim Cescun, i cili ėshtė lojtari i tyre mė i mirė dhe pika kryesore referuese”, ka thėnė spanjolli.

kaka
09-02-11, 12:16
Mbrojtėsi i Milanit, Alessandro Nesta, ėshtė kthyer nė stėrvitje, qė pas lėndimit qė pėsoi mė 23 janar kundėr Cesenas.
Rossonerėt po pėrgatiten pėr pėrballjen e tė shtunės ndaj Parmės, ndėrsa 34-vjeēari bėri njė sesion tė plotė stėrvitor tė martėn.
Nėse gjerat shkojnė mirė, Nesta do tė luajė nė ndeshjen e parė tė 1/8 sė finales tė Ligės sė Kampionėve kundėr Tottenham Hotspur.

kaka
09-02-11, 12:16
Mbrojtėsi i Napolit, Hugo Campagnaro, ka heshtur fjalėt qė thonė se napolitanėt mund ta fitojnė Scudetton kėtė sezon, pėrkundėr pozitės sė mirė qė kanė nė Kampionatin italian.
Napoli mban pozitėn e dytė nė tabelėn e Serie A, me vetėm tre pikė prapa liderit Milan, por Campagnaro thotė se skuadra e tij vetėm mund tė ėndėrrojė pėr titullin.
“Scudetto? Mund tė ėndėrrojmė, por ėshtė shumė vėshtirė. Ka skuadra mė kompakte se ne”, ka thėnė Campagnaro pėr Radio Marte.
‘Tė kaltrit’ nė fundjavė do tė zhvillojnė njė ndeshje tė vėshtirė nė Stadio Olimpico kundėr Romės, kur dihet se Giallorossėt vijnė nga rezultate tė dobėta kundėr Brescias dhe Interit.

kaka
09-02-11, 12:16
Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, ėshtė pajtuar pėr zgjatjen e kontratės edhe pėr njė vit, ashtu qė do t’i drejtojė Blaugranėt deri nė fund tė sezonit 2011/2012.
Klubi katalunas tė martėn mbrėma ka konfirmuar pėrmes faqes zyrtare se ėshtė arritur marrėveshja, e cila do tė nėnshkruhet nė ditėt nė vijim.
“Klubi futbollistik i Barcelonės njofton se ka arritur marrėveshje me Josep Guardiolan pėr rinovimin e kontratės sė tij me klubin edhe pėr njė sezon, deri mė 30 qershor 2012”, shkruan nė komunikatėn e lėshuar nga Barca.

kaka
09-02-11, 12:17
Mesfushori i Chelseat, Frank Lampard, ka deklaruar se tė qenit kapiten i Anglisė ėshtė njė nga momentet mė krenare tė karrierės sė tij.
Tė mėrkurėn mbrėma Tre Luanėt do tė zhvillojnė njė ndeshje miqėsore kundėr Danimarkės, ndėrsa pas lėndimeve tė Rio Ferdinand dhe Steven Gerrard, trajneri i Anglisė, Fabio Capello, konfirmoi se Lampard do tė jetė kapiten i pėrfaqėsueses sė tij, ndėrsa kjo ėshtė hera e parė nė karrierėn e mesfushorit.
“Jam shumė krenar. Jam nė pėrfaqėsuese qe njė kohė tė gjatė dhe ndihem si njė nga tė vjetrit nė skuadėr”.
“Kam pritur me durim dhe do tė jetė njė nga momentet mė krenare tė karrierės sime qė tė udhėheq djemtė”, u ka thėnė Lampard gazetarėve.

kaka
09-02-11, 12:17
Sensacioni i ri argjentinas Juan Iturbe ka joshur interesimin e liderit tė Ligės Premier, Manchester United.
Muajin e kaluar Iturbe u pajtua qė ti bashkėngjitej Portos dhe tė transferohej nė Evropė kur tė mbushė 18 vjet, mirėpo tė martėn ėshtė raportuar se Manchester Unitedi ėshtė i gatshėm ‘ta kidnapojė’ kėtė marrėveshje dhe tė transferojė lojtarin.
Interesimi i skuadrave pėr shėrbimet e 17-vjeēart ėshtė rritur kėto ditė, pasi ai ka shėnuar gola tė rėndėsishėm kundėr Brazilit dhe Kilit nė Kampionatin jugamerikan U-20.

kaka
09-02-11, 12:20
Kombėtarja spanjolle e futbollit dhe tenisti Rafael Nadal fituan ēmimet Laureus tė skuadrės dhe invididit mė tė mirė tė sportit nė vitin 2010.

Ēmimet u dorėzuan nė njė ceremoni madhėshtore gjatė pasdites nė hotelin Emirates tė Abu Dhabi-t. Kombėtarja nuk mundi tė udhėtonte tė tėrhiqte ēmimin, pasi ėshtė grumbulluar pėr ndeshjen miqėsore.

Megjithatė, Rafael Nadal ishte i pranishėm dhe morri personalisht ēmimin, i shoqėruar nga e fejuara dhe prindėrit e tij.

Nė eveniment, pėrveē aktorit Kevin Spacey, ishin tė pranishėm yje tė vjetėr tė futbollit si Figo, McManamann, Cannavaro, Helguera, Sanchis, De Boer, Baia, Nakata. Mes aktorėve shkėlqente Elsa Petaky dhe Morgan Freeman.

Nė ēmimin e dhėnė nga academia “Laureus”, Spanja mposhti skuadrėn e regbisė sė Zelandės sė Re, skuadrės europiane qė fitoi Ryder Cup, Interin e Milanos, Los Angelos Lakers, kampionė tė NBA-sė dhe Red Bullin, kampion nė Formulėn 1.

Nga ana e tij, numri njė i tenisit mashkullor nė botė, mposhti Kobe Bryant, Andres Iniesta, Lionel Messi, Manny Pacquiao (boks) dhe Sebastian Vettel-in, midis individėve mė tė mirė.

kaka
09-02-11, 12:21
Piloti i Renosė nė Formula 1, Robert Kubica, ka rifituar ndienjat, ndėrsa ka nisur riaftėsimin nga operacioni prej shtatė orėsh.

Ai rrezikoi jetėn njė ditė mė parė nė njė aksident tė dhunshėm me njė makinė reli, nė Itali. 26-vjeēari ka pėsuar fraktura tė shumta dhe ende nuk dihet nėse do tė rifitojė kontrollin e plotė tė dorės sė tij tė djathtė.

Nė gjendjen aktuale, nuk dihet nėse polaku do tė rikthehet tė garojė, por ėshtė e sigurt qėndrimi i tij njė vit larg kompeticionit. Pėr mjekėt, fakti qė Kubica hapi sytė dhe dha shenja se kuptonte ku ndodhej, ėshtė njė lajm i shkėlqyer.

”Sipas mjekėve, ky ėshtė njė hap shumė i rėndėsishėm pėrpara”, deklaroi agjenti i pilotit tė Formulės 1, Daniele Morelli. Ndėrkohė, nė njė komunikatė tė Renosė, mėsohet se ka lėvizur edhe gishtėrinjtė, ndėrsa u lejua tė vizitohej prej familjes.

”Pėr tė shmangur dhembjet dhe ēdo stres fizik, Roberti do tė vazhdojė tė jetė nėn efektin e qetėsuesve nė 24 orėt nė vazhdim”, vazhdoi agjenti.

”Ndėrkohė, mjekėt do tė vendosin se si do tė trajtojnė frakturat nė bėrryl dhe shpatullėn e tij. Atij mund t’i duhet t’i nėnshtrohet njė operacioni tjetėr, por pas disa ditėsh hapėsire”.

kaka
09-02-11, 12:21
Dede: Krenar pėr punėn time tek Tirana
08/02/2011 00:00

Dede: Krenar pėr punėn time tek Tirana
I ftuar nė emisionin sportiv “Procesi Sportiv”, ish-trajneri i Tiranės, Nevil Dede, i shkarkuar pas barazimit pa gola me Besėn, foli pėr pėrshtypjet e tij nė krye tė skuadrės bardheblu.

Dede tha se ndjehej krenar pėr punėn e bėrė nė krye tė pankinės sė Tiranės dhe se shkarkimi i tij ishte i padrejtė.

“Jam krenar pėr ata futbollistė dhe vazhdoj tė jem krenar. Largohem me pėrshtypjet mė tė mira nga Tirana”, tha Dede.

Ish-trajneri bardheblu u shkarkua pėr rezultate tė dobta pas disa barazimeve radhazi tė skuadrės sė Tiranės, ku i fundit ishte ndaj Besės 0-0.

kaka
09-02-11, 12:21
“Bebet” yje tė ardhshme nė Serisė A
08/02/2011 10:30

“Bebet” yje tė ardhshme nė Serisė A
Merkato e janarit nė Serinė A ishte e mbushur me shumė marrėveshje, tė realizuara apo jo. E ndėrsa disa skuadra preferuan tė shpenzonin miliona pėr lojtarėt e mėdhenj, tė tjera zgjodhėn tė investonin me mė shumė menēuari nė yjet e sė ardhmes.

”La Gazzetta dello Sport” publikoi sot njė listė tė tė rinjve qė konsiderohen si blerjet mė tė mira, tė atyre emrave qė pritet tė jenė nė qendėr tė vėmendjes nė tė ardhmen.

Acerbi – 22-vjeēari do tė zėvendėsojė Ranocchia-n nė formacionin titullar tė Genoa-s dhe konsiderohet gjerėsisht si mbrojtėsi i ri mė i talentuar italian. Shumė shpejt do tė jetė nė qendėr tė vėmendjes sė tė mėdhenjve, ndėrsa nė gjysmėn e parė tė sezonit ishte njė pikė referimi tek Reggina nė Serinė B.

Birsa – Genoa pagoi 4 milion euro pėr tė blerė nga Auxerre mesfushorin mėngjėrash me tipare sulmuese. 24-vjeēari konsiderohej si njėri prej mė tė mirėve nė Francė nė rolin e tij. Megjithatė, ai do tė mbėrrijė vetėm nė verė, pasi Auxerre ėshtė e pėrfshirė nė luftėn pėr mbijetesė.

Castaignos – Sulmuesi 18-vjeēar dallohet veēanėrisht pėr fuqinė e tij tė jashtėzakonshme fizike. Njė “fenomen” i futbollit holandez dhe pasardhės i Balotelli-t tek Interi, Moratti mund tė krenohet pėr njė prej goditjeve mė tė mira tė jetės sė tij si president, pasi shpenzoi vetėm 3 milion euro.

Danilo – Braziliani 26-vjeēar i Udinese-s zotėron aftėsi tė shkėlqyera fizike dhe teknike. Me vetėm dy milion euro tė shpenzuara, skuadra nga Friuli tregon edhe njė herė mė shumė njė nuhatje tė jashtėzakonshme pėr talentet.

Dede – Qendėrsulmuesi i ri mė i mirė brazilian, sė bashku me Miranda-n e San Paolos, u shndėrrua nė shpresėn e sė ardhmes pėr sulmin e Genoas, pasi u sigurua pėr 5 milion euro nga Vasco de Gama.

Fernandez – Napoli shpejtoi pėr tė siguruar kartonin e tij qė nė mesin e dhjetorit, sa pa nisur konkurrenca. Me tre milion euro, napolitanėt duket se kanė bėrė njė investim tė shkėlqyer pėr 21-vjeēarin, i cili qė tani ėshtė nė listėn e kombėtares argjentinase.

Matavz – Ende nuk ka mbėrritur firma, por Napoli pritet tė mbyllė marrėveshjen me Groningenin mbi bazėn e shtatė milion eurove shumė herėt. Slloveni 21-vjeēar ka shėnuar gjashtė gola nė katėr ndeshjet e fundit tė kampionatit holandez dhe nga cilėsitė ngjan shumė me Cavani-n.

Milanovic – Mbrojtėsi sėrb i Lokomotivės sė Moskės iu kėshillua Juventusit prej mesfushorit Krasic, por bardhezinjtė vendosėn tė mos lėviznin pėr tė. 19-vjeēari kaloi nė janar me parametra zero tek Palermo dhe I ka tė gjitha mundėsitė qė ta bėjė Juven ta qajė pėr shumė kohė.

kaka
09-02-11, 12:22
Moratti: Sa i bukur roli i ndjekėses
08/02/2011 10:45

Moratti: Sa i bukur roli i ndjekėses
Pas fitotes 5-3 ndaj Romės, presidenti i Interit, Massimo Moratti, deklaroi se e ndien veten shumė mirė nė rolin e ndjekėsve tė Milanit, ndėrsa komentoi edhe pėrballjen e javės sė ardhshme me Juventusin nė Torino.

Roma – “Ishte njė ndeshje argėtuese dhe shumė e bukur. Mendoj qė tifozėt u ndienė tė kėnaqur. Vuajtėn pak nė fund, por kėto gjėra ndodhin nė futboll”.

Pėrmbysja – “Kam njė ndjesi se pėr tifozėt fakti qė jemi nė rolin e ndjekėsve ėshtė mė argėtues se sa kur kryesonim bindshėm. Megjithatė, mė vjen keq pėr fillimin e dobėt, sepse ndryshe ky kampionat nuk do tė ishte kaq i hapur”.

Juventusi – “Ndeshja me ta ėshtė gjithmonė e rėndėsishme dhe e vėshtirė, ndėrsa tensioni do tė jetė i lartė. E rėndėsishme ėshtė qė tė ruajmė qetėsinė. A ėshtė ende derbi i Italisė pas Calciopoli-t? Kėshtu ka qenė gjithmonė dhe kėshtu do tė vazhdojė tė mbetet”.

Leonardo – “Mendoj se tė gjithė kemi mbetur tė befasuar pozitivisht nga impakti i mrekullueshėm qė ka patur Leonardo si trajner i ri. A ėshtė ky momenti vendimtar i sezonit? E dėgjoj kėtė ēdo muaj, e rėndėsishme tani ėshtė tė pėrqendrohemi nė objektivat tanė dhe tė mos humbim pikė, sepse bėhet gjithmonė e mė e vėshtirė t’i rikuperosh”.

kaka
09-02-11, 12:22
NBA, poshtė e mė poshtė Cleveland-i
08/02/2011 11:00

NBA, poshtė e mė poshtė Cleveland-i
Cleveland Cavaliers humbėn ndeshjen e tyre tė 25-tė radhazi nė NBA, duke pėrkeqėsuar gjithmonė e mė shumė rekordin e tyre negativ.

Largimi i LeBron James nė fillimit tė sezonit duket se ka shokuar tėrėsisht skuadrėn, e cila nuk ka mundur tė ngrihet kurrė nė nivelin e duhur gjatė kėtij kampionati.
I vetmi lajm i mirė pėr tifozėt e Cleveland-it ėshtė fakti qė ata dyluftuan denjėsisht pėrballė Dallas-it, duke humbur me vetėm tre pikė, me rezultatin 99-96, nė ndeshjen e zhvilluar mbrėmė nė Dallas.

Cavs-at arritėn tė barazonin rezultatin 79-79 dhjetė minuta nga fundi, por njė humbje topi dhe njė trepikėsh nė fundin e takimit, bėnė diferencėn nė favorin e Mavericks-ave.

kaka
09-02-11, 12:22
Pastore-Neymar pėr Juven e sė ardhmes
08/02/2011 12:40

Pastore-Neymar pėr Juven e sė ardhmes
Pavarėsisht se ėshtė jashtė luftės pėr tituj nė kėtė sezon dhe edhe kualifikimi nė Champions duket shumė i vėshtirė, Juventusi bėn plane ambicioze pėr tė ardhmen.

Drejtori i pėrgjithshėm sportiv, Beppe Marotta, ėshtė duke planifikuar tė bėjė shpenzime tė mėdha nė merkato, edhe sepse njė pjesė e kėsaj shume do tė nxirren nga pėrfitimet ekstra qė do tė krijojė stadiumi i ri, ku klubi do tė fillojė tė luajė duke nisur nga sezoni i ardhshėm.

Ėndrrat e bardhezinjve mbeten dy, Javier Pastore dhe Neymar, 22 dhe 18 vjeē. I pari ėshtė “diamanti” i vėrtetė i Palermos dhe shuma qė kėrkohet pėr shitjen e argjentinasit ėshtė astronomike, por torinezėt mund tė joshin klubin siēilian me pėrfshirje tė lojtarėve tė tjerė nė marrėveshje, pėrveē ofertės ekonomike.

Pėrsa i pėrket Neymar-it, i konsideruar si sulmuesi i ri mė i talentuar nė Brazil, Sao Paulo pretendon 30 milion euro, shifėr qė Marotta do tė pėrpiqet tė ulė nėpėrmjet bisedimeve dhe klauzolave pėr pagesat nė bazė tė rendimentit.

Nė merkaton e tė rinjve, Juventusi ėshtė duke vėzhguar me vėmendjen edhe 18-vjeēarė tė tjerė, si braziliani Casimiro dhe argjentinasi Cirigliano. E sigurt mbėrritja nė sezonin e ardhshėm e 16-vjeēarit Lucas Piazon.

Problemet e mėdha nė krahun e djathtė tė mbrojtjes, ku Grygera dhe Motta nuk kanė ofruar asnjėherė njė nivel tė pranueshėm nė kėtė sezon, pritet tė mbulohen nėpėrmjet blerjes sė gjermanit 23-vjeēar, Andreas Beck, aktualisht tek Hoffenheimi.

Duke qėndruar tek Bundesliga, nė qendėr tė vėmendjes sė klubi ėshtė vendosur edhe 19-vjeēari i talentuar i Borussia Monchengladbach, antar i kombėtares gjermane U-21.

Pėrsa i pėrket krahut tė majtė, ėndrra kryesore mbetet ylli brazilian i Lyonit, Fernandez Bastos, 27-vjeēar. Shpenzimeve kolosale nė merkaton e ardhshme do t’i shtohen edhe pagesat e 10,5 milion eurove pėr Quagliarella-n, 7,5 milionėve pėr Aquilani-n dhe 15,5 milion eurot qė kushtoi Matri.

kaka
09-02-11, 12:23
Messi: Maradona, futbollisti mė i mirė
08/02/2011 19:00

Messi: Maradona, futbollisti mė i mirė
Lionel Messi foli pėr mediat nė Gjenevė nė prag tė takimit qė Argjentina do tė luajė ndaj Portugalisė ditėn e nesėrme dhe pati fjalė tė mira pėr ish-trajnerin e bardhekaltėrve, Diego Armando Maradona.

“Futbollisti mė i mirė i tė gjitha kohėrave ėshtė Maradona. E kam thėnė mė parė dhe vazhdoj ta them. Maradona i ka dhėnė shumė Argjentinės”, u shpreh ylli i Barcelonės.

Messi thekson se ende ka tė njėjtėn ambicie kur luan futboll siē e kishte kur ishte fėmijė: “Unė jam i lumtur kur luaj sepse e dashuroj futbollin dhe gjithmonė do e dua kėtė lojė.”

Nė lidhje me duelin qė nesėr do tė ketė me Cristiano Ronaldo, Messi uli entuziazmin: “Nuk dua t’i dėrgoj asnjė mesazh Cristianos sepse ndeshja e nesėrme ėshtė thjesht njė miqėsore. Uroj vetėm qė publiku tė mbetet i kėnaqur.”

kaka
09-02-11, 12:23
Blanc: Brazili, mė lart se Franca
08/02/2011 19:20

Blanc: Brazili, mė lart se Franca
Trajneri i kombėtares franceze tė futbollit, Laurent Blanc, pranoi se Franca dhe kundėrshtari i saj nė miqėsoren e nesėrme, Brazili, janė dy ekipe nė ndėrtim e sipėr, por qė amerikano-jugorėt janė njė shkallė mė lart.

“Brazili ėshtė nė rikonstruksion, por kanė disa nga lojtarėt mė tė mitė tė botės. Nuk do tė jenė Kaka’ dhe Ronaldinho por tė paktėn 15 lojtarė janė shumė tė njohur dhe luajnė nė klube tė mėdha europiane. Brazili nxjerr gjithmonė breza tė mrekullueshėm futbollistėsh”, u shpreh Blanc nė konferencėn e shtypit pėrpara ndeshjes.

“Ndeshja e nesėrme na ndihmon pėr tu pėrgatitur pėr eliminatoret e “Euro 2012”. Objektivi ynė ėshtė kualifikimi nė Europian dhe jo fitorja me patjetėr e ndeshjes sė nesėrme”, pėrfundoi Laurent Blanc.

kaka
09-02-11, 12:23
Lampard, kapiten ndaj Danimarkės
08/02/2011 19:35

Lampard, kapiten ndaj Danimarkės
Mesfushori i Chelsea, Frank Lampard, do tė jetė kapiteni i kombėtares angleze nė ndeshjen e nesėrme miqėsore qė Anglia do tė luajė ndaj Danimarkės nė Kopenhagen.

Lajmin e bėri tė ditur trajneri i “Tre Luanėve”, Fabio Capello.

Lampard, i cili do tė luajė ndeshjen e tij tė 84-t me Anglinė, do tė mbajė shiritin pėr shkak tė mungesės sė kapitenit Rio Ferdinand dhe zėvendėskapitenit Steven Gerrard.

“Jam shumė krenar qė do tė jem kapiteni i Anglisė. Jam veteran nė kombėtare dhe ndeshja e nesėrme do tė jetė njė nga momentet mė tė bukura tė karrierės sime”, tha Lampard.

“Do tė mundohem tė luaj ashtu si tek Chelsea. Nuk do tė ndryshoj pėr faktin se do tė jem kapiten. Dua tė jem njė shembull dhe njė ndikim i mirė pėr shokėt e ekipit”, u shpreh lojtari i Chelsea.

kaka
09-02-11, 12:24
Zidane: Shumė para pėr tė mbėshtetur Katarin
09/02/2011 12:50

Zidane: Shumė para pėr tė mbėshtetur Katarin
Ish-futbollisti Zinedine Zidane pranoi se ka “fituar shumė para” pėr tė mbėshtetur kandidaturėn e Katarit pėr botėrorin e vitit 2022.

Francezi deklaroi nė njė intervistė pėr ‘L’Equipe’ se kėto para do tė shkojnė pėr projekte bamirėsie.

“Nė media ėshtė folur pėr 10, 11, 12 apo 13 milionė euro. Do tė jem i sinqertė: kjo ėshtė njė ēmenduri! Shifra qė kam marrė unė nuk ėshtė as sa ēereku i asaj qė flitet”, tha ish-mesfushori i Real Madrid.

Zidane nuk deklaroi shifrėn e saktė pėr shkak tė njė “klauzole konfidencialiteti” qė ka nėnshkruar nė kontratėn me Katarin, por tha qė bėhet fjalė pėr “shumė para”.

“Nuk e bėra pėr para. Shuma do tė shkojė pėr qėllime bamirėsie. Gjithashtu kisha njė borxh ndaj Katarit sepse kisha refuzuar njė ēek tė bardhė pėr tė mbyllur karrierėn atje dhe e refuzova. Doja t’i ndihmoja pėr tė zhvilluar sportin”, deklaroi Zidane.

kaka
09-02-11, 12:24
Kuzhe: Pesimist pėr “Euro 2012”
08/02/2011 15:40

Kuzhe: Pesimist pėr “Euro 2012”
Para ndeshjes miqėsore me Slloveninė, trajneri i kombėtares shqiptare Josip Kuzhe ka theksuar se pėr momentin ėshtė shumė e vėshtirė tė mendosh kualifikimin e kuqezinjve nė “Euro 2012”.

“Qėllimi ynė ėshtė loja dhe rezultatet e mira. Ajo qė mund tė them pėr momentin ėshtė tė luajmė fort pėrballė Bjellorusisė dhe mė pas duhet tė shohim hap pas hapi. Ėshtė shumė e vėshtirė tė flas tani pėr tė ardhmen. Selektimi i lojtarėve ėshtė gjithmonė njė pikėpyetje pėr mua, por unė kam vendosur qė kėta futbollistė tė grumbulluar janė pėr 2 vitet e ardhshme, perfshi kėtu Lalėn, Skelėn, Duron dhe Bogdanin. Do tė ndjek kėtė rrugė deri nė fund tė kėtyre kualifikimeve, pas kėsaj ėshtė kohė e re, periudhė e re, objektiva tė reja dhe grumbullime tė reja” theksoi trajneri I pėrfaqėsueses, Josip Kuzhe.

Nė konferencėn pėr shtyp para ndeshjes sė nesėrme miqėsore ndaj Sllovenisė folėn gjithashtu Altin Lala dhe Lorik Cana, respektivisht kapiteni dhe zėvendėskapiteni i kombėtares sė futbollit.

“S’kemi ēfarė bėjmė ndaj biologjisė. Pėr mua, ky do jetė edicioni i fundit me Kombėtaren”, u shpreh 35-vjeēari.


“Jemi nė rritje. Lojtarėt kanė kohė qė luajnė bashkė. Kemi lojtarė qė luajnė nė kampionate tė forta dhe qė luajnė rregullisht. Kjo gjė do tė na ndihmojė”, deklaroi Cana.

Miqėsorja me Slloveninė do tė luhet tė mėrkurėn nė 20:00 nė stadiumin kombėtar Qemal Stafa, ndeshje qė do tė paraprijė sfidėn me Bjellorusinė mė 26 mars, e vlefshme pėr kualifikueset e “Euro 2012”.

kaka
09-02-11, 12:24
Ibra: Milan, jam i lodhur
09/02/2011 11:15

Ibra: Milan, jam i lodhur
Nga grumbullimi i kombėtares suedeze, Zlatan Ibrahimovic lėshon alarmin: “Jam shumė i lodhur!”

Sulmuesi i Milan pranon se nė dy ndeshjet e fundit nuk ka dhėnė maksimumin dhe pohon se nuk ėshtė i vetmi nė skuadėr qė nuk ėshtė nė formė.

“Jemi shumė lojtarė qė jemi tė lodhur. Kemi pasur shumė dėmtime dhe na ėshtė dashur tė luajmė shumė. Pėr kėtė paguhemi dhe duhet tė fillojmė tė fitojmė”, deklaroi Ibrahimovic.

Suedezi foli edhe pėr kampionatin italian: “Milan, Inter dhe Roma janė favoritet, por edhe Juventus, Napoli dhe Lazio po luftojnė shumė.”

ardilux
13-02-11, 01:57
111

kaka
07-03-11, 18:09
Juve-Milan, sfida e dy realiteteve tė kundėrta
05/03/2011 12:15

Juve-Milan, sfida e dy realiteteve tė kundėrta
Juventus dhe Milani do tė luajnė sot nė “Olimpico” nė njė ndeshje qė mund tė pėrcaktojė fatet e sezonit.

Megjithatė, gjendjet nė tė cilėn skuadrat do tė pėrballen janė diametralisht tė kundėrta. Juventusi ka nisur tė mendojė qė tani pėr sezonin e ardhshėm, aq sa grupe tifozėsh bėnė thirrje pėr njė tolerim ndaj kuqezinjve, nė mėnyrė qė Interi tė mos fitojė pėrsėri titullin.

Nga ana tjetėr, kuqezinjtė duken nė formė tė shkėlqyer, janė tė parėt nė klasifikim dhe njė fitore nė Torino do tė pėrbėnte njė hap shumė tė rėndėsishėm drejt titullit kampion.

Nė prag tė sfidės, Gattuso deklaroi se pėrkrah njė nismė ligjore tė juventinėve pėr kthimin e dy titujve tė humbur pas ēėshtjes “Calciopoli”, ndėrsa drejtuesit e bardhezinjve do tė mendojnė se si Cassano mund tė ishte fanellėn e tyre, kur ta shohin sot nė stol.

Sipas “Corriere dello Sport”, barezi ishte shumė pranė Juves nė merkaton e dimrit, por pavendosmėria e drejtuesve bėri qė ai tė nėnshkruante me Milanin. FantAntonio ishte mė parė pranė Juventusit edhe nė vitin 2001, por atėherė nėna e tij e bindi qė tė refuzonte ofertėn.

Megjithatė, Antonio nuk do tė jetė nė fushė qė prej minutės sė parė. Allegri preferon tė aktivizojė Paton, i cili nė ndeshjet e fundit ka treguar se zotėron njė formė tė shkėlqyer. Edhe Flamini nė stol, titullar Boatengu.

Formacioni i pritshėm i Juventus-Milan, sot ora 20:45
Juventus (4-4-2): Buffon; Sorensen, Chiellini, Barzagli, Traorč; Krasic, Melo, Marchisio, Martinez; Matri, Toni. Tr. Del Neri
Milan (4-3-1-2): Abbiati; Abate, Nesta, T. Silva, Jankulovski; Gattuso, Van Bommel, Boateng; Robinho; Pato, Ibrahimovic. Tr. Allegri

kaka
07-03-11, 18:09
Allegri: Kujdes nga “bisha e plagosur”
05/03/2011 12:40

Allegri: Kujdes nga “bisha e plagosur”
Trajneri i Milanit, Massimiliano Allegri, nuk beson se do tė gjejė nė fushė njė Juventus nė krizė, pavarėsisht se bardhezinjtė vijnė nga dy humbje, me Lecce dhe Bologna.

”Jemi 11 ndeshje nga fundi i sezonit dhe ēdo ndeshje ėshtė shumė e rėndėsishme, por kjo me Juven ėshtė njė sfidė kyēe, pasi ne duam t’i afrohemi titullit, ndėrsa ata tė afrohen me zonėn Champions”, thotė trajneri i kryesyesve tė Serisė A.

”Do tė pėrballemi me njė skuadėr shumė tė fortė fizikisht, me karakter dhe qė ėshtė shumė e rrezikshme nė goditjet standarte. Juventusin nė kėtė moment do t’a klasifikoja me njė “bishė tė plagosur”, prandaj duhet tė tregohemi shumė tė kujdesshėm.

Kam tė qartė qė Juventusi do tė jetė shumė luftarak nė fushė dhe aspak i dorėzuar. Duhet tė jemi nė lartėsinė e duhur, por kam besim se do tė jemi, pasi skuadra ėshtė nė formė tė mirė dhe udhėtojmė nė Torino pėr tė arritur fitoren”.

Me Benitezin qė u largua nė dhjetor, Ranierin nė shkurt dhe Del Nerin pranė shkarkimit, Allegri ėshtė i vetmi midis pretendenteve pėr titull qė nuk ėshtė diskutuar asnjėherė nė kėtė sezon.

”Fati im i madh ėshtė qė klubi bėri njė fushatė tė shkėlqyer blerjesh, ndėrsa kampionėt e mėdhenj brenda skuadrės ishin tė gjithė tė etur pėr sukses”, komentoi livornezi, qė rezervoi njė batutė finale edhe pėr Champions League.

”Mendoj se kemi shanse tė mira pėr tė fituar tė mėrkurėn me Tottenham-in, por do tė mendojmė pėr kėtė vetėm pasi tė kemi mbyllur ndeshjen me Juven”.

kaka
07-03-11, 18:09
10 tė paharrueshmit e klasikes italiane
05/03/2011 13:00

10 tė paharrueshmit e klasikes italiane
Nuk ėshtė asnjėherė e thjeshtė tė bashkosh dy breza bashkė dhe misioni bėhet edhe mė i vėshtirė nėse bėhet fjalė pėr ato breza futbollistėsh qė kanė shkruar historinė e futbollit italian.

Nė prag tė ndeshjes Juventus-Milan, “Corriere della Sera” pėrzgjodhi dhjetė futbollistėt mė tė mirė qė kanė luajtur ndonjėherė nė kėtė klasike, listė ku nuk gjetėn vend emra tė mėdhenj si Roberto Baggio apo Zlatan Ibrahimovic.

5 tė paharrueshmit e Milanit

Franco Baresi – Njė jetė e tėrė si kuqezi dhe shumė ndeshje Juventus-Milan bėnė qė klubi tė hiqte pėrjetėsisht numrin 6 nga qarkullimi. Kolonė e pazėvendėsueshme e mbrojtjes, mbi 20 sezone tek Milani, pėr njė total prej 700 prezencash.

Niels Liedholm – Me Nordhalin, Gren dhe “Baronin”, Milani formoi tė famshmin Gre-No-Li, qė udhėhoqi skuadrėn drejt katėr titujve kampionė.

Gunnar Nordhal – Pesė herė golashėnuesi mė i mirė i Serisė A, suedezi ishte makthi i Juventusit nė pėrballjet e viteve 1940-50.

George Weah – I quajtur ndryshe “Mbreti Xhorxh”, Weah ishte “pantera” qė bėnte bardhezinjtė tė dridheshin nė dekadėn e fundit tė shekullit XX.

Marco Van Basten – Mbase futbollisti mė i kompletuar ndonjėherė nė historinė e Milanit, u detyrua tė tėrhiqej qė 30 vjeē si pasojė e dėmtimeve. Disa prej atyre shqelmave tė ashpra ia “dhuroi” pikėrisht Juventusi.

5 tė paharrueshmit e Juventusit

Giampiero Boniperti – I pėrfshirė nga FIFA si njė prej 125 lojtarėve mė tė mirė tė historisė, Bonipeti ėshtė njė prej figurave mė tė famshme tė Juves. Ai formoi njė treshe magjike me Sivori e Charles, nė gjendje pėr t’u “tallur” edhe me rivalė si Milani.

Michel Platini – Presidenti aktual I UEFA-s, tre herė fitues i Topit tė Artė, udhėhoqi bardhezinjtė nė shumė klasike dhe nė triumfin e Champions League nė vitin 1985.

Omar Sivori – Lojtari qė luante gjithmonė me ēorapet e ulura dhe bluzėn jashtė, ishte makthi i mbrojtjes kuqezi falė aftėsive tė tij dribluese.

Zinedine Zidane – Kur “gjeniu francez” ishte nė fushė, Juventusi dominonte futbollin italian dhe ishte njė “kockė” pothuajse e pathyeshme pėr rivalėt.

Dino Zoff – Legjenda e portės italiane, ishte nė gjendje tė zhvlerėsonte me njė “lehtėsi tallėse” gjuajtjet e kuqezinjve, ndėrsa kontriboi pėr njė prej epokave mė tė ndritura nė historinė e bardhezinjve.

kaka
07-03-11, 18:10
Interi pėrqendrohet tek pista Pepe
05/03/2011 13:30

Interi pėrqendrohet tek pista Pepe
Interi ėshtė i vendosur qė tė pėrforcohet me njė qendėrmbrojtės nė merkaton e verės dhe Pepe ėshtė vendosur nė qendėr tė pretendimeve.

Marrėdhėniet e portugezit me Realin e Madridit janė dėmtuar dhe ai i ka kėrkuar zyrtarisht klubit qė tė largohet.

Zikaltėrit i kanė ofruar agjentit tė lojtarit njė kontratė prej 3,5 milion eurosh nė sezon dhe i kanė bėrė tė qartė se nuk kanė ndėrmend tė hyjnė nė bisedime pėr njė kontratė mė fitimprurėse.

Ndonėse pėr 28-vjeēarin ėshtė i interesuar edhe Manchester City, Pepe duket se do tė favorizonte mė shumė njė kalim pėr nė Itali.

Pėrsa i pėrket vlerės sė transferimit, duket se madrilenėt do tė pretendojnė midis 12-15 milion eurove pėr tė shitur kartonin e lojtarit.

kaka
07-03-11, 18:10
Ferrari ndryshon emrin nė “150° Italia”
05/03/2011 14:00

Ferrari ndryshon emrin nė “150° Italia”
Emri i Ferrarit tė Botėrorit tė kėtij viti ndryshon pėr herėn e tretė brenda pak ditėve, ndėrsa tani makinat e drejtuara nga Alonso dhe Massa do tė quhen F150 gradė.

Mjeti me tė cilin Ferrari do tė tentojė fitimin e titullit nė kėtė vit u prezantua gjatė shkurtit, me emrin F150, pėr tė nderuar 150-vjetorin e bashkimit tė Italisė nė njė shtet tė vetėm.

Menjėherė pas prezanimit, Fordi paraqiti njė ankesė zyrtare, shoqėruar me njė kėrcėnim pėr tė dėrguar ēėshtjen nė gjykatė, pasi edhe njė seri prodhimi kamionēinash e Fordit ka emėrtimin F150.

”Kokėkuqja” lajmėroi ndėrrimin e emrit nė F150 Italia, por Fordi pėrsėri nuk mbeti i kėnaqur nga modifikimi, duke detyruar nė njė “ripagėzim”, kėtė herė me emrin 150° Italia.

Nė komunikatėn e Ferrarit, nuk mungonte ironia ndaj Fordit: “Nė emėrtimin e ri mungon gėrma F, kėshtu qė nuk do tė jetė mė e mundur qė kamionēinat e tyre tė ngatėrrohen me njė makinė tė Formulės 1”.

kaka
07-03-11, 18:10
Superliga, Flamurtari shpartallon Elbasanin
05/03/2011 19:40

Superliga, Flamurtari shpartallon Elbasanin
Flamurtari ka shpartalluar Elbasanin nė ndeshjen e parė tė javės sė 23-tė tė Kategorisė Superiore, duke shėnuar edhe njė rekord sezonal pas asaj fitoreje 8-0.

Vlonjatėt kanė shpėrthyer duke mundur pėr tė dytėn herė Elbasanin me njė goleadė brenda 7 ditėsh. Plot 12 gola tė shėnuar nė 180 minuta ndaj verdhebluve.

Fitore qė e ngjit Flamurtarin nė kuotėn e 52 pikėve, shtatė mė shumė se Skėnderbeu i vendit tė dytė, qė ka njė ndeshje mė pak.

Vlonjatėt s’kishin nė dispozicion tre titullarė si Sakaj, Veliu e Zeqiri pėr shkak se ishin tė pezulluar, por nė dispozicion tė trajnerit Gugash Magani ėshtė rikthyer mesfushori Ahmataj.

Nga katėr gola pėr cdo pjesė ka shėnuar Flamurtari, duke filluar me Progni, Xhafaj, Roshi Grami, ndėrkohė qė nė pjesėn e dytė Grami shėnon golin e dytė personal tė kėtij takimi, dy gola tė tjerė shėnohen nga Plaku, njėri nė mėnyrė spektakolare me roveshatė dhe tjetri me 11 metrėsh, ndėrsa Shehaj nė fund vulos gjithcka me golin e tetė tė takimit.

Nė mbyllje tė kėsaj ndeshjeje ka pasur edhe njė incident mes lojtarėve pėr njė ndėrhyrje tė gabuar, por qė stafi vlonjat ka zgjidhur gjithcka shumė shpejt.

kaka
07-03-11, 18:11
Mourinho: Sulmi? S’kam aspak frikė
05/03/2011 21:15

Mourinho: Sulmi? S’kam aspak frikė
“Nėse ka ndodhur dicka unė nuk e kam vėnė re. Frikė? E nga se duhet tė kem frikė?”.

Janė kėto fjalėt me tė cilat trajneri i Real Madrid, Jose Mourinho ka komentuar zėrat pėr njė agresion ndaj tij qė ka ndodhur javėn e kaluar nė aeroportin e La Coruna.

Tekniku portugez, sipas “Cadena Ser”, i ka shpėtuar njė sulmi nga njė person qė ka tentuar ta godasė me thikė, falė ndėrhyrjes sė njė truprojeje.

Plagosja e truprojės ėshtė konfirmuar nga mourinho, nė vigjilje tė ndeshjes nė transfertė me Santander.

“Dy ditė mė parė mė thanė se njė agjent i sigurisė kishte njė problem nė shpatull, por nuk di gjė tjetėr”, ka thėnė Mourinho.

Duke iu kthyer futbollit, Mou ka konfirmuar planin e rekuperimit tė brazilianit Kaka, duke deklaruar se ai nuk do tė luajė derisa tė kthehet nė formė.

kaka
07-03-11, 18:11
Bundesliga, tjetėr “knockout” pėr Bayern
05/03/2011 21:45

Bundesliga, tjetėr “knockout” pėr Bayern
“Tė mundim Hannover dhe jemi tė tretėt”. Me kėto fjalė Louis van Gaal ishte pėrpjekur tė frymėzonte lojtarėt e tij.

Por Bayern Munchen ka pėsuar humbjen e dytė rresht me rezultatin 3-1 nė kėtė javė tė Bundesliga-s.

Lidhur me disfatėn ka reaguar edhe njė nga drejtuesit e klubit bavarez, Carl Heinz Rummenigge, i cili ėshtė shprehur jo pak i indinjuar.

“Kemi kaluar 8 ditė katastrofike. Duhet tė ndalim rėnien vertikale”, ka deklaruar legjenda e futbollit gjerman.

Ai ka lėnė tė kuptohet se njė nga lėvizjet e ardhshme tė klubit prestigjoz mund tė jetė largimi i trajnerit Van Gaal, gjė qė nga mediat konsiderohet fakt i kryer.

Ndėrkohė, nė ndeshjet e tjera tė javės sė 25-tė spikat fitorja 5-0 e Nurnberg ndaj St. Pauli, si dhe ajo e Monchengladbach, e fundit nė klasifikim, 2–0 ndaj Hoffenheim.

Takimi Eintracht-Caiserslautern u mbyll pa gola, ndėrsa Stuttgart fitoi cekėt, 1-0, ndaj Schalke.

kaka
07-03-11, 18:11
Milan mposht Juventusin
06/03/2011 08:00

Milan mposht Juventusin
Njė gol i Xhenaro Gatuzos nė pjesėn e dytė i ka dhėnė tre pikė shumė tė rėndėsishme Milanit nė pėrballjen me Juventusin nė Olimpiko tė Torinos.

Ka qenė njė pjesė e parė modeste nė lojėn e tė dyja skuadrave qė janė treguar tė kujdesshme si me sulmet nė portat respektive ashtu edhe me mbrojtjen.

Ndryshe ndodh me pjesėn e dytė ku tė dyja skuadrat kėrkuan mė shumė golin, pasi barazimi nuk ndihmonte askėnd. Nga ai qė mė pak pritej, Xhenaro Gatuzo, vjen goli i avantazhit qė mė shumė se njė gjuajtje e mirė e mesfushorit tė Milanit ishte njė gabim i portierit Bufon, por qė gjithsesi njė avantazh e fitore e merituar pėr kuqezinjtė tė cilėt nuk u tėrhoqen aspak.

Tashmė synimi i tyre pėr tė fituar kampionatin bėhet gjithnjė e mė konkret me kalimin e javėve dhe fitorja me Juventusin konfirmon gjendjen shumė tė mirė tė kuqezinjve nė kampionat.

Aktualisht Milani ēon nė 8 pikė avantazhin nga Interi i vendit tė dytė dhe 9 pikė nga Napoli, skuadra tė cilat do tė zhvillojnė sot ndeshjet e tyre.

kaka
07-03-11, 18:12
Barcelona bėn detyrėn
06/03/2011 08:10

Barcelona bėn detyrėn
Barcelona bėn detyrėn pėrballė Saragozės edhe pse me njė rezultat minimal 1-0, por qė gjithsesi ka tė njėjtėn vlerė, atė tė tre pikėve.

Katalanasit edhe pse kėrkojnė me kėmbėngulje golin nė mėnyrėn e tyre e gjejnė atė vetėm nė minutėn e 43-tė tė takimit me Seidu Keita, pas asistit tė tė pėrhershmit Lionel Mesi.

Pjesa e dytė ėshtė e njėjta lojė e katalanasve tė cilėt rrezikojnė, tentojnė e kėrkojnė golin e dytė pėr tė qenė mė tė qetė. Edhe pse nuk e gjejnė, i mjafton ai gol i shėnuar nė pjesėn e parė pėr tė marrė tre pikė mjaft tė rėndėsishme.

Tashmė detyra e katalansve ėshtė e qartė, tė pėrmbysin humbjen nė Champions League me Arsenalin, takim qė do ta zhvillojnė ditėn e martė.

kaka
07-03-11, 18:12
Interi shkatėrron Xhenoan, ngec Napoli
06/03/2011 17:00

Interi shkatėrron Xhenoan, ngec Napoli
I ka mjaftuar pjesa e dytė skuadrės sė Interit pėr tė shkatėrruar 5-2 Xhenoan nė ndeshjen e vlefshme pėr javėn e 28 tė Serisė A tė luajtur nė Milano.

Miqtė e mbyllėn pjesėn e parė nė avantazh 1-0 falė golit tė shėnuar nga Palacio nė minutėn e 40. Me nisjen e pjesės sė dytė, Xhenoa ka parė t’i pėrmbyset avantazhi brenda 2 minutave. Pėr zikaltėrit fillimisht barazoi Pacini nė minutėn e 50, pėr tė ardhur tek goli i avantazhit shėnuar nga Eto vetėm 60 sekonda mė vonė, falė edhe pasigurisė sė portierit mik.

Kamerunasi gjen sėrish rrjetėn nė minutėn e 57 duke shenuar golin e dytė pėrsonal nė kėtė sfidė e tė tretin pėr skuadrėn e Interit, qė nuk mjaftohet me kaq, por shėnon sėrish me Pandev nė minutėn e 71 dhe me Nagatomon nė minutėn e 84. Miqtė shėnuan golin e dyte me Bosellin nė sekondat e fundit tė takimit, duke vulosur shifrat nė 5-2 pėr Interin qė mban tė pandryshuar edhe kėtė javė diferencėn me Milanin kryesues qė dje fitoi ndaj Juventusit nė Torino, 0-1.

Ndėrkohė, Napoli humb sėrish terren nė tabelėn e klasifikimit, pasi kėtė javė nė ndeshjen e luajtur nė fushėn e vet, nuk ka shkuar me shumė se njė barazim pa gola me Breshian. Po 0-0 u mbyll edhe Kievo-Parma, ndėrsa Bolonja e Kaljari ndanė nga njė pikė pas barazimit 2-2. Nė ndeshjen e luajtur mė herėt, Sampdoria u mund brenda nė shtėpinė e saj me rezultatin 3-2 nga Cezena. Fiorentina shkatėrroi pastėr 3-0 Katanian ndėrsa Udinezes i mjaftoi njė gol pėr tė marrė 3 pikėshin e radhės ndaj Barit.

Renditja mbahet nga Milani me 61 pikė, ndjekur prej Interit me 56, Napolit 53, Udineze 50 dhe Lacio qė nė mbrėmje luan ndaj Palermos, 48 pikė.

kaka
07-03-11, 18:12
“Poker” blu ndaj Shkumbinit
06/03/2011 18:55

“Poker” blu ndaj Shkumbinit
Pas 35 ditė barazimesh, humbjesh, prapaskenash dhe dyshimesh pėr trukim rezultatesh Dinamo ėshtė rikthyer te fitorja nė Superligė.

Kėtė blutė e kanė bėrė bindshėm 4-1 ndaj Shkumbinit, ekipi qė e eleminuan 4 ditė mė parė edhe nga Kupa e Shqipėrisė.

Goli i Vilės nė minutėn e 4 dha sinjalin se kryeqytetasit e kishin fituar ndeshjen ende pa filluar nė mendjet e tyre. Opoku finalizoi me gol njė aksion tė nisur nga Allmuca, ndėrkohė qė ky i fundit vulosi rezultatin e pjesės sė parė 3-0 pėr Dinamon.

Peqinasit u treguan tė pafuqishėm tė reagonin dhe tė pėrmbysin rezultatin e 45 minutave tė para. Pokeri blu u plotėsua nė tė 57-n nga Vila, goli i dytė personal i tij nė kėtė sfidė. Goli i nderit pėr peqinasit u shėnua nė minutat shtesė nga Belēev.

Kjo fitore mban dinamon nė vendin e 6 me 33 pikė, ndėrsa Shkumbini njė vend mė poshtė me 29 pikė. Vllaznisė i kanė mjaftuar 45 minuta pėr tė mundur 2-0 Besėn nė Loro Borici. Golat pėr shkodranėt, tė cilėt tashmė ngjiten nė kuotėn e 42 pikėve, u shėnuan nga Shtubina nė minutėn e 2 dhe Sukaj nė tė 31.

Laci ka marrė njė 3 pikėsh kėtė herė pas fitores 3-1 me Kastriotin. Golat pėr vendasit u shėnuan nga Selimi, Dragiēeviē dhe Hysa ndėrsa goli i vetėm pėr krutanėt u shėnua nga kroati Piskor.

Java e 23-tė e Superligės mbyllet tė hėnėn me takimet Skėnderbeu-Bylis dhe Tirana-Teuta.

kaka
07-03-11, 18:12
Reali fiton pa Ronaldon
07/03/2011 08:10

Reali fiton pa Ronaldon
Edhe pse pa Ronaldo, Kaka, Khedira e Diarra, Real Madrid ka fituar 3-1 ndaj Santander, duke mbajtur ritmin e Barcelonės kryesuese.

Protagonisti i fitores sė madrilenėve ishte Mesut Ėzil, pasimet milimetrike tė tė cilit i dhanė mundėsinė Adebayor dhe Benzema tė mbyllin pjesėn e parė me avantazhin 2-0.

Me rifillimin e ndeshjes, Santander fitoi njė 11-metėrsh por qė Pinillas e shėnjestroi topin nė duart e Casillas. Nė tė ’70 Bakėrcioglu shkurton diferencėn e golave. Festa e vendasve dhe frika pėr njė barazim ka zgjatur vetėm 5 minuta, pasi Benzema trefishoi rezultatin pėr Real Madrid.

6 minuta nga fundi i ndeshjes, ekipi i Mourinhos kishte mundėsinė mė tė mirė pėr tė thelluar rezultatin, por Adebayor nuk u tregua i saktė nga pika e 11-metėrshit.

Kjo fitore e rikthen diferencėn prej 7 pikėsh mes Barcelones kryesuese dhe Realit tė vendit tė dytė.

kaka
07-03-11, 18:13
Galliani: Kaka’ rikthehet nėse ul rrogėn
07/03/2011 13:25

Galliani: Kaka’ rikthehet nėse ul rrogėn
Adriano Galliani, zėvendėspresidenti i Milanit, ka folur mbi zėrat e njė rikthimi tė mundshėm tė Kaka’ tek kuqezinjtė.

“Kaka’ ka njė rrogė shumė tė lartė sepse nė Spanjė ka mė pak taksa. Mė vjen keq qė nė Madrid po has me probleme, por pėr tu rikthyer nė Milano do t’i duhet tė ulė rrogėn nė mėnyrė tė ndjeshme”, theksoi sot Galliani pėr mediat italiane.

Para disa ditėsh lindėn zėrat pėr njė largim tė Kaka’ nga Real Madrid pėr shkak tė rendimentit tė tij tė dobėt.

Milan, Chelsea dhe Manchester City janė tre ekipet nė tė cilat mund tė pėrfundojė braziliani nėse largohet nga kryeqyteti spanjoll.

42d3e78f26a4b20d412==